Gezmeyi, yeni yerler görmeyi sever misiniz? Bir yerlere gitme isteğinizi tetikleyenler nelerdir peki? Gördüğünüz bir fotoğraf, bir arkadaşınızın seyahat anıları ya da bir bölge ile ilgili yürütülen bir turizm kampanyası mı? Kanada’nın British Colombia bölgesinde yer alan küçük bir ada olan Bowen, alışılagelmiş turizm kampanyaları ile taban tabana zıt bir kampanya yürütüyor: Anti turizm kampanyası.

Şimdi gelin hep beraber “Arkadaşlarınıza burada olmanın berbat olduğunu söyleyin!” diyen ‘anti turizm kampanyasını’ derinden inceleyelim.

Yıllar boyu turistler ile arasında sevgi-nefret arası karmaşık bir ilişki barındıran Bowen Adası sakinleri “ Adamızı öne çıkarmayı seviyoruz ancak turistlerle de dolsun istemiyoruz” gibi gayet mantıklı bir düşünceye sahipler. Bunu ifade eden ada sakini ayrıca “ Ziyaretçi tabii ki istiyoruz ama Bowen’i nelerin özel kıldığını anlayabilecek ziyaretçi istiyoruz” diye sözlerine devam ediyor.

bowen-island-1

Her zaman turistleri, bölgeye, ülkeye ya da bir yöreye çekmek için iyi ve özgün yönlerini öne çıkaran kampanyalara alışkın bünyeler için oldukça ilgi çekici bir farklılık Bowen Adası sakinlerinin başlattığı bu anti turizm kampanyası ancak ilk değil. Aslında bu kampanyanın da kökenleri “Keep Portland Weird” isminde Oregon Portland bölgesinde çalışan yerel esnafa destek için yapılan bir kampanyaya dayanıyor.

bowen-island-4

Bowen kampanya için adaya özel dört hayvanı maskot olarak kullanmaya karar vermiş. Bunlar arasında geyik, kartal, fok balığı ve salyangoz var. “ Bizler geyiğin ada sakini ve bizim misafir olduğumuzu biliyoruz” diyen ada sakinleri de kendilerini adada misafir olarak görüyor. Bununla beraber fok balığı dalış sporunu, salyangoz, rahatlamayı ve yavaşlamayı, kartal ise doğayı korumanın gerekliliğini kısa videolar ile muhtemel ziyaretçilere hatırlatıyorlar.

Kampanya ile ilgili dört hayvanın dahil olduğu minik animasyon videolar, kampanya mesajının içeren tshirtler,  kartpostallar, maskotlar, stickerlar üretilmiş.

Tabi ki bu kampanya ile itici görünüp ziyaret etmek isteyenlerin hevesini kırmaya çalışmıyor Bowen Adası sakinleri. Kampanya adalıların kendilerine has hoş geldin deme şekli. Geleneksel bir turizm kampanyasına imza atmaktansa adlarından uzun süre söz ettirecekleri bu kampanyaya imza atmak onları daha çok mutlu etmiş.

Siz ne dersiniz, ziyaret edesiniz geldi mi?

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın