Bora Uludüz: “Önümüzdeki 3 Yıl, Son 50 Yıldan Daha Önemli Olacak.”

Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Bora Uludüz dün akşam gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup buluşmalarımızın üçüncüsü Fintech Day’de konuğumuzdu. Teknoloji, dijital dönüşüm ve inovasyona ilgi duyan dinleyicilerimizle Fintech merkezinde keyifli bir etkinlik günü geçirdik.

Finansın ve teknolojinin merkezinde bankalar olduğuna değinen Bora Uludüz, telefonlarla başlayan teknolojik gelişmelerin bankalar için farklı bir boyut kazandığından bahsetti. Bora Uludüz’ün konuşmasından satır başları ise şöyle:

Önümüzdeki 3 yılda dijital anlamda son 50 yıla oranla çok büyük gelişmeler olacak, bankalar bunları yakalamak ve kullanmak zorunda.

1980-1995 yıllarrı arasında elektronik bankacılık yayılmıştı ardından 1995-2007 arasında internet bankacılığı yükselişe geçti. 2007’den beri de gün geçtikçe artan mobil bankacılık kullanımı söz konusu.

Mobil her şeyin merkezinde olduğu gibi artık bankacılığın da merkezinde. 2014 yılında mobil bankacılık kullanım oranı %15 iken 3 sene içerisinde bu oran %60’a çıktı. Bu değişim bankacılık tarihindeki en büyük değişim oranı. Sebebi de tabi ki mobil cihazların herkesin cebinde, elinde olması. Müşteri artık mobille yatıp mobille kalkıyor.

Örneğin; ihtiyaç kredisi çekme oranı 2016’nın Eylül ayında %40 iken 2017 Eylül’e kadar bu oranın %70’lere ulaştığını görüyoruz. Oranın artış sebebi ise mobil bankacılığın sunduğu kolaylıklar.

Peki Daha Neler Olacak?

Elektronik, internet ve mobil bankacılık olarak üç döneme ayırdığımız bankacılık 2016’dan itibaren dijital bankacılığa dönmeye başladı. Fakat bunun içeriği ile ilgili kesin bilgiler yok. Ne kadar ileri gidebileceğini henüz biz de kestiremiyoruz. Şube sayısında azalma olacaktır ancak tamamen biteceğini söylemek için erken.

Bankalar arka planda mevduat hesaplarını tutmaya devam ederken hepsinin birleştiği bir platformdan bahsediliyor. “Müşteriyi en iyi kim anlıyor, en fazla kim müşteri hakkında bilgi sahibi?” Bu sorular devreye girdiğinde rekabet daha da kızışacak. Kısacası bankacılık hizmetleri bugünkü anlamda bildiğimiz bankacılıktan çıkıp çok daha genişleyecek. Bu noktada önümüzdeki 3 yıllık sürecin bu gelişmeler için en önemli dönem olacağı söyleniyor.

Yapay Zeka Bu İşin Neresinde?

Yapay zeka aslında müşteriyi ne kadar iyi anladığınız noktasında devreye giriyor. Müşterinin ihtiyacını önceden tespit etmek ve ona göre hizmet vermek için yapay zeka kullanılacak. Örneğin; müşterinin bir dönem nakte sıkıştığını tespit edip, müşteriye buna yönelik hizmet önerileriyle gitmek gibi algoritmaların birleştirilmesiyle kazanılmış veriler kullanılacak. Bu hem müşterinin duyduğu güveni arttıracak hem de müşteri ihtiyaçlarını ön planda tutan bir iletişim olanağı sağlayacak.

 

Garanti Bankası Girişim ve Fintech Konusunda Ne Düşünüyor?

Bir yandan kendi içimizde sürekli yeni fikirler geliştiriyoruz bir yandan da sürekli yeni nelerin geliştiğine, yeni ürünlere, kimin neler yaptığına odaklanıyoruz. Finans sektöründe dijitalleşme her zamankinden çok daha hızlı gelişiyor. Biz Garanti olarak startuplara yol açıyoruz ve globalde isim yapabilecek bir konuma gelmelerini sağlayabiliyoruz. Kısacası yeni ne varsa takip etmeye çalışıyoruz.

Etkinliğimize olan katkılarından dolayı Garanti Bankası, Microsoft Türkiye veBKM Express’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir sonraki Tech Meetup buluşmamız AI & IoT Day için kayıtlarınızı buradan yapabilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bitkiye İnsanlardan Daha İyi Bakan Bir Robot Geliştirildi

  • Çinli robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı robot geliştirdi. 
  • Robot bitkinin yeterince güneş almasını ve yeterince su almasına yardımcı oluyor. 
  • İlgili yazı: Kendimizi Robotlara Alkışlatır Olduk

Bitkilerin heliotrpik olduğunu yani, ışığın olduğu yere doğru büyüdüğünü fen ya da biyoloji derslerinizden hatırlıyor olabilirsiniz. Fakat bitkiler diğer canlılar gibi hayatta kalma konusunda diğer canlılar kadar çaba gösteremiyorlar. Karanlık bir alanda kalan bitki güneş ışığı gören yere doğru büyüse bile yeterince büyümeden, besin yetersizliği sebebiyle ölebilirler.

Bitkileri canı gibi koruyan insanlar neyse ki bitkiler için mücadele veriyor ve onları ayakta tutabiliyorlar. Çin robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı bir oyuncak robot geliştirdi. Tianqi’nin şirketi Vincross tarafından üretilen robot, sırtına yerleştirilen bitkinin güneş alması için hareket ediyor, yeterince güneş aldığına karar verince gölgeye çekiliyor ve bitkisi susuz kaldığında özel bir dansla su talep ediyor. 

Yapraklı bir yengeç gibi görünen bu robot-bitki melezinin fonksiyonlarını nasıl gerçekleştirdiği açıklanmadı ancak ışık, gölge ve nem algılayıcılarıyla bu işlemleri gerçekleştirmek çok zor değil.

Ölü Bir Ayçiçeği İlham Verdi

Tianqi bir sergide gölgelik bir alanda gördüğü ölü bir ayçiçeğinden esinlenerek bu projeye başladığını söylüyor. “Bitkiler genellikle oldukça pasif” diyen Tianqi “…onları kesebilirsiniz, yakabilirsiniz, topraktan sökebilirsiniz ve hiçbir şey yapmadan dururlar. Tüm canlılar arasında en az özgürlüğe sahip yaratıklar bunlar.” diyor. Ancak nasıl ki insanlar hareket kabiliyetini geliştirmek için bisikletler, trenler ve uçaklardan faydalanıyorsa, bitkiler de teknolojinin nimetlerinden faydalanabilir.

Tianqi “Robotik tabanı sayesinde bitkiler hareket ve etkileşimi deneyimleyebilir. Umarım bu proje teknoloji ve doğal yaşam arasındaki ilişki konusunda bazı kişilere ilham verir.” diyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link