Brand Week’te Pazarlamanın Duayenleri “Görmeden Olmaz” Dedi

Brand Week İstanbul, bugün pazarlama dedi ve Marketing Day, Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ’ın konuşmasıyla başladı.

img_1846

Stratosferden gerçekleştirdiği serbest düşüşle hem dünya rekoru kıran hem de Redbull’la gerçekleştirdiği işbirliğiyle sponsorluğa yeni bir soluk getiren Felix Baumgartner, günün yıldızlarından biriydi. Aylardır beklenen konuk sahneye çıktı ve dinleyicilere atlayışıyla ilgili süreçlri anlatırken, hayata ve iş dünyasına ilişkin çok önemli tavsiyelerde bulundu. Korku ve paniğin başarıya nasıl dönüştürüldüğü, imkansız kavramının nasıl yıkılabileceği ve büyük başarıların yoğun ve sabırlı bir çalışma süreci gerektirdiği, Baumgartner’ın konuşmasının dikkat çeken başlıklarıydı.

img_1851

Felix Baumgartner’ın ardından, National Geographic fotoğrafçısı Joel Sartore, “Environmental Sustainability” (Çevresel sürdürülebilirlik) konulu konuşmasıyla katılımcılara seslendi. Bugünkü dünya düzeninde para etmedikleri müddetçe hayvan hayatının ya da tükenen nesillerin umursanmadığına dikkat çeken Sartore, doğada yok olan her türün, ekosistemin bütününü ve yaşamın sürdürülebilirliğini nasıl olumsuz etkilediğini anlattı. Çevreye yönelik duyarlılığın bu şekilde devam etmesi halinde ileriye yönelik karamsar bir tablo çizen Sartore, konuşmasını, objektifinden çıkan renkli hayvan fotoğraflarıyla noktaladı.

img_1857

Günün öne çıkan bir başka konuşmacısı, Dünyaca ünlü pazarlama gurusu Al Ries oldu. Al Ries, önce dünyanın ekonomik düzen ve gelir dengesinden bahsetti. Al Ries’in konuşmasının odak noktası ise, firmaların üretim, pazarlama, reklam gibi süreçlerinde odaklanmalarının gerekliliği üzerineydi. Çoğu firmanın daha fazla pazar payı ya da karlılık için ürün, pazar, reklam ya da mesaj çeşitlendirme yoluna giderek odağı kaybettiğine dikkat çeken Ries, başarılı markaların güçlü yönlerine odaklanarak belirli dikeylerde kalmasının önemini vurguladı. SAdece şube ya da mağaza açarak ya da uzman olunmayan ürün kategorilerine girilerek büüymenin sağlanamayacağını belirten Al Ries’ın konuşmasının önemli bir bölümü, odaklanma konusunda Türk markaları üzerinden verdiği çarpıcı örnekler içeriyordu.

img_1862

Al Ries’ın kızı, Pazarlama Stratejisti Laure Ries da Brand Week Marketing Day gününde sahnedeydi. Görsel çekiç başlıklı konuşmasında Laura Ries, insan beyninin görsele neden odaklı olduğunu açıkladı. Markaların görsel unsurları kullanmasının ne gibi etkileri olduğunu açıklayan Ries, dünya üzerindeki bilinen birçok markanın yaptığı hataları ve bir takım başarılı uygulamaları anlattı. Laura Ries’in konuşmasının ana fikri; Odağın belirlenmesi için kelimelerin gerekli olduğu, ancak tüketicide en güçlü etkinin doğru görsel öğelerin kullanımıyla mümkün olduğuydu.

Psikoloji Profesörü Rafal Ohmel; küçük değişimlerin büyük farklılıklara yol açacağından bahsederken, Coca-Cola Global İşbirlikleri ve Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Emmanuel Seugel Spor ve Eğlence Pazarlamasının inceliklerini anlattı. TGI’nın Global Başkanı Geoff Wicken ve Türkiye Müdürü Funda Kadıoğlu ise, yeni müşteri kavramına değişerek, tüketici davranışının nereye gittiğine ilişkin bir ufuk çizdiler.

Görselin önemini vurgulayan bir başka konuşma da Cannes Lions Design 2013 Jüri Başkanı Mary Lewis tarafından gerçekleştirildi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Puma’nın Tepki Çeken Uyuşturucu Temalı Partisi

Spor giyim markası Puma, İngiltere’deki en büyük spor ürünleri perakendecisi olan JD Sports ve Urban Nerds isimli pazarlama ajansıyla iş birliği yaparak, belediyenin yoksullara sunduğu konutlardan, uyuşturucudan ve sokaktaki diğer her şeyden esinlenerek oluşturulmuş olan bir parti düzenledi. Ancak Puma’nın “House of Hustle” (Fahişe Evi) isimli bu pazarlama etkinliği pek de iyi karşılanmadı.

Parti, Londra’nın Soho bölgesinde yer alan, duvar yazıları ve karartılmış pencerelerle süslenmiş olan bir evde düzenlendi. House of Hustle isimli bu ev, uyuşturucu alınıp satılan ve üretilen bir ev tarzında tasarlanmıştı. Parti katılımcıları, içerde “drill scene” (son derece açık sözlü ve şiddet içeren bir lirik içeriğe sahip olan hip hop türü) isimli hip hop türünde çalışmalara yapan bazı rap şarkıcılarıyla tanışma fırsatı yakaladılar. Bununla birlikte partide konuklara hizmet vermek üzere bekleyen dövmeciler ve kuaförler de bulunuyordu.

The Voice’ın paylaştığı habere göre, spor giyim markasının düzenlediği bu etkinlik, bazı kişiler tarafından suç kültürünü göz alıcı bir hale getirmeye yönelik zayıf bir girişim olarak görüldü. Londra’da savunmasız ailelerle birlikte çalışan sosyal hizmet görevlisi Amber Gilbert Coutts da bu etkinliği ağır bir dille eleştirdi. Coutts; sokak şiddeti, polis sayısının azaltılması ve toplumsal huzursuzluk arasında kalmış gençler açısından mevcut ortam ve etkinlik hakkındaki düşüncelerini sosyal medyada dile getirdi.

Özet olarak Coutts konuya ilişkin düşüncelerini paylaştığı Instagram paylaşımında, bu etkinliğin, kent kültürünün karanlık yüzünü yansıttığını ifade etti. Uyuşturucunun genellikle gençleri şiddete yönelttiğine dikkat çeken Coutts, Puma’nın dünyanın en büyük spor markalarından biri olarak sosyal sorumluluk konusunda çuvalladığını belirtti.

Coutts’un bu Instagram paylaşımı, sosyal medya üzerinde büyük bir etki yarattı. Birçok sosyal medya kullanıcısı, bu konuda Coutts’a destek verdi ve markanın bu başarısızlığını açık bir şekilde dile getirdiği için ona teşekkür ettiler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dijital Pazarlamada Yöneticilerin Dikkat Ettiği 5 Metrik

Konu dijital pazarlama olunca, dijital pazarlama uzmanının elinde analiz edebileceği onlarca metrik olur. Web sitesi ziyaretleri, web sitesine gelen kaynaklar, sosyal medya paylaşımları, e-mail tıklamaları ve çok daha fazlası. Patrona bütün bu metrikleri sunmak çok vakit alır ve detaya girer. Bu yüzden şirket için önemli olan metrikleri hap şeklinde göstermeniz gerekir. Patronların dijital pazarlamacıdan beklediği önemli metriklerden bazıları:

  • Kaynak bazlı pazarlama maliyetleri ve ziyaretler: Dijital pazarlama deyince ilk akla gelen pazarlama maliyetleri ve karşılığında gelen ziyaretçi sayıdır. Dijital pazarlamada çeşitli yöntem ve araçlarla hangi kaynağın ne kadar maliyeti olduğunu rahatlıkla basit bir Excel tablosu üzerinde gösterebilirsiniz.
  • Müşteri edinme maliyeti (customer acqusition cost – cac): Bu metrik şirkete yeni gelen bir müşteri için ortalama ne kadar pazarlama bütçesi harcanmasıyla ölçülür. Bu metriği hesaplayabilmek için belirlenen süre zarfında edinilen yeni müşteri sayısını o süre zarfındaki satış ve pazarlama harcamasına bölerek bulabilirsiniz. Örneğin, 1 ay içerisinde satış ve pazarlama için 10.000 TL harcadınız, eğer o 1 ay içerisinde 1000 yeni müşteri getirmişseniz, müşteri edinme maliyetiniz 10 TL’dir.

CAC_Formula

  • Yatırım Getirisi (Return on Investment – ROI): Yaptığınız reklamlar sonucunda elde edilen kârı gösteren bir metrik. Özellikle dijital pazarlamada gösterilen performansı ölçmek için en önemli metriklerden biri. Hesaplanması ise gelir ve maliyetlerin farkının, maliyet bölünmesidir. Örneğin, geliriniz 10.000 TL ve maliyetleriniz 1.000 TL bu durumda (10.000-1.000)/1.000=9 Yani yatırım getiriniz 9’dur.

roi

 

  • Müşteri Yaşam Boyu Değeri (Customer Lifetime Value): Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının müşteri olduktan sonra bütün hayatları boyunca şirket için olan değeri. Bu metrik diğer metriklere göre daha zor hesaplanır. Bu metriği hesaplayabilmeniz için şirket içinde stratejik bilgileri edinmeniz gerekir.

LTV-CAC

  • Yeni Müşteri Edinme Sayısı: Bu metrik adı üzerinden rapor sunulan periyotta gelen yeni müşteri sayısı. Bu metriği önceki dönemlerle birlikte sunmak pazarlamanın ne kadar etkili olduğunu gösterir.

Yukarıdaki liste patronun davranışına ve karakterine göre değişebilir ama yukarıdakileri bir tablo üzerinde gördüğünde yaptığınız işle ilgili bir fikir edineceği kesin :) iyi analizler!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link