Brand Week’te Pazarlamanın Duayenleri “Görmeden Olmaz” Dedi 0

Brand Week İstanbul, bugün pazarlama dedi ve Marketing Day, Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ’ın konuşmasıyla başladı.

img_1846

Stratosferden gerçekleştirdiği serbest düşüşle hem dünya rekoru kıran hem de Redbull’la gerçekleştirdiği işbirliğiyle sponsorluğa yeni bir soluk getiren Felix Baumgartner, günün yıldızlarından biriydi. Aylardır beklenen konuk sahneye çıktı ve dinleyicilere atlayışıyla ilgili süreçlri anlatırken, hayata ve iş dünyasına ilişkin çok önemli tavsiyelerde bulundu. Korku ve paniğin başarıya nasıl dönüştürüldüğü, imkansız kavramının nasıl yıkılabileceği ve büyük başarıların yoğun ve sabırlı bir çalışma süreci gerektirdiği, Baumgartner’ın konuşmasının dikkat çeken başlıklarıydı.

img_1851

Felix Baumgartner’ın ardından, National Geographic fotoğrafçısı Joel Sartore, “Environmental Sustainability” (Çevresel sürdürülebilirlik) konulu konuşmasıyla katılımcılara seslendi. Bugünkü dünya düzeninde para etmedikleri müddetçe hayvan hayatının ya da tükenen nesillerin umursanmadığına dikkat çeken Sartore, doğada yok olan her türün, ekosistemin bütününü ve yaşamın sürdürülebilirliğini nasıl olumsuz etkilediğini anlattı. Çevreye yönelik duyarlılığın bu şekilde devam etmesi halinde ileriye yönelik karamsar bir tablo çizen Sartore, konuşmasını, objektifinden çıkan renkli hayvan fotoğraflarıyla noktaladı.

img_1857

Günün öne çıkan bir başka konuşmacısı, Dünyaca ünlü pazarlama gurusu Al Ries oldu. Al Ries, önce dünyanın ekonomik düzen ve gelir dengesinden bahsetti. Al Ries’in konuşmasının odak noktası ise, firmaların üretim, pazarlama, reklam gibi süreçlerinde odaklanmalarının gerekliliği üzerineydi. Çoğu firmanın daha fazla pazar payı ya da karlılık için ürün, pazar, reklam ya da mesaj çeşitlendirme yoluna giderek odağı kaybettiğine dikkat çeken Ries, başarılı markaların güçlü yönlerine odaklanarak belirli dikeylerde kalmasının önemini vurguladı. SAdece şube ya da mağaza açarak ya da uzman olunmayan ürün kategorilerine girilerek büüymenin sağlanamayacağını belirten Al Ries’ın konuşmasının önemli bir bölümü, odaklanma konusunda Türk markaları üzerinden verdiği çarpıcı örnekler içeriyordu.

img_1862

Al Ries’ın kızı, Pazarlama Stratejisti Laure Ries da Brand Week Marketing Day gününde sahnedeydi. Görsel çekiç başlıklı konuşmasında Laura Ries, insan beyninin görsele neden odaklı olduğunu açıkladı. Markaların görsel unsurları kullanmasının ne gibi etkileri olduğunu açıklayan Ries, dünya üzerindeki bilinen birçok markanın yaptığı hataları ve bir takım başarılı uygulamaları anlattı. Laura Ries’in konuşmasının ana fikri; Odağın belirlenmesi için kelimelerin gerekli olduğu, ancak tüketicide en güçlü etkinin doğru görsel öğelerin kullanımıyla mümkün olduğuydu.

Psikoloji Profesörü Rafal Ohmel; küçük değişimlerin büyük farklılıklara yol açacağından bahsederken, Coca-Cola Global İşbirlikleri ve Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Emmanuel Seugel Spor ve Eğlence Pazarlamasının inceliklerini anlattı. TGI’nın Global Başkanı Geoff Wicken ve Türkiye Müdürü Funda Kadıoğlu ise, yeni müşteri kavramına değişerek, tüketici davranışının nereye gittiğine ilişkin bir ufuk çizdiler.

Görselin önemini vurgulayan bir başka konuşma da Cannes Lions Design 2013 Jüri Başkanı Mary Lewis tarafından gerçekleştirildi.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link