Bu sefer kesin: 2015 Mobilin Yılı Olacak!

‘Ö’ jenerasyonu tam bir çılgın! Yapılan araştırmalara göre tabletleri çok seviyorlar ve günde 12 saatlerini bu cihazlarla geçiriyorlar.

-Hadi ama, hangimiz geçirmiyoruz ki?

İşe hedef kitlenizi iyi tanımakla başlayın.

-Peki canım, bu hiç aklıma gelmemişti.

Gelecekte makineler birbirleri arasında konuşabilecek.

– Ne şahane bir tahmin. Ne yapmamızı önerirsin?

Sosyal medya geleceğin pazarlaması olacak!

-Yuh.

Big dataya yatırım yapın.

-Bu cümle Posta Gazetesinin magazin ekinde bile yazıldı dostum, üzgünüm :(

 

Siz de katıldığınız her konferansta, okuduğunuz röportajlarda, katıldığınız sohbetlerde kendisini fikir önderi olarak tanıtan kişilerden bu klişeleri duymaktan bıktınız mı?

Bence evet.

Şu bir gerçek ki insanlar big data hakkında birkaç makale okuduklarında ‘big data gurusu’ olurlarken, mobil pazarlama ile ilgili istatistikleri incelediklerinde “önümüzdeki yıl mobilin yılı olacak” derler.

Üzgünüm ama bu Türkiye’nin gerçeği.

Halbuki bu saçma çıkarımları yapanlar sabah işe gelmeden önce kişisel bakımlarına ayırdıkları süre kadar sektörel kaynaklardan beslenmeye ayırsalar, gerçeklerden çok uzakta olduklarını daha iyi anlayabilirler.

Ama durun… Çoğu anlayamaz. Zira onların yaşadığı dünya gerçek dünyadan epey farklı. Nasıl mı farklı?

Aşagidaki ekran görüntüsü Türkiye’nin en önemli pazarlama zirvelerinden birinin canlı tweetlemesine ait. Bir halı şirketinin üst düzey yöneticisi ya sosyal ticaretin ya da Whatsapp’ın ne olduğunu bilmeden aşağıdaki talihsiz açıklamayı yapıyor.

screen-shot-2015-07-02-at-00.23.30

Belli ki yöneticiler bir WhatsApp grubu kurmuş ve birbirlerine kedi videoları göndermeye başlamışlar. Tam bu esnada bu açıklamayı yapan kişi sosyal ticaretle ilgili bir yazı okumuş ve cümleyi patlatmış: “xxx halı olarak sosyal ticaret yapıyoruz. Tüm kararları WhatsApp üzerinden alıyoruz.”

İşte böyle bir dünya işte sözünü ettiğim…

İşin ilginci, tüm kararları WhatsApp üzerinden aldığını iddia ediyor. Adama sorarlar; San Francisco’daki 10 kişilik yazılım start up’ları bile karar almak için WhatsApp’ı kullanacak kadar yenilikçi(!) değilken senin patron merkezli şirketin nasıl alsın?

Uzunca bir süredir konferanslara  (özellikle de bol sıfırlı katılım ücreti olanlara) gitmiyorum. Biliyorum ki her yıl olduğu gibi bu yıl da aynı şeyi söyleyecekler: “Bu yıl mobilin yılı olacak

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

1 Comment

  1. 2000 yılından itibaren dijital medya atağa kalktı. Yıllarca çalışma yapıldı. Web 3.0 dan, Web 4.0 a sanal zekaya geçmek üzereyiz. Son yıllardaki dijital teknolojinin yükselişi ivme kazandı. Ülke olarak dijital teknolojiyi kullanmada %15 civarındayız. ABD %60 civarlarında. Dijital teknoloji daha olması gereken yerde değil. Çok daha fazla çalışarak yenilikleri ve kullanım alışkanlığını arttırdığımızda dijital medya sektörün olması gereken yere gelmesine zemin hazırlayacağız. Son zamanlarda dijital sektörde önemli gelişmeler yaşamaktayız. Firma sahipleri, bankalar, girişimciler her alanda dijital medyayı reklam olarak çok iyi bir şekilde kullanmaya başladılar. Geri bildirim olarak tüketiciden olumlu dönüşler alındı. Her şirket dijital ortamda sosyal medyayı en iyi şekilde kullanmaya başladı,. Öyle ki bankacılık işlemleri bile dijital teknoloji ile bir tık önünüzde. Bu teknoloji daha çok gelişecek ve daha çok büyüyecek.

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link