Motorola ve Nokia’nın satışının ardından, BlackBerry’den yapılan yazılı açıklamaya göre liderliğini Fairfax Financial Holding’in yaptığı bir konsorsiyumun 4.7 milyar dolarlık teklifi kabul edildi ve şirketin tüm hisseleri bu konsorsiyuma devredildi. Kısa süre önce 1 milyar dolar zarar ettiğini açıklayan Kanadalı telefon üreticisi, hisse başı 9 dolara denk gelen bir değerlemeye sahip olacak. Blackberry hisselerinin yaklaşık yüzde 10’unu elinde barındıran Fairfax, şirketin tamamını eline geçirerek özel bir yapıya geçmeyi hedefliyor.

Mike Lazaridis tarafından 1999 yılında kurulan ve farklı özellikleri nedeniyle cep telefonu piyasasında bir dönem adından bahsettiren BlackBerry, mali krizi aşabilmek için en son 4500 çalışanını işten çıkaracağını açıklamıştı.

Blackberry-Q10

BlackBerry’nin 4.7 milyar dolara satılması ise, analistlerce oldukça düşük karşılandı. Geçen cuma satışa çıkan Apple’ın iPhone 5S ve iPhone 5C modelleri bile toplamda 9 milyon adet satmıştı. Bu rakam ise BlackBerry’nin değerini fazlasıyla geçiyor. Apple, söz konusu cihazlardan sadece üç günde 5.8 milyar dolardan fazla ciro elde ederken, Blackberry’nin 4.7 milyar dolara satılması oldukça düşük bulundu.

İlk Siz Öğrenin!

Pazarlama dünyasına dair merak ettiğiniz ne varsa haftalık bültenimizde!

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here