Bir Radikal Pazarlama Harikası: Harley Davidson – I

Bazı markalar vardır ki hayatımızda asla sadece bir marka olarak kalmazlar, aksine hayatınız olurlar. Giydiğiniz ceketten, taktığınız takıya kadar her şeyinizi etkilerler ki onlar yalnızca üzerinizde taşıdığınız bir isim değil, sizin yaşama biçiminizi oluştururlar. Konuştuğunuz konuların %80’i o marka üzerinedir. Günlük olağan işleriniz onunla birlikte kurgulanır. İşte bu markalar size yalnızca bir ürün satmazlar. Bazen ‘özgürlük’, bazen ‘mutluluk’ satarlar.

Hayatınızda bu denli yer eden çok az marka vardır. Bunlardan biri ise herkesin bildiği, çoğumuzun sahip olmak istediği ve sesini duyduğunda büyülendiği bir motosiklet olan Harley Davidson. Özellikle büyük şehirlerde bazen uzaktan bir ses duymaya başlarsınız. Anında kulak kesilirsiniz. Sonrasında gelenin ne olduğunu hemen anlarsınız. Yanınızdan bir anda gelir geçer ve siz arkasından hiçbir şey yapmadan bakakalırsınız.

13 Haziran 1998’de de Amerika’da insanlar muhtemelen aynen bu şekilde bakakalmışlardı. Çünkü tam 50.000 Harleyci siyah deri ceketleri ve kocaman siyah güneş gözlükleriyle Milwaukee’ye doğru yol almaktaydı. Tek amaçları ise Harley Davidson’ın 95. kuruluş yıl dönümünü kutlamaktı. Bu Harleyciler bütün ülkeyi dolaştıktan sonra Harley’in kuruluş yeri olan Millwaukee’de toplanacaklardı. Bu organizasyonun sloganı ise ‘Come Home’ (Eve Dönün) idi.

Peki nasıl oldu da yalnızca bir motosiklet markası olan Harley Davidson bir yaşam biçimine dönüştü? İşte bunun cevabı Radikal Pazarlama’da gizli.

Radikal Pazarlama temelde ‘güven’e dayalı olan, müşterilerle yakın ilişkiler kurulmasını gerektiren, geleneksel pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirecek gücü olmayan markaların seçtiği, neredeyse tamamen deneyime dayalı bir pazarlama biçimi.

Radikal Pazarlama, büyümek isteyen ancak kısıtlı imkanlara sahip markaların en önemli çıkış yolu. Fakat tabiki gerçekleştirilmesi oldukça güç olan bu uygulamada en önemli kısım yaratıcılıkta. Diğer bir unsur da markanın gerçekten güvenilir ve kaliteli olmasında. Çünkü Radikal Pazarlamanın ilk adımı ürünü satacak olan, hatta ürünü üreten kişinin de ürünün birer müşterisi olması.

1998 yılındaki 95. Yıl kutlamalarında, o elli bin kişinin içinde o dönem Harley Davidson’ın yöneticiliğini yapan kişiler de vardı. Radikal pazarlama uzmanları asla kendi kullanmadıkları bir ürünü müşterilerine satmadıkları gibi, Harley Davidson çalışanları da tıpkı müşterilerinin yaptıkları gibi vücutlarına dövme yaptırdılar. Çünkü öncelik ürün kalitesinde ve müşteriyle kurulacak olan güven bağındadır.

httpv://www.youtube.com/watch?v=xYQE2i6w4Uk

Bu kısa girişten sonra Harley Davidson’ın önümüzdeki yıl kutlanacak olan 110. Yıl dönümü faaliyetlerini ve Radikal Pazarlama’nın yararlarını bir sonraki yazıda anlatacağım.

 

CEVAPLA