150 kadar mağazada ürünleri satılan Bücürük (Bücürük Tekstil Sanayi ve Tic. A.Ş.) geçtiğimiz yıl temmuz ayında mahkemeden iflas erteleme talebinde bulunmuştu. Şirket, mahkemenin vereceği erteleme kararıyla alacaklılara karşı rahat nefes alma ve faaliyetlerini sürdürmeyi planlıyordu.

Mahkemeye sunulan dilekçede, şirketin 24 milyon lira kadar borcu olduğu kaydedildi. Dosyaya bakan Bakırköy 6. Asliye Ticaret Mahkemesi 8 ay kadar süren yargılama sonrası kararını geçtiğimiz 4 Mart günü verdi. Mahkeme, sunulan iyileştirme raporlarına rağmen şirketin yeniden ayağa kaldırılamayacağı hükmü verdi. Bu kararla birlikte şirket tasfiye sürecine alınmış oldu.

Yılda 3 milyondan fazla ürünün üretildiği şirkette son olarak 270’e yakın kişi çalışıyordu.

2012 yılı sonu cirosu 45 milyon lira olarak açıklanan şirketin yabancı bir ortağı da bulunuyor. İrlandalı özel sermaye fonu Kerten Private Equity, Bücürük’ün yüzde 48’ine sahip. Kerten ile ortaklık Şubat 2011’de yapılmıştı. Yeni ortaklıkla birlikte şirketin yurtdışına da açılma planı bulunuyordu.

Bir hafta kadar önce iflasına karar verilen Bücürük’ün yakaladığı büyüme ise tekstil sektöründe başarı hikâyesi olarak anılıyordu. Bücürük’ün temeli İstanbul Yeşildirek’te 25 metrekare bir dükkânda atılmıştı. Kenan ve Rafet Ünal kardeşlerin 19 yıl kadar önce kurdukları Bücürük özellikle 2000’li yıllarda ciddi bir büyüme yakaladı. Yeni bir büyüme stratejisi geliştiren Bücürük’ün yabancı fonla ortaklığı hedeflenen başarıyı sağlayamadı.

Çocuk giyim sektörünün en büyük markası olarak anılan ve 380’e yakın mağazaya ulaşan Wenice Kids geçtiğimiz yıl mart ayında iflas etmişti. 130 mağazası bulunan giyim markası Rodi Mood’un ise geçtiğimiz aralık ayında iflasına karar verilmişti.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın