Bora Uludüz: “Önümüzdeki 3 Yıl, Son 50 Yıldan Daha Önemli Olacak.”

Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Bora Uludüz dün akşam gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup buluşmalarımızın üçüncüsü Fintech Day’de konuğumuzdu. Teknoloji, dijital dönüşüm ve inovasyona ilgi duyan dinleyicilerimizle Fintech merkezinde keyifli bir etkinlik günü geçirdik.

Finansın ve teknolojinin merkezinde bankalar olduğuna değinen Bora Uludüz, telefonlarla başlayan teknolojik gelişmelerin bankalar için farklı bir boyut kazandığından bahsetti. Bora Uludüz’ün konuşmasından satır başları ise şöyle:

Önümüzdeki 3 yılda dijital anlamda son 50 yıla oranla çok büyük gelişmeler olacak, bankalar bunları yakalamak ve kullanmak zorunda.

1980-1995 yıllarrı arasında elektronik bankacılık yayılmıştı ardından 1995-2007 arasında internet bankacılığı yükselişe geçti. 2007’den beri de gün geçtikçe artan mobil bankacılık kullanımı söz konusu.

Mobil her şeyin merkezinde olduğu gibi artık bankacılığın da merkezinde. 2014 yılında mobil bankacılık kullanım oranı %15 iken 3 sene içerisinde bu oran %60’a çıktı. Bu değişim bankacılık tarihindeki en büyük değişim oranı. Sebebi de tabi ki mobil cihazların herkesin cebinde, elinde olması. Müşteri artık mobille yatıp mobille kalkıyor.

Örneğin; ihtiyaç kredisi çekme oranı 2016’nın Eylül ayında %40 iken 2017 Eylül’e kadar bu oranın %70’lere ulaştığını görüyoruz. Oranın artış sebebi ise mobil bankacılığın sunduğu kolaylıklar.

Peki Daha Neler Olacak?

Elektronik, internet ve mobil bankacılık olarak üç döneme ayırdığımız bankacılık 2016’dan itibaren dijital bankacılığa dönmeye başladı. Fakat bunun içeriği ile ilgili kesin bilgiler yok. Ne kadar ileri gidebileceğini henüz biz de kestiremiyoruz. Şube sayısında azalma olacaktır ancak tamamen biteceğini söylemek için erken.

Bankalar arka planda mevduat hesaplarını tutmaya devam ederken hepsinin birleştiği bir platformdan bahsediliyor. “Müşteriyi en iyi kim anlıyor, en fazla kim müşteri hakkında bilgi sahibi?” Bu sorular devreye girdiğinde rekabet daha da kızışacak. Kısacası bankacılık hizmetleri bugünkü anlamda bildiğimiz bankacılıktan çıkıp çok daha genişleyecek. Bu noktada önümüzdeki 3 yıllık sürecin bu gelişmeler için en önemli dönem olacağı söyleniyor.

Yapay Zeka Bu İşin Neresinde?

Yapay zeka aslında müşteriyi ne kadar iyi anladığınız noktasında devreye giriyor. Müşterinin ihtiyacını önceden tespit etmek ve ona göre hizmet vermek için yapay zeka kullanılacak. Örneğin; müşterinin bir dönem nakte sıkıştığını tespit edip, müşteriye buna yönelik hizmet önerileriyle gitmek gibi algoritmaların birleştirilmesiyle kazanılmış veriler kullanılacak. Bu hem müşterinin duyduğu güveni arttıracak hem de müşteri ihtiyaçlarını ön planda tutan bir iletişim olanağı sağlayacak.

 

Garanti Bankası Girişim ve Fintech Konusunda Ne Düşünüyor?

Bir yandan kendi içimizde sürekli yeni fikirler geliştiriyoruz bir yandan da sürekli yeni nelerin geliştiğine, yeni ürünlere, kimin neler yaptığına odaklanıyoruz. Finans sektöründe dijitalleşme her zamankinden çok daha hızlı gelişiyor. Biz Garanti olarak startuplara yol açıyoruz ve globalde isim yapabilecek bir konuma gelmelerini sağlayabiliyoruz. Kısacası yeni ne varsa takip etmeye çalışıyoruz.

Etkinliğimize olan katkılarından dolayı Garanti Bankası, Microsoft Türkiye veBKM Express’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir sonraki Tech Meetup buluşmamız AI & IoT Day için kayıtlarınızı buradan yapabilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Perakende’nin Devler Liginde İki Türk Şirket

Deloitte, dünyanın gelir açısından en büyük 250 perakendecisini belirlediği “Perakende’nin Küresel Güçleri 2018” raporunu “Dönüştürücü Değişim, Canlanan Ticaret” başlığıyla yayımladı. Raporda Türkiye’den yıllardır yer alan BİM Birleşim Mağazacılık A.Ş. ve uzun bir aradan sonra listeye tekrar giren Migros Ticaret A.Ş. yer alıyor. Bununla birlikte bu iki marka raporda yayınlanan 2016 mali yılında en hızlı büyüyen 50 şirket arasında da yer alıyor.

Rapora göre en iyi 250 perakende şirketi 2016 mali yılında %4,1 oranında bileşik büyümeyi temsil eden toplam 4,4 trilyon ABD doları gelir elde etti. Raporda bulunan şirketlerin perakendeden elde ettikleri yıllık gelirlerin ortalama 17,6 milyar dolar seviyelerinde olduğu görülüyor. Perakendenin en güçlü beş ismi, listedeki yerini 2016 mali yılında da korurken ilk 10’da yer alan diğer şirketlerin; organik büyüme, satın almalar ve kurdan kaynaklanan oynaklık sebebiyle yer değiştirdiği görülüyor. İlk 10’da yer alan şirketlerin gelirleri, listede yer alan 250 şirketin toplam gelirinin %30,7’sini oluşturuyor.

Listede dikkat çeken noktalardan biri ise geçtiğimiz dört seneden farklı olarak giyim ve aksesuar perakendecilerinin büyümenin başını çeken liderler koltuğundan feragat etmesi ve buna rağmen en karlı sektör özelliğini koruyor olması. Hızlı tüketim sektörü ise tüm liste içerisinde hem listeye giren şirket sayısı (135) hem de ortalama gelir (21,7 milyar dolar) açısından en öne çıkan sektör niteliğini kazandı. Hızlı tüketim sektöründe faaliyet gösteren bu 135 şirket, toplam gelirin üçte ikisini oluşturuyor.

Deloitte Türkiye Tüketim ve Endüstriyel Ürünler Lideri Özkan Yıldırım, raporun öne çıkan sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Listede ciddi oranda basamak atlayan şirket olarak görünen Amazon’un, geçtiğimiz sene 10. sırada yer alırken bu sene 6. sıraya yükseldiği göze çarpıyor. Türkiye’nin temsili açısından sevindirici bir gelişme ise; sıralamanın düzenli oyuncularından BİM Birleşik A.Ş.’nin yanı sıra, geçtiğimiz yıllarda listeye girmeye ara vermiş olan Migros Ticaret A.Ş.’nin de tekrar devler listesinde yer almış olması.”

Migros yine devler liginde, BİM ise yerini koruyor

Listede 149. Sırada yer alan BİM Birleşik A.Ş., geçtiğimiz sene 6,4 milyar olan gelirini, bu sene 6,6 milyar dolara çıkardı. BİM, 2011-2016 yılları arası %19,6 büyüme elde ederek son beş yılda en hızlı büyüyen 24. şirket oldu.

Migros Ticaret A.Ş. ise 3,6 milyar dolarlık geliriyle 247. sıradan devler ligine tekrar merhaba dedi. Migros’un yıllık büyüme oranı %17,8 olarak ölçülürken, bu oranla en hızlı büyüyen 37. şirket oldu.

Perakendenin kuralları yeniden yazılıyor

Özkan Yıldırım, hayatlarımızı dönüştüren bu değişim çağında perakendenin kurallarının nasıl yeniden yazıldığına dikkat çekiyor: “Ticareti canlandırmak ve gelecekte perakendecilerin iş yapış biçimlerini derinden etkilemek için inovasyon, iş birliği, konsolidasyon, entegrasyon ve otomasyon gereklilik haline gelecek. Bu kapsamda, yetkinliklerini dijitalin gereksinimlerine göre geliştirebilen, müşteri deneyimini farklılaştıran ve yeni teknolojileri tüketiciyi anlamak için kullanabilen perakendeciler, değişen dünyada hayatta kalabilecek.”

Raporda yer alan ve perakende alanında hâkim olması beklenen dört önemli trend ise şöyle:

  • En iyi kalitede dijital yetkinlikler geliştirmek: Dünya çapındaki perakendeciler hızla, tüketici gözüyle alışverişin geleneksel ‘bricks and clicks (hem fiziksel hem de çevrimiçi varlık ve faaliyet gösterilmesi)’ anlayışından ibaret olmadığı gerçeğine adapte oluyorlar.
  • Kaybedilen zamanı telafi etmek için fiziki ve online hizmeti birleştirmek: Dijital dünyanın kıyısında duran fakat dijital trendleri takip etmede başarısız olan pek çok şirket, kaybettikleri zamanı telafi etme peşinde olmalılar.
  • Eşsiz ve etkili mağaza içi deneyim yaratmak: Fiziki perakende mağazaları hiçbir yere gitmiyor; zira dünya çapındaki perakende satışların %90’ı hala bu mağazalardan yapılıyor. Öte yandan pek çok imkân sunan online kanallarla yarışmak için anlamlı müşteri deneyimi ve marka bağlılığı oluşturmak şart.
  • Perakendeyi en son teknolojilerle yeniden keşfetmek: Nesnelerin interneti, yapay zekâ, sanal gerçeklik ve robotlar her perakendecinin radarında olmalı.

2016 mali yılının en büyük 10 perakendecisi

Gelir düzeyine göre sıralama Şirket adı Menşei 2016 yılı perakende geliri
(milyon ABD $)
1 Wal-Mart ABD 485,873
2 Costco ABD 118,719
3 The Kroger ABD 115,337
4 Schwarz Almanya 99,256
5 Walgreens ABD 97,058
6 Amazon ABD 94,665
7 The Home Depot Inc ABD 94,595
8 Aldi Group Almanya 84,923
9 Carrefour S.A. France 84,131
10 CVS Health Corporation ABD 81,100

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamacılar Neden İşlerini Bırakmak İstiyorlar?

Pazarlamacıların %81’i şu anda yaptıkları işi önümüzdeki üç yıl içinde bırakmak istiyor. İşletmelerin bu konuda önceliklerini ve değerlerini gözden geçirmeleri gerekebilir. Var olan personelini tutundurabilmek iş veren için önemli bir konu ve iş verenin çalışanı nelerin motive edeceğini bilmesi gerekiyor.

Son yapılan Pazarlama Haftası Kariyer ve Maaş anketine katılanların çoğunluğu önümüzdeki en az beş yılı pazarlama bölümünde geçirmek istediklerini ama şu anda bulundukları işi bırakmayı planladıklarını söyledi.

Ankete katılanların %43.2’si rollerini önümüzdeki üç yıl içinde değiştirmeyi planlıyor, % 37.8’i gelecek yıl değiştirmek istiyor ve sadece % 11,2’lik bir kısım değiştirmeyi düşünmüyor.

Değişikliğin başlıca nedeni olarak daha iyi finansal ücreti (% 65.1), yeni bir görev meydan okumasını (% 54.9) ve mevcut iş yerlerinde sınırlı imkânlara sahip olmayı  (% 37.4) öne sürdüler.

TSB pazarlama müdürü Pete Markey, şirketlerin yeni bir meydan okuma isteği duymaları ve mevcut çalışma ortamında pazarlamacılara ilham vermeleri ve yerine getirmeleri için yollar bulmaları gerektiğini belirtti.

Moonpig CMO’su Andre Rickerby, bir e-ticaret bakış açısıyla, pazarlamacılar için açık olan geniş fırsat yelpazesinin her geçen yıl arttığını ve yeni roller denemelerini sağladığını söylüyor. Özerkliği doğuran ve paylaşılan vizyonla çalışan bir pazarlama kültürü kurabilen böyle hızlı ve rekabetçi bir sektör markası, kendi kültürünü yaşatma imkanı bulabilecektir diyor.

Online sistemin çok değiştiğini ifade eden Rickerby “Bir yönetici olarak, ne teklif ediyorsun? Piyasada çok sayıda rakip var ve çoğu zaman insanlar önce para düşünüyor.” diye de ekliyor. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link