Brand Week’te Pazarlamanın Duayenleri “Görmeden Olmaz” Dedi

Brand Week İstanbul, bugün pazarlama dedi ve Marketing Day, Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ’ın konuşmasıyla başladı.

img_1846

Stratosferden gerçekleştirdiği serbest düşüşle hem dünya rekoru kıran hem de Redbull’la gerçekleştirdiği işbirliğiyle sponsorluğa yeni bir soluk getiren Felix Baumgartner, günün yıldızlarından biriydi. Aylardır beklenen konuk sahneye çıktı ve dinleyicilere atlayışıyla ilgili süreçlri anlatırken, hayata ve iş dünyasına ilişkin çok önemli tavsiyelerde bulundu. Korku ve paniğin başarıya nasıl dönüştürüldüğü, imkansız kavramının nasıl yıkılabileceği ve büyük başarıların yoğun ve sabırlı bir çalışma süreci gerektirdiği, Baumgartner’ın konuşmasının dikkat çeken başlıklarıydı.

img_1851

Felix Baumgartner’ın ardından, National Geographic fotoğrafçısı Joel Sartore, “Environmental Sustainability” (Çevresel sürdürülebilirlik) konulu konuşmasıyla katılımcılara seslendi. Bugünkü dünya düzeninde para etmedikleri müddetçe hayvan hayatının ya da tükenen nesillerin umursanmadığına dikkat çeken Sartore, doğada yok olan her türün, ekosistemin bütününü ve yaşamın sürdürülebilirliğini nasıl olumsuz etkilediğini anlattı. Çevreye yönelik duyarlılığın bu şekilde devam etmesi halinde ileriye yönelik karamsar bir tablo çizen Sartore, konuşmasını, objektifinden çıkan renkli hayvan fotoğraflarıyla noktaladı.

img_1857

Günün öne çıkan bir başka konuşmacısı, Dünyaca ünlü pazarlama gurusu Al Ries oldu. Al Ries, önce dünyanın ekonomik düzen ve gelir dengesinden bahsetti. Al Ries’in konuşmasının odak noktası ise, firmaların üretim, pazarlama, reklam gibi süreçlerinde odaklanmalarının gerekliliği üzerineydi. Çoğu firmanın daha fazla pazar payı ya da karlılık için ürün, pazar, reklam ya da mesaj çeşitlendirme yoluna giderek odağı kaybettiğine dikkat çeken Ries, başarılı markaların güçlü yönlerine odaklanarak belirli dikeylerde kalmasının önemini vurguladı. SAdece şube ya da mağaza açarak ya da uzman olunmayan ürün kategorilerine girilerek büüymenin sağlanamayacağını belirten Al Ries’ın konuşmasının önemli bir bölümü, odaklanma konusunda Türk markaları üzerinden verdiği çarpıcı örnekler içeriyordu.

img_1862

Al Ries’ın kızı, Pazarlama Stratejisti Laure Ries da Brand Week Marketing Day gününde sahnedeydi. Görsel çekiç başlıklı konuşmasında Laura Ries, insan beyninin görsele neden odaklı olduğunu açıkladı. Markaların görsel unsurları kullanmasının ne gibi etkileri olduğunu açıklayan Ries, dünya üzerindeki bilinen birçok markanın yaptığı hataları ve bir takım başarılı uygulamaları anlattı. Laura Ries’in konuşmasının ana fikri; Odağın belirlenmesi için kelimelerin gerekli olduğu, ancak tüketicide en güçlü etkinin doğru görsel öğelerin kullanımıyla mümkün olduğuydu.

Psikoloji Profesörü Rafal Ohmel; küçük değişimlerin büyük farklılıklara yol açacağından bahsederken, Coca-Cola Global İşbirlikleri ve Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Emmanuel Seugel Spor ve Eğlence Pazarlamasının inceliklerini anlattı. TGI’nın Global Başkanı Geoff Wicken ve Türkiye Müdürü Funda Kadıoğlu ise, yeni müşteri kavramına değişerek, tüketici davranışının nereye gittiğine ilişkin bir ufuk çizdiler.

Görselin önemini vurgulayan bir başka konuşma da Cannes Lions Design 2013 Jüri Başkanı Mary Lewis tarafından gerçekleştirildi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link