Bırakın Zihinler Konuşsun, Markalar Kazansın! – Nöromarketing

Yıl 2002. Hollandalı Ale Smidts sayesinde, bilim ve pazarlamanın kesiştiği noktada Nöromarketing çıkıyor karşımıza. Smidts demiş ki; insanları daha iyi anlamak onlara çözüm sunabilmek için kullanılan nöroloji bilimini, tüketicileri anlamak için de kullanabilir miyiz?”

Bugün bu sorunun cevabına “evet” diyenler olduğu gibi, zihinlerden geçenin okunmasını istemeyenler de şiddetle “hayır” diyor. Ancak süreç “evet” diyenlerin lehine gelişiyor ve Nöromarketing hızlı adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Peki ne işe yarar Nöromarketing? Tüketicilere herhangi bir soru sormadan; onların satın alma kararları & davranışları, marka tercihleri, marka algıları, öncelikleri, ihtiyaçları gibi pek çok anahtar bilginin altında yatan sebepleri ortaya koyar ve sadece bilinçaltı veriye ulaşarak, tüketicinin beynini okuyarak  çalışır.

neuromarketing

Nöromarketing’e göre aslında neyi istediğimizin bilinçli olarak farkında değiliz ve satın alma kararlarımızı mantığımızla değil, duygularımızla veriyoruz. Bu açından baktığımızda, Nöromarketing‘in; marka-müşteri arasındaki ilişkinin özelliklerini ortaya çıkararak gerçek bir analiz yaptığını ve bu yüzden de reklamcılar için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki; satın alma sürecinde beynimizi görüntülüyor ve nelerden etkilendiğimizi, etkilenebileceğimizi, motivasyonlarımızı –biz istesek de istemesek de- gözler önüne seriyor.

Sizce sigara paketlerinin “sigara öldürür” uyarısı insanları sigaradan vazgeçirme konusunda ne kadar etkili?

Bir Nöromarketing tekniği olan FMRI (Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme) ile yapılan araştırmanın sonucuna göre, sigara paketleri üzerindeki uyarıcı yazılar beyinde ‘nucleus accumbens’ denilen bölgeyi uyarıyor ve burada salgılanan dopamin sigaraya karşı  daha  fazla istek  uyandırıyor. Dolayısıyla bu tip yazılar  sigara içenleri caydırmak yerine, onları içmeye yönlendiriyor.

startech-chrysler-300c-2008-wallpaper

Başka bir örnek DaimlerChrysler’dan. Yapılan araştırmada FMRI cihazına bağlı erkeklere otomobil resimleri gösterilerek  araç modellerinin erkekler üzerindeki etkisi incelendi ve spor modele bakıldığında beynin ‘ödüllendirme’ bölgesinde hareketlilik tespit edildi. Böylece, spor otomobil satışı için “ödüllendirme” konulu reklam çalışmalarının etkili olacağı anlaşıldı.

Crayola markasının pastel boyaları için yapılan klasik araştırmada, deneklerin boya seçimlerinde fiyat, kalite, şekil gibi faktörleri dikkate aldığı görüldü. Ancak daha sonra Nöromarketing ile insanların boya tercihlerinde ürüne ait kokunun çok etkili olduğu anlaşıldı. Oysa klasik araştırmadaki hiçbir denek kokudan bahsetmemişti. İnsanların pastel boya satın alma sürecinde koku faktörünün oldukça  önemli olduğu böylece ortaya çıktı.

CAMPBELL

Campbell’ın çorba satışlarının düşük olmasıyla ilgili yaptırdığı araştırmada problemin ambalajdan kaynaklandığı yine Nöromarketing ile tespit edildi. Aslında büyükçe yazılan logonun çorba çeşitlerinin önüne geçtiği, paketlerdeki çorba görselinin soğuk durduğu, kaşık resminin bir işe yaramadığı ve insanların daha gerçekçi sıcak çorba görseli istediği tespit edildi ve buna göre aksiyon alındı.

Unilever Nöromarketing ile yaptığı araştırmada, dondurmanın yoğurt ve çikolatadan daha fazla haz yarattığını gördü. Abercrombie & Fitch, mağazalarında hangi müziğin çalacağına, hangi parfümün kullanılacağına ve daha pek çok konuya Nöromarketing ile karar verdi. Diğer yandan Coca Cola’nın Nöromarketing uygulamaları için kendine özel nörobilim laboratuvarı var.

Beyin ve pazarlamanın buluştuğu bu yöntemde; tüketicilerin ne ile nasıl, ne zaman mutlu olabileceğini, neyi tercih edip etmeyeceğini anlamak ve buna göre aksiyon almak mümkün. Bu sayede ürün tasarımından reklam içeriğine ve reklam süresine kadar pek çok konuda markalar bütçelerini daha doğru kullanabiliyor.

Nöromarketing’in ne kadar etik olduğunu tartışanlar var. Ancak Yahoo, Hyundai, Microsoft, Facebook gibi global şirketlerin “daha çok satmak,  daha çok kişiye ulaşmak” için Nöromarketing’i kullanması, olmazsa olmaz’lar arasındaki yerini çoktan aldı!

Bir Cevap Yazın

Uber’in 57 Milyon Kullanıcısının Bilgileri Çalındı

Uber geçen sene Ekim ayında gerçekleşen hacker saldırısını ve 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını henüz duyurdu. Uber’in yaptığı açıklamaya göre şirketin dünya genelinde 57 milyon kullanıcısının isim, mail ve telefon numarası bilgileri çalınmış. Açıklamada, ABD’de Uber üzerinden sürücülük yapan 600 bin kişinin isim ve ehliyet bilgilerinin de saldırıda ele geçirildiği aktarıldı.

Bunlardan daha ilginç olanı Uber’in saldırıyı düzenleyenlere para verdiği iddiası. ABD basınında yer alan bazı haberlere göre Uber’in bu saldırının ardından saldırganlara bilgileri silmeleri için 100 bin dolar verdiği öne sürülüyor.

Olayın şöyle geliştiği düşünülüyor. İki hacker, Uber yazılım mühendislerinin kullandığı özel bir GitHub kod sitesine erişti. Daha sonra şirketin hesaplarının planlandığı Amazon  hesabına girdi. Bu hesap sayesinde de sürücü ve müşteri bilgilerinin bulunduğu bir arşive erişebildiler. En sonunda da Uber’e e-posta göndererek para talep ettiler.

Uber kullanıcı bilgilerinin çalındığı açıklamasını bu kadar geciktirdiği için kullanıcıların güvenliklerini tehlikeye atmakla suçlanıyor. New York Eyalet Savcılığı şirket hakkında hemen soruşturma başlattı. Ardından başka eyaletler de soruşturma yaptıklarını doğruladılar.

Uber Üst Yöneticisi (CEO) Dara Khosrowshahi “Bunların hiçbiri olmamalıydı. Olanlar için bahane üretmeyeceğim. Geçmişi silemem ama her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders çıkaracağımızın sözünü verebilirim.” şeklinde bir açıklama yaptı. Olaylar yaşandığı sırada Dara Khosrowshahi’nin şimdiki görevinde olmadığını belirtmekte de fayda var.

Uber daha önce de pek çok sorunla karşılaşmıştı. Kurulduğundan beri rüşvet, yasa dışı yazılım gibi pek çok şeyle suçlanmasının dışında  yakın bir zamanda gerçekleştirilen bir saldırının zanlısının Uber şoförü olduğu da açığa çıkmıştı.

Fakat Uber yeni şeyler deneyen bir şirket. Uber Restoran veya sürücüsüz araçların ücretsiz tanıtımı gibi pek çok inovasyon ile de ismininden sıklıkla bahsettiriyor. Kısa zamanda oldukça büyüyen şirketin bu yaşananlar üzerine yeni stratejiler geliştirmesi ve kaybettiği güveni tekrar kazanması gerekecek gibi gözüküyor.

 

The North Face’den Çevreye Fayda Sağlayan Bere

Kaliforniya ve Nevada sınırında yer alan ve 25 seneden beri varlığını sürdüren bir koyun çiftliğinin yenilikçi teknolojisinden ilham alan Dünyanın en güçlü outdoor giyim markalarından birisi olan The North Face ürettiği yeni bere ile çevreye fayda sağlıyor.

Koyunların yetiştirilmesi sürecinde 4.000 metroton karbondioksitin dışarı salınımını engelleyen bir teknoloji kullanan Bare Çiftliği ve Fibershed ile yürüttükleri “Karbon Çiftliği” projesinde üretilen yünlerin bir ürünü olan yeni bere aslında üretim yapılırken doğaya verilen zararın farkında olunması gerektiğini hatırlatıyor.

The North Face’in finansörü olduğu Karbon Çiftliği projesi aslında üretim yapılan bölgenin boş bir arazi olmasındansa ağaçlandırılarak üretim esnasında atmosfere yayılan karbonu daha yayılmadan o bölgede tutarak dikilen ağaçlar yardımıyla emilimini sağlama prensibi ile çalışıyor. Böylelikle üretimde maksimum fayda sağlanırken çevreye verilen zararın minimuma indirgenmesi hedefleniyor.

The North Face’in bu projeye finansman olması aslında kendi tedarik zinciri yönetimi ve kendi ürünlerinin çevresel etkilerinin farkında olduğunu, aynı zamanda bunlar üzerine derinlemesine düşündüğü göstermesi açısından diğer markalara da ilham verici nitelikte. Çünkü özünü doğadan, doğa sporlarından alan bir marka tabii ki doğayı elinden geldiği kadar korumalı. Hepimizin yapması gerektiği gibi…

Belki de bu proje ile The North Face diğer markaların tedarik zincirlerini gözden geçirmeleri konusunda tekrar düşünmelerini ve modayı sürdürülebilir hale getirmek için daha fazla adım atılmasının tetikleyicisi olabilir, ne dersiniz?

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday