BlackBerry, geçtiğimiz eylül ayında artık telefon üretmeyeceklerini ve bunun yerine servis ve yazılımlarına odaklanacaklarını açıklamıştı. Kanadalı firma, şimdi de BlackBerry markasının global haklarını yaptığı bir anlaşmayla Çin merkezli şirket TCL’e devrettiğini duyurdu. TCL, bundan önce de bir başka akıllı telefon üreticisi Palm’ı geçtiğimiz ocak ayında bünyesine kattığını duyurmuştu.

tcl

Bu anlaşma markanın global haklarını devretmek üzerine olsa da, bununla ilgili bazı kısıtlamalar mevcut. Bu anlaşma Hindistan, Nepal, Endonezya, Sri Lanka ve Bangladeş’te geçerli olmayacak. Bloomberg’e göre, Hindistan ve Endonezya için bunun geçerli bir sebebi var. Blackberry, halihazırda Hindistan merkezli bir firmayla başka bir iş üzerinde çalışıyor. Endonezya’ya gelecek olursak, Kanadalı firmanın burada hala bir lisans anlaşması mevcut.

BlackBerry ve TCL arasında yapılan anlaşma kapsamında, Blackberry markalı telefonların tasarımı, üretimi, satışı ve müşteri desteğinden sorumlu olacak. BlackBerry ise yazılım ve servislerle ilgilenecek. TCL’in BlackBerry markalı telefon üretmesi aslında yeni bir şey değil. BlackBerry markasıyla piyasaya sürülen son iki telefon DTEK50 ve DTEK60 da, TCL tarafından üretilmişti. Ayrıca bu telefonlarda Android işletim sistemi bulunduğunu da belirtelim.

blackberry-dtek50
BlackBerry DTEK50

Blackberry’ye dönecek olursak, firma için son yıllarda işlerin hiç iyiye gitmediğini söylemek yanlış olmaz. 2009 yılında global akıllı telefon pazarının %20’sini elinde bulunduran Kanadalı firma, şu sıralarda yalnızca %0,1’lik bir paya sahip. Tuşlu telefonlar zamanında pazarda oldukça güçlü bir konuma sahip olan firma, 2007 yılında iPhone ile başlayan ve kısa sürede tüm dünyada popüler hale gelen akıllı telefonların döneminde, bu furyaya ayak uyduramayarak çöküşe geçti.

Bir Cevap Yazın