Bora Uludüz: “Önümüzdeki 3 Yıl, Son 50 Yıldan Daha Önemli Olacak.”

Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Bora Uludüz dün akşam gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup buluşmalarımızın üçüncüsü Fintech Day’de konuğumuzdu. Teknoloji, dijital dönüşüm ve inovasyona ilgi duyan dinleyicilerimizle Fintech merkezinde keyifli bir etkinlik günü geçirdik.

Finansın ve teknolojinin merkezinde bankalar olduğuna değinen Bora Uludüz, telefonlarla başlayan teknolojik gelişmelerin bankalar için farklı bir boyut kazandığından bahsetti. Bora Uludüz’ün konuşmasından satır başları ise şöyle:

Önümüzdeki 3 yılda dijital anlamda son 50 yıla oranla çok büyük gelişmeler olacak, bankalar bunları yakalamak ve kullanmak zorunda.

1980-1995 yıllarrı arasında elektronik bankacılık yayılmıştı ardından 1995-2007 arasında internet bankacılığı yükselişe geçti. 2007’den beri de gün geçtikçe artan mobil bankacılık kullanımı söz konusu.

Mobil her şeyin merkezinde olduğu gibi artık bankacılığın da merkezinde. 2014 yılında mobil bankacılık kullanım oranı %15 iken 3 sene içerisinde bu oran %60’a çıktı. Bu değişim bankacılık tarihindeki en büyük değişim oranı. Sebebi de tabi ki mobil cihazların herkesin cebinde, elinde olması. Müşteri artık mobille yatıp mobille kalkıyor.

Örneğin; ihtiyaç kredisi çekme oranı 2016’nın Eylül ayında %40 iken 2017 Eylül’e kadar bu oranın %70’lere ulaştığını görüyoruz. Oranın artış sebebi ise mobil bankacılığın sunduğu kolaylıklar.

Peki Daha Neler Olacak?

Elektronik, internet ve mobil bankacılık olarak üç döneme ayırdığımız bankacılık 2016’dan itibaren dijital bankacılığa dönmeye başladı. Fakat bunun içeriği ile ilgili kesin bilgiler yok. Ne kadar ileri gidebileceğini henüz biz de kestiremiyoruz. Şube sayısında azalma olacaktır ancak tamamen biteceğini söylemek için erken.

Bankalar arka planda mevduat hesaplarını tutmaya devam ederken hepsinin birleştiği bir platformdan bahsediliyor. “Müşteriyi en iyi kim anlıyor, en fazla kim müşteri hakkında bilgi sahibi?” Bu sorular devreye girdiğinde rekabet daha da kızışacak. Kısacası bankacılık hizmetleri bugünkü anlamda bildiğimiz bankacılıktan çıkıp çok daha genişleyecek. Bu noktada önümüzdeki 3 yıllık sürecin bu gelişmeler için en önemli dönem olacağı söyleniyor.

Yapay Zeka Bu İşin Neresinde?

Yapay zeka aslında müşteriyi ne kadar iyi anladığınız noktasında devreye giriyor. Müşterinin ihtiyacını önceden tespit etmek ve ona göre hizmet vermek için yapay zeka kullanılacak. Örneğin; müşterinin bir dönem nakte sıkıştığını tespit edip, müşteriye buna yönelik hizmet önerileriyle gitmek gibi algoritmaların birleştirilmesiyle kazanılmış veriler kullanılacak. Bu hem müşterinin duyduğu güveni arttıracak hem de müşteri ihtiyaçlarını ön planda tutan bir iletişim olanağı sağlayacak.

 

Garanti Bankası Girişim ve Fintech Konusunda Ne Düşünüyor?

Bir yandan kendi içimizde sürekli yeni fikirler geliştiriyoruz bir yandan da sürekli yeni nelerin geliştiğine, yeni ürünlere, kimin neler yaptığına odaklanıyoruz. Finans sektöründe dijitalleşme her zamankinden çok daha hızlı gelişiyor. Biz Garanti olarak startuplara yol açıyoruz ve globalde isim yapabilecek bir konuma gelmelerini sağlayabiliyoruz. Kısacası yeni ne varsa takip etmeye çalışıyoruz.

Etkinliğimize olan katkılarından dolayı Garanti Bankası, Microsoft Türkiye veBKM Express’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir sonraki Tech Meetup buluşmamız AI & IoT Day için kayıtlarınızı buradan yapabilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

2018 İlk Yarı Dijital Reklam Yatırımları Açıklandı

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2018’nin ilk 6 ayında yüzde 14 büyüyerek 704 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 500 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 27’lik büyümeyle 156 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 48 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 444 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 55 milyon TL’ye çıktı. Geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta ilk 6 ayda yaklaşık 3 milyon TL’lik yatırımla bir önceki dönemle aynı kaldı. Oyun İçi reklamlar ise 7 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 621 milyon TL olurken, 205 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının %77’si mobil cihazlarda yer aldı.

Programatik satın alma 2018’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 809 milyon TL’ye çıktı. 2018 ilk yarı dijital reklam yatırımlarını değerlendiren IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, “2017’de küresel ölçekte dijitalin televizyonu geçerek en büyük mecra konumuna ulaştığını biliyoruz. Bu bağlamda ülkemizde ilk 6 ayda yine çift haneli büyüme elde edilmiş olması önemli. İkinci yarıda yaşanan dalgalanma nedeniyle biraz yavaşlama beklenebilir. Ancak bu tür dönemlerde reklam yatırımını durdurmayan markaların orta-uzun vadede kazançlı olacağı bilinen bir gerçek. Dijitalin bu bilince sahip markalar için ideal reklam mecrası olduğu da bir diğer gerçek. IAB Türkiye olarak tüm markaları veriye dayalı satın alma yapmaya, kampanya değerlendirmelerini veriye dayandırmaya, verimli yatırım yaparak ekonomiye katkı sağlamaya davet ediyoruz.” dedi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markaların Enflasyonla Mücadele Atakları

  • Yıllık yüzde 24.5’e ulaşan enflasyonla mücadele kapsamında, firmalarla ürünlerde asgari yüzde 10 indirim uygulanması başlatılmıştır.
  • İşte yüzde 10 ve daha fazla indirime katılan markaların tam listesi.
  • İlgili Yazı; Nutella’daki Yüzde 70 İndirim, İnsanların Birbirine Girmesine Neden Oldu

    Gelin hangi firmaların enflasyon döneminde ne kadar indirim yaptıklarına bakalım.

PEGASUS


Pegasus tüm yurt içi uçuşlarına özel %20 indirim uyguladı.  Pegasus’un yaptığı bu indirim 1 Aralık 2018 – 30 Mart 2019 tarihleri arasında geçerlidir.

ECZACIBAŞI TOPLULUĞU

Eczacıbaşı Topluluğu: Karo seramik ve seramik sağlık gereçlerinde VitrA markalı tüm ürünlerde yıl sonuna kadar yüzde 15 indirim uygulayacağını duyurdu.

BOYNER

Boyner grubu tüm magazalarında yüzde 10 indirim kampanyası başlatacak. Enflasyonla mücadeleye tam destek veren Boyner Grup şirketleri AY Marka, Beymen, BR Mağazacılık, Boyner, Hopi ve Morhipo oldu. Yüzde 10 indirim uygulayacak Boyner Grup markaları ise Academia, Agenda, Altınyıldız Classics, Barbie, Beymen Business, Beymen Club, Beymen Collection, Beymen Çanta, Beymen Studio, Black Pepper, Cotton Bar, Divarese, D by Divarese, Deep Purple, Enchantimals, Fabrika, Funky Rocks, George Hogg, Giro, House of Camellia, Limon Company, Loves You, MammaRamma, Monster High, Morhipo Kids, Morhipo Home, Morhipo Beach, NetWork, North of Navy, Penford, People by Fabrika, Pi, Pink&Orange, Que, T-Box, Tommorrowsland, Walk on by, Whiplash olarak sıralandı.

MEDİAMARKT

MediaMarkt: – Tüketicimizin alım gücüne katkıda bulunacak şekilde, belirli ürünlerde indirim yapacağız. Üstelik bu ürünleri her hafta güncelleyerek müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz.

UĞUR  DONDURUCULARI

Uğur donducuları : Uğur Şirketler Grubu’nun Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Öksüzömer, enflasyonla mücadelede üzerlerine düşeni yerine getireceklerini belirterek, “Ürünlerimizde yüzde 10 ile 22 arasında indirim uygulamaya başladık.” dedi.

MARKETLER

Carrefour, BİM, ŞOK, Metro, Migros, Metro, A101 marketlerinde 50 üründe iki ay süreyle yüzde 10 indirim uygulanacak. Marketler şu anda hazırlıklarını yapıyorlar. Yakında indirimler ilan edilecek.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ

Türkiye Bankalar Birliği : TBB’den yapılan açıklamada, “Bankaların firmalara 1 Ağustos’tan sonra yüksek faizle kullandırılmış olan kredilerin faiz oranlarında 10 Ekimden itibaren vade sonunu beklemeden yüzde 10 indirim yapacaklarını duyurdu.

DAMAT ve TWEEN MARKALARI

Damat ve Tween markaları : Orka Holding, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında, Damat, Tween ve D’S Damat olmak üzere tüm markalı ürünlerinde yüzde 20 indirim yaptı.

ÇAYKUR

Çaykur 2017’den beri zam yapmadı, bundan sonra da zam yapmayacağını duyurdu.

Kale Endüstri Holding

Kale Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, Kale Kilit markalı kilit ürünleri ile Kale Alarm sistemlerinde yüzde 10 indirim uygulayacaklarını duyurdu.

Ek olarak  perakende,mobilya,otobüs biletleri,konut sektörleri,restorantlar,oteller de kampanyaya destek vererek en az %10 indirim yapacaklarını duyurdu.


En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?