Bira Markaları, Neden Pazarlama Stratejilerini Değiştirmeliler?

Hill Holiday isimli reklam ve pazarlama ajansının tüketici araştırmasından sorumlu olan Origin isimli kolu, reklamların birbiri ardına sıralanacağı Super Bowl karşılaşması öncesinde 2000 katılımcının yer aldığı bir araştırma yaparak bira markalarının pazarlama çalışmalarına ışık tutabilecek önemli veriler elde etti.

Origin’in insanların bira tercihlerine yönelik yaptığı araştırmada 1980-1999 yılları arasında doğan ve Y jenerasyonu olarak adlandırılan jenerasyon ön plana çıkarken araştırma sonucunda ortaya çıkan veriler jenerasyonlar arasındaki tercihlerin birbirlerinden ne kadar farklı olduğunu gözler önüne serdi.

Y jenerasyonunun %83,9’u bir favori birası olduğunu belirtirken bu oran baby boomers (1946 ile 1964 yılları arasında doğanlar) olarak adlandırılan jenerasyonda %80,9, X jenerasyonunda (1965 ile 1979 yılları arasında doğanlar) ise %87 olarak belirlendi. Bununla birlikte bir favori birası olduğunu söyleyen erkeklerin oranı %88,4 olurken kadınlarda ise bu oran %81,6 oldu. Ayrıca araştırmaya göre bu üç jenerasyon arasından en çok Y jenerasyonu için kalite, fiyattan daha önemli bir konumda.

Araştırmadan çıkan bir başka önemli sonuç ise Y jenerasyonunun içtikleri bira türünü eski jenerasyonlar kadar önemsememesi oldu. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, Y jenerasyonunun önemli bir kısmı yerli ve ithal bira konusunda belirli bir tercih yapmazken daha eski jenerasyonlar bu konuda daha tutarlı. Baby boomers jenerasyonunun %57,4’ü sadece ya da çoğunlukla yerli bira tercih ederken X jenerasyonununda bu oran %50,5’e düşüyor. Y jenerasyonunun %44,1’i ise yerli ve ithal bira konusunda belirli bir tercih yapmıyor.

Adweek’in yaptığı habere göre Origin’de üst düzey araştırma yöneticisi olarak görev yapan Ken Faro, bu araştırmadan elde ettikleri veriler ışığında bira markalarının geleneksel pazarlama çalışmaları yerine, farklı cinsiyete sahip ve farklı jenerasyonlardan olan Super Bowl izleyicileriyle iletişim kurmalarını sağlayabilecek yaratıcı yaklaşımlar denemeleri gerektiğinin altını çizdi. Bununla birlikte Super Bowl kitlesinin 10 yıl öncekine göre önemli ölçüde farklı olduğunu belirten Faro, organizasyonun artan bir şekilde kadınlar ve genç jenerasyona ait kişiler tarafından izlendiğini ifade etti.

Origin’in araştırmasından bazı verilerin yer aldığı infografiği aşağıda bulabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Samsung Şampiyonlar Ligi Finalinde Televizyonları Bozacak

Samsung daha şimdiden oldukça tartışma yaratan bir reklam kampanyasına imza atmaya hazırlanıyor. 26 Mayıs tarihinde Liverpool FC ve Real Madrid CF takımları arasında oynanacak olan UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Birleşik Krallık’ta karşılaşmayı izleyenler bu kampanya ile televizyonlarının bozuk olduğunu zannedecekler.

İngiltere’de oldukça ilgi gören UEFA Ligi final maçı esnasında izleyicilerin televizyonlarının bozulduğuna inanmaları için ekran önce titreyecek ve ardından bozuk bir televizyondan ayırt edilemeyecek şekilde tamamen kapalı gözükecek. Kampanyanın parçası olarak İngiltere’de 8 milyon seyircinin televizyonu bu esnada kapalı olacak. Kampanya, beyazperdede ise Han Solo: Bir Star Wars Hikâyesi filmi ile yer alacak.

Bu sıra dışı kampanyanın nedeni ise sizlerle yakın bir zamanda paylaştığımız Samsung‘un yeni ürettiği görünmez olabilen QLED televizyon’u tanıtmak. Televizyonun özelliği ise Quantum nokta teknolojisi ile bir milyardan fazla renk tonunu barındırması ve televizyonun bulunduğu duvar zemini ile oryantasyon sağlayabilmesi. Yani televizyonunuz kapalıyken siyah bir ekran ile karşılaşmıyorsunuz.

Samsung Electronics İngiltere ve İrlanda Pazarlama Direktörü Rebecca Hirst, “Bu benzersiz ve yıkıcı pazarlama kampanyası, mesajımızı mümkün olan en dramatik şekilde vurgulamak için tasarlandı, halkı TV’lerinin zamanın %90’ında sıkıcı bir siyah ekran olduğunu hatırlatmak istiyoruz” dedi.

Bakalım bu ilginç reklam kampanyası ne kadar dikkat çekecek ve Britanyalıları ne kadar sinirlendirecek. Siz fikri nasıl buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ikea’nın İlginç Yatak İlanı Uyumaya Yardımcı Oluyor


Ikea ilginç reklam kampanyaları ve yaratıcı ilanlarıyla sık sık gündeme geliyor. Özellikle basılı ilanları son derece yaratıcı kullanan marka bu kez de Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayımlanan bir derginin arka kapağına verdiği yatak ilanı ile uyumaya yardımcı oluyor.

Uyku problemlerine yardımcı olmayı ve yataklarının kalitesini ve rahatlığını kanıtlamayı amaçlayan marka Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Good dergisinde yayınlanan ilginç ilanı aracılığıyla dikkatleri üzerine çekti. #IKEASÖMNIG isimli yaratıcı dergi ilanını kullanabilmek için kalın bir karton kapağı basit bir mekanizmayla masa üstünde dik pozisyonda durabilecek bir hale getiriyorsunuz. Etkinleştirdiğinizde etraftaki sesleri maskeleyen bir frekans yayan mekanizma çalışmaya başlıyor. Bunun yanında kalp atış hızını düşürdüğü ve sakinleştirici etkisi olduğu bilinen lavanta kokusu da uykuya dalmanıza yardımcı oluyor.

Bu yılın başlarında sizlerle Ikea’nın gebelik testi kullandığı ilginç reklam kampanyasından bahsetmiştik. Kendi reklamının üzerine gerçek bir gebelik testi ekleyerek sonucu pozitif çıkan yani hamile olan müşterilerine bebek yatağı için indirim uygulayarak yine ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link