‘Ö’ jenerasyonu tam bir çılgın! Yapılan araştırmalara göre tabletleri çok seviyorlar ve günde 12 saatlerini bu cihazlarla geçiriyorlar.

-Hadi ama, hangimiz geçirmiyoruz ki?

İşe hedef kitlenizi iyi tanımakla başlayın.

-Peki canım, bu hiç aklıma gelmemişti.

Gelecekte makineler birbirleri arasında konuşabilecek.

– Ne şahane bir tahmin. Ne yapmamızı önerirsin?

Sosyal medya geleceğin pazarlaması olacak!

-Yuh.

Big dataya yatırım yapın.

-Bu cümle Posta Gazetesinin magazin ekinde bile yazıldı dostum, üzgünüm :(

 

Siz de katıldığınız her konferansta, okuduğunuz röportajlarda, katıldığınız sohbetlerde kendisini fikir önderi olarak tanıtan kişilerden bu klişeleri duymaktan bıktınız mı?

Bence evet.

Şu bir gerçek ki insanlar big data hakkında birkaç makale okuduklarında ‘big data gurusu’ olurlarken, mobil pazarlama ile ilgili istatistikleri incelediklerinde “önümüzdeki yıl mobilin yılı olacak” derler.

Üzgünüm ama bu Türkiye’nin gerçeği.

Halbuki bu saçma çıkarımları yapanlar sabah işe gelmeden önce kişisel bakımlarına ayırdıkları süre kadar sektörel kaynaklardan beslenmeye ayırsalar, gerçeklerden çok uzakta olduklarını daha iyi anlayabilirler.

Ama durun… Çoğu anlayamaz. Zira onların yaşadığı dünya gerçek dünyadan epey farklı. Nasıl mı farklı?

Aşagidaki ekran görüntüsü Türkiye’nin en önemli pazarlama zirvelerinden birinin canlı tweetlemesine ait. Bir halı şirketinin üst düzey yöneticisi ya sosyal ticaretin ya da Whatsapp’ın ne olduğunu bilmeden aşağıdaki talihsiz açıklamayı yapıyor.

screen-shot-2015-07-02-at-00.23.30

Belli ki yöneticiler bir WhatsApp grubu kurmuş ve birbirlerine kedi videoları göndermeye başlamışlar. Tam bu esnada bu açıklamayı yapan kişi sosyal ticaretle ilgili bir yazı okumuş ve cümleyi patlatmış: “xxx halı olarak sosyal ticaret yapıyoruz. Tüm kararları WhatsApp üzerinden alıyoruz.”

İşte böyle bir dünya işte sözünü ettiğim…

İşin ilginci, tüm kararları WhatsApp üzerinden aldığını iddia ediyor. Adama sorarlar; San Francisco’daki 10 kişilik yazılım start up’ları bile karar almak için WhatsApp’ı kullanacak kadar yenilikçi(!) değilken senin patron merkezli şirketin nasıl alsın?

Uzunca bir süredir konferanslara  (özellikle de bol sıfırlı katılım ücreti olanlara) gitmiyorum. Biliyorum ki her yıl olduğu gibi bu yıl da aynı şeyi söyleyecekler: “Bu yıl mobilin yılı olacak

1 YORUM

  1. 2000 yılından itibaren dijital medya atağa kalktı. Yıllarca çalışma yapıldı. Web 3.0 dan, Web 4.0 a sanal zekaya geçmek üzereyiz. Son yıllardaki dijital teknolojinin yükselişi ivme kazandı. Ülke olarak dijital teknolojiyi kullanmada %15 civarındayız. ABD %60 civarlarında. Dijital teknoloji daha olması gereken yerde değil. Çok daha fazla çalışarak yenilikleri ve kullanım alışkanlığını arttırdığımızda dijital medya sektörün olması gereken yere gelmesine zemin hazırlayacağız. Son zamanlarda dijital sektörde önemli gelişmeler yaşamaktayız. Firma sahipleri, bankalar, girişimciler her alanda dijital medyayı reklam olarak çok iyi bir şekilde kullanmaya başladılar. Geri bildirim olarak tüketiciden olumlu dönüşler alındı. Her şirket dijital ortamda sosyal medyayı en iyi şekilde kullanmaya başladı,. Öyle ki bankacılık işlemleri bile dijital teknoloji ile bir tık önünüzde. Bu teknoloji daha çok gelişecek ve daha çok büyüyecek.

Bir Cevap Yazın