Bora Uludüz: “Önümüzdeki 3 Yıl, Son 50 Yıldan Daha Önemli Olacak.” 0

Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Bora Uludüz dün akşam gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup buluşmalarımızın üçüncüsü Fintech Day’de konuğumuzdu. Teknoloji, dijital dönüşüm ve inovasyona ilgi duyan dinleyicilerimizle Fintech merkezinde keyifli bir etkinlik günü geçirdik.

Finansın ve teknolojinin merkezinde bankalar olduğuna değinen Bora Uludüz, telefonlarla başlayan teknolojik gelişmelerin bankalar için farklı bir boyut kazandığından bahsetti. Bora Uludüz’ün konuşmasından satır başları ise şöyle:

Önümüzdeki 3 yılda dijital anlamda son 50 yıla oranla çok büyük gelişmeler olacak, bankalar bunları yakalamak ve kullanmak zorunda.

1980-1995 yıllarrı arasında elektronik bankacılık yayılmıştı ardından 1995-2007 arasında internet bankacılığı yükselişe geçti. 2007’den beri de gün geçtikçe artan mobil bankacılık kullanımı söz konusu.

Mobil her şeyin merkezinde olduğu gibi artık bankacılığın da merkezinde. 2014 yılında mobil bankacılık kullanım oranı %15 iken 3 sene içerisinde bu oran %60’a çıktı. Bu değişim bankacılık tarihindeki en büyük değişim oranı. Sebebi de tabi ki mobil cihazların herkesin cebinde, elinde olması. Müşteri artık mobille yatıp mobille kalkıyor.

Örneğin; ihtiyaç kredisi çekme oranı 2016’nın Eylül ayında %40 iken 2017 Eylül’e kadar bu oranın %70’lere ulaştığını görüyoruz. Oranın artış sebebi ise mobil bankacılığın sunduğu kolaylıklar.

Peki Daha Neler Olacak?

Elektronik, internet ve mobil bankacılık olarak üç döneme ayırdığımız bankacılık 2016’dan itibaren dijital bankacılığa dönmeye başladı. Fakat bunun içeriği ile ilgili kesin bilgiler yok. Ne kadar ileri gidebileceğini henüz biz de kestiremiyoruz. Şube sayısında azalma olacaktır ancak tamamen biteceğini söylemek için erken.

Bankalar arka planda mevduat hesaplarını tutmaya devam ederken hepsinin birleştiği bir platformdan bahsediliyor. “Müşteriyi en iyi kim anlıyor, en fazla kim müşteri hakkında bilgi sahibi?” Bu sorular devreye girdiğinde rekabet daha da kızışacak. Kısacası bankacılık hizmetleri bugünkü anlamda bildiğimiz bankacılıktan çıkıp çok daha genişleyecek. Bu noktada önümüzdeki 3 yıllık sürecin bu gelişmeler için en önemli dönem olacağı söyleniyor.

Yapay Zeka Bu İşin Neresinde?

Yapay zeka aslında müşteriyi ne kadar iyi anladığınız noktasında devreye giriyor. Müşterinin ihtiyacını önceden tespit etmek ve ona göre hizmet vermek için yapay zeka kullanılacak. Örneğin; müşterinin bir dönem nakte sıkıştığını tespit edip, müşteriye buna yönelik hizmet önerileriyle gitmek gibi algoritmaların birleştirilmesiyle kazanılmış veriler kullanılacak. Bu hem müşterinin duyduğu güveni arttıracak hem de müşteri ihtiyaçlarını ön planda tutan bir iletişim olanağı sağlayacak.

 

Garanti Bankası Girişim ve Fintech Konusunda Ne Düşünüyor?

Bir yandan kendi içimizde sürekli yeni fikirler geliştiriyoruz bir yandan da sürekli yeni nelerin geliştiğine, yeni ürünlere, kimin neler yaptığına odaklanıyoruz. Finans sektöründe dijitalleşme her zamankinden çok daha hızlı gelişiyor. Biz Garanti olarak startuplara yol açıyoruz ve globalde isim yapabilecek bir konuma gelmelerini sağlayabiliyoruz. Kısacası yeni ne varsa takip etmeye çalışıyoruz.

Etkinliğimize olan katkılarından dolayı Garanti Bankası, Microsoft Türkiye veBKM Express’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir sonraki Tech Meetup buluşmamız AI & IoT Day için kayıtlarınızı buradan yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link