Black Mirror’da Gördüğümüz ve Günümüzde Var Olan 3 Teknoloji

Black Mirror’ı izleyenler bilir, her bir bölüm gelecekte geçer ve bu bölümlerde farklı teknolojilerin hayatımıza nasıl entegre olduğu, bu entegrasyonun ne tür vahametlere yol açtığı anlatılır. Peki ya bu teknolojilerden bazılarının bilim kurgu olmadığını ve şu anda kullanıldığını söylesem? Şimdi mini bir yolculuğa çıkalım ve Black Mirror’da yer alan hangi teknolojileri halihazırda kullandığımıza bakalım.

Ölüler ile Konuşmak Artık Hayal Değil

Dizide ölen kocasının acısıyla baş edebilmek için sanal bir hesaba kocasıymış gibi mesajlar yazan ve sohbet eden bir kadın vardı. Yapay zeka sayesinde bot hesaplar oluşturan bilgisayar, eğer gerekli veriler girilirse ölen bir kişiymiş gibi davranabiliyor ve karşısındakine mantıklı cevaplar verebiliyordu.

Rus mühendis Eugenia Kuyda‘nın yaptığı yazılım sayesinde artık bu teknoloji gerçek. Ölen arkadaşı Roman Mazurenkopara için dizidekine benzer şeyler hisseden Kuyda, yarattığı Luka adlı uygulama sayesinde eski dostuyla internet üzerinden yazışabiliyor. İşin bir başka boyutu da, ilerleyen sohbet sayesinde yapay zeka sürekli yeni bir şeyler öğreniyor ve her geçen gün kendini daha da geliştiriyor. Luka aktif olarak kullanımda fakat şu an için sadece iOS kullanıcıları erişebiliyor.

İnsanları Oylamak mı? Evet, Artık Mümkün

Geçen hafta Çin’in 2020 yılı itibarı ile vatandaşlarına “sosyal skor”uygulaması getirmeye hazırlandığını yazmıştık. Hatta sonrasında “Haftanın Gündemi” video serimizde de konuşmuştuk. Olay kısaca şöyle: Dizinin üçüncü sezonunun ilk bölümünde Nosedive adlı sosyal ağa sahip dünyada her kişinin derecelendirme notu var. Bu derecelendirme notu, günümüzdeki sosyal ağların bir nevi matematiksel kimliğe büründürülerek kendi hayatımız ile entegre olmasını sağlayan bir not ve bu sayede insanlar, aldıkları puanlara göre sosyal hayatlarında sınıflandırılabiliyorlar.
Çin ise mobil cihazlara yüklenecek bir eklenti ile çalışacak sistemde vatandaşlarının hem sanal hem gerçek hayatlarında izlenerek değerlendirileceğini söylüyor. Ancak Çin’in yürürlüğe koymayı planladığı bu uygulamadan önce RateMe isimli bir uygulama da halihazırda kullanılıyor. Bu uygulama sayesinde yakın çevrenize puan verip onları listeleme şansına sahip olabiliyorsunuz. Detayları öğrenmek isteyenleri şöyle alalım. RateMe haricinde Peeple uygulamasına da bakmanızda fayda var.

Göremediklerimizi Görmek

Sezon 3, Bölüm 2: Playtest. Ne bölümdü ama :)

Arttırılmış ve sanal gerçeklik uygulamalarına değinen bölümde, aslında var olmayan ancak hayal gücünüz sayesinde görebileceğiniz birçok öge ile yüzleşiyorsunuz. Test aşamasındaki oyun, bir implant sayesinde sinir merkezinizden bilgiler alarak mükemmel bir korku oyunu ortaya çıkarıyor. Daha fazla spoiler vermeden konumuza dönelim.

Magic Leap, bu alanda kurulmuş bir girişim. Her ne kadar dizideki gibi mükemmel sonuç veremiyor olsa da mutlaka izlenmesi gereken bir sistemleri var. Detaylar için hemen aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Tabii ki Magic Leap, bu alanın tek oyuncusu değil. Microsoft ve Samsung gibi şirketler de augmented reality (artırılmış gerçeklik) alanında pay sahibi olmak istiyorlar. Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan Hololens ürünü de tıpkı Black Mirror’da olduğu gibi dijital dünya ile gerçek dünyayı entegre edebiliyor. Bu sayede algılama yapımızı da değiştireceğe benziyor.

Artırılmış ve sanal gerçeklik Apple, Microsoft ve Samsung gibi şirketlerin de desteği ile kısa bir süre içerisinde hayatımızda çok önemli yerler kaplayabilir. Belki de 10 yıldır yaptığımız “Bu yıl, mobilin yılı olacak.” klişesinin yerini bir kaç yıl içerisinde “Bu yıl, artırılmış gerçekliğin yılı olacak.” esprileri alır, ne dersiniz? Biz pazarlamacılara da konferanslarda konuşacak bol bol materyal çıkar hem :) Bu arada sizin de Black Mirror’da yer verilen ve gerçekleşmesini öngördüğünüz teknolojiler varsa yorum kısmına bekliyoruz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Mc Donald’s’ın Happy Meal Menüleri Artık ‘Daha Sağlıklı’ Olacak!

Sanırım artık bir Mc Donald’s klasiği olan Happy Meals çocuk menüleri gözümüze biraz farklı görünmeye başlayacak. Çünkü Mc Donald’s yaptığı son açıklamada bu menülerin daha ‘dengeli’ hale getirilmesi için çalıştıklarını ifade etti.

1979’den bu yana özellikle son çıkan animasyon filmlerin kahramanlarının oyuncakları ile çocukları sevindiren klasik çehresini daha sağlıklı bir yöne dönmeye hazırlanıyor. Ünlü fast food markası yaptığı açıklamada 2022 yılına kadar 120 ülkede satılan Happy Meals menülerinin değişime giderek çizburgerlerin sadece isteğe bağlı şekilde verileceğini ve menüdeki patates kızartmasının porsiyonunun azaltılacağını duyurdu.

Yeni düzenlemeye göre Happy Meals menüleri 600 kaloriyi geçmeyecek. 600 kalorinin ise %10’undan daha azı doymuş yağ ve şeker olacakken, menülerde ki sodyum miktarı da azaltılacak. Ayrıca menülerden yapay renklendirici, aromaların da çıkarılması gündem dahilinde.

Şimdilerde 120 hedef piyasadan sadece 20 tanesi bu kriterleri karşılıyorken menülerden çıkarılan ve yeni eklenecek olan sağlıklı içeriklerle 2022’ye kadar daha sağlıklı menü hedefi gerçekleştirilecek. Bununla beraber, müşterilere de ürünlerin besleyici değerleri konusunda daha fazla şeffaf olunacak.

Aslında bu Happy Meal menülerini daha sağlıklı hale getirmenin ilk adımı değil. Daha önceden bu menülerden asitli içecekler çıkarılmış, yerine meyve suyu, süt ya da su içecek olarak verilmeye başlanmıştı.

Her ne kadar kabul etmek istemeseler de fast food markalarının çocukların yaşadığı obezite problemi ile ilgileri su götürmez bir gerçek. Mc Donald’s ‘da artık bunu göz ardı etmiyor olacak ki işe ‘daha sağlıklı’ bir çocuk menüsü oluşturarak yeniden başlamayı düşünüyor olabilir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Fulltrip İle Dijital Tatil Dönemi Başladı

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, uçtan uca tatil planlamaya imkan tanırken Turkcell’in Hızlı Giriş teknolojisi sayesinde siteye telefon numarası ile kolaylıkla üye olunabiliyor. Tatilini planlayan kullanıcılar ayrıca milli ödeme platformu Paycell ile güvenli bir şekilde ödemelerini yapabiliyor. Ayrıca sitedeki tüm işlemler için BiP’ten 7/24 destek imkanı bulunuyor. 2018 yazına özel yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi sunan Fulltrip’te koşulsuz iptal seçeneği de yer alıyor.

Turkcell desteğiyle tamamen dijital hale gelen Fulltrip, 2018’de tatilcilere eşsiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Hafta sonları ve resmi tatillerle birlikte toplam 116 gün resmi tatilin bulunduğu bu yıla özel çalışmalarını da sürdüren Fulltrip, 2018’de seyahat ihtiyaçlarının tek bir adres üzerinden uçtan uca karşılanmasını amaçlıyor.

Fulltrip ile dijital tatil deneyimi yaşanıyor

Turkcell’in ürün ve servisleriyle tatil kavramına yeni bir anlayış getiren Fulltrip bu sayede tatilcilere dijital tatil deneyimi sunuyor. Dijitalleşmenin ilk adımı olarak internet sitesine giriş özelliğiyle fark yaratan Fulltrip, hızlı giriş teknolojisini kullanarak sektörde bir ilke imza atıyor. Bu sayede Fulltrip’e tüm operatör kullanıcıları sadece telefon numaralarını girerek üye olabiliyor. Bununla birlikte Fulltrip’te milli ödeme platformu Paycell altyapısı kullanılarak tüm kredi kartlarıyla güvenle satın alma işlemleri yapılıyor. Müşteri hizmetlerini de BiP ile dijitalleştiren Fulltrip, 7/24 anlık destek sağlıyor. BiP’te bulunan Fulltrip kanalı ile kullanıcılar, müşteri hizmetlerine online olarak ulaşılabiliyor.

Seyahat öncesi kullanıcılarının rotasına göre bir de özel dijital rehber hazırlayıp sunan Fulltrip.com bu özelliğiyle de farklılaşıyor. Türkiye’den ve dünyadan 120 şehir için hazırlanan ve Gezginin Defteri olarak adlandırılan bu rehberde şehrin önde gelen yeme-içme noktaları, restoran önerileri ve görülmesi gereken yerler bulunurken otel, eğlence adresleri, yazlık ve kışlık mekânlara özel tavsiyeler de yer alıyor.

Yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi Fulltrip’te

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, erken rezervasyon dönemine özel başlattığı kampanya kapsamında 28 Şubat 2018 tarihine kadar yüzde 45’e varan indirim sunuyor. Koşulsuz erken rezervasyon iptalinin de yapılabildiği Fulltrip’te kredi kartıyla peşin fiyatına 9 taksit imkanı da bulunuyor.

220 binden fazla otel, 120’den fazla havayolu şirketi, 4 binden fazla araç kiralama firması anlaşması ve 1000’den fazla tur seçeneği ile Fulltrip.com, uçak bileti alımlarında sınıf ve yemek seçimi yapabilme, online vize servisi ve seyahat rehberi gibi yeni özellikleri ile dijital seyahat sektörüne farklı bir bakış açısı getiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link