Bir Radikal Pazarlama Harikası: Harley Davidson – 2

Radikal pazarlamanın özelliklerini kısmen de olsa önceki yazımda anlatmıştım. Şimdi Radikal Pazarlamayı biraz daha ayrıntılı bir şekilde Harley Davidson örneği üzerinden inceleyelim.

1983 yılında Harley Davidson Motorcycle Company CEO’su Vaughn Beals, Reklam ve Satış Promosyon Müdürü Clyde Fessler’ı bir kulüp kurmakla görevlendirdi. Çünkü satışlar düşmüştü ve şirket gün geçtikçe batışa doğru ilerliyordu. Ve dahası şirketin ne reklam verecek parası vardı ne de geleneksel pazarlama uygulamalarını gerçekleştirecek bir ekibi. Ayrıca o dönemdeki bazı motosikletli çeteler yüzünden Harley Davidson’a karşı oldukça olumsuz bir algı oluşmuştu. Fessler bu görevi alır almaz harekete geçti ve ülkenin her yerinde şubeleri olacak olan ve üyelerin istedikleri zaman Harley kiralayabilecekleri HOG (Harley Owners Group) isimli bir kulüp kurdu.

Bu kulüp gün geçtikçe büyüdü ve günümüzde binlerce üyesi olan bir hayran kulübüne dönüştü. Dahası kulüp üyeleri Harley’i bir yaşam biçimi olarak benimsediler. Böylece Harley yöneticileri hem markanın olumsuz algısını yıkmış oldular hem de dünya üzerinde belki de hiçbir markanın sahip olamadığı kemikleşmiş bir marka sadakati yaratmış oldular. Üstelik tüm bunları yaparken herhangi bir reklam veya pazarlama harcamasında bulunmadılar.

Bu büyük başarının arkasında iki kelime gizliydi: Radikal Pazarlama. Radikal Pazarlamanın oldukça basit ve kısa adımları var. Bunlar uygulandığında bu başarıyı elde etmek içten bile değil. Birincisi Radikal Pazarlamada ürünün kalitesi başrol oynar. Ürün ne kadar kaliteliyse pazarlamacı ürününe o kadar güvenir ki zaten o Radikal Pazarlamacı da ürünün bir müşterisi olmak zorundadır. Asla kendi kullanmadığı bir ürünü müşterisine satmaya çalışmaz. Bu Radikal Pazarlamanın ikinci adımıdır. Üçüncü adım ise güvendir. Eğer pazarlamacı müşterisinin güvenini kazanmayı başarmışsa onunla daha samimi bir ilişki geliştirir. Böylece bu ilişki yalnızca müşteri-satıcı ilişkisi olmaktan çıkar ve bir dostluk ilişkisine dönüşür. Çünkü zaten ürünün satıcısı da o ürünün kullanıcısıdır. Yani müşteriyle satıcı arasında ortak bir bağ vardır. Dördüncü adım ise kısıtlı koşullar ve küçük bir ekiptir. Geleneksel pazarlamada olduğu gibi kalabalık bir ekip yerine markanın misyoneri olacak az sayıda insanla yola çıkılır.

Radikal Pazarlama Uzmanları geleneksel pazarlama anlayışında olduğu gibi müşterilerini demografik özelliklerine, segmentlerine göre ayırmazlar. Televizyon reklamları için milyon dolarlık bütçeler hazırlamazlar. Onlar müşterileriyle hep iç içedirler ve müşterilerinin ihtiyaçlarını çok iyi bilirler.

Şimdi gelelim Harley Davidson’ın 2013’de kutlanacak olan 110. Kuruluş yıldönümü etkinliklerine. Harleyci’ler her 5 yılda bir Harley Davidson’ın kuruluşunu kutlamak üzere Harley’in kurulduğu yer olan Milwaukee’de toplanırlar. Bunun dışında 2013 de gerçekleşecek olan bir dizi etkinlik daha var. Bu etkinlikler önümüzdeki yıl İtalya’da gerçekleştirilecek. Etkinlikler bir festival şeklinde olacak. İtalya’da bir Harley Köyü kurulacak. Burada çeşitli rock grupları konserler verecek,  fuar ve tanıtım alanları, Vatikan’da düzenlenecek etkinlikler, Özel HOG alanı ve pek çok noktada test sürüşü olacak. Harleyciler motosikletleriyle bir geçit töreni gerçekleştirecekler ve asıl bomba ise St. Peters meydanında yaşanacak. Bu meydanda Papa piyangoyla seçilen 1400 motosikleti kutsayacak. Papa tarafından kutsanan bir marka daha önce duymuş muydunuz?

Harley Davidson’ın başarısını gösteren ilginç bir nokta da şurada: bildiğimiz gibi bir marka anlaşması olmayan başka bir markayı asla kendi reklamlarında kullanmaz. Ancak iş Harley Davidson’a gelince değişiyor. Birçok farklı marka Harley Davidson’ı kendi reklamlarında kullanmıştır. Hatta bunların içine New York borsası bile dahildir. Harley’in yöneticileri ünlü isimlerin defalarca Harley’in reklam yüzü olmak için kendilerini aradığını belirtmişler ancak televizyon reklamı yapmadıkları için kendilerini kibarca reddettiklerini söylemişlerdir. Harley Davidson ile ilgili vereceğim son bilgi ise o meşhur sesiyle ilgili. Bazı yöneticileri Harley’e olan bu sadakati motorunun sesine bağlamış ve bu sesin patentini almışlardır.

Görüldüğü gibi hayatımızda bazı markalar var ki onlar müşterilerinin peşinden gideceğine müşterileri markanın peşinden gidiyor. Bu denli insanların yaşamlarını biçimlendiren bir marka daha var mı bilmiyorum. Birbirinden çok farklı insanları, farklı dil, din, ırktan milyonlarca kişiyi tek bir çatı altında toplamayı, üstelik onlara ortak bir deneyim yaşatmayı, yeni bir yaşam biçimi sunmayı sanırım başka hiçbir şey başaramazdı.  Tüm bu söylediklerimizi özetleyecek eski bir Harley Davidson videosunu da aşağıda görebilirsiniz:

httpv://www.youtube.com/watch?v=9pwoO3ycei4

 

CEVAPLA