Bir Pazarlama Konsepti: Olmak İstediğim Kişi

 

Pazarlamanın ana unsuru tüketicinin kendisidir, bu nedenle; marka pazarlama safhalarında, tüketicinin genel eğilimleri ve algısı göz önünde bulundurulur. Peki, günümüzde, toplumsal  yaşam pratiklerinin içerisinde tüketici(birey) nasıl bir algıya ve eğilime sahiptir?

Neoliberal kapitalist toplumlarda bireyin konumlandırılması, daha genel tabiri ile “modern” toplumlarda bireyin konumlandırılması, temel ilke olarak daha fazlasına sahip olma ve daha ileriye gitme olgularını içerir. Bu iki dürtüyle donatılan bireyin sosyal algısı, bireyi büyük bir kovalamacanın ve yarışın içine iterken; aynı zamanda bireyin, kendisi ile kendisini toplum içerisinde konumlandırması arasında gerçeklik/yanılsama ikilemini yaratır. Gerçeklik yanılsama ikilemi, bireyin nasıl bir insan olmak istediği ve nasıl bir insan olduğu gerçeği arasındaki asimetriden ortaya çıkmaktadır. Peki, bu ikilem, daha doğrusu bireyin zihnindeki “ olmak istediğim kişi” görseli, markanın pazarlama süreçlerinde nasıl bir yere sahiptir?

Aslına bakarsanız, yukarıda, toplumsal yaşamdaki “etiket” olgusuna biraz daha farklı unsurlar kullanarak  yaklaşmaya çalıştım. Etiket, indirgenmiş anlamı ile,  Max Weber’ in(1864-1920) öne attığı sosyal statü kavramında, bireyin toplum içerisindeki yeridir. Günümüzde, insanlar kendi etiketlerini göstermede veya kendi reklamlarını yapmada markaları kullanmaktadırlar. Hiçbir zahmete girmeden, herhangi bir şekilde enerji harcamadan, birey, üzerine giydiği kıyafetlerin, taşıdığı çantanın, giydiği ayakkabının, bindiği arabanın markasıyla kendi etiketini oluşturmaktadır. Bu nedenle markalar, ürünlerini satabilmek için, “olmak istediğim kişi” konsepti üzerinden pazarlama yaparlar.

Çok mu çok modayız” sloganı ile Mavi’ nin ve ” Be Unstoppable and Go Further” ( durdurulamaz, daha ileriye git) sloganı ile Ford’ un reklam filmi üzerinden “olmak istediğim kişi” konseptinin uygulanışını inceleyelim.

 

 

İzlemiş olduğumuz Mavi reklamında, giyim ürünlerinin tanıtımından fazlasını görmekteyiz;

 • Yakışıklı, cool ve seksi bir erkek
 • Güzel, kendinden emin, özgür ve seksi bir kadın
 • Bu ikili arasındaki flört
 • Şömine, lüks araba, gökdelen figürleri
 • Kendi mesleklerinde başarılı iki oyuncu

Yukarıdaki unsurlar tüm reklam filmini domine ederken, mitolojik analiz ile( Roland Barthes,1915-1980); “Mavi’ den giyinirseniz; siz de ‘böyle’ olursunuz” mesajı veriliyor. Bir başka deyişle, reklamda “olmak istediğim kişi” ile mavi markası özdeşleştiriliyor.

 

 

İzlemiş olduğumuz Ford reklamında, arabanın kendisinden ziyade bir ailenin yolculuk boyunca yaşadığı maceraları anlatılıyor ve

 • Birlikte vakit geçiren,
 • Yeni deneyimler edinen
 • Sevgi bağı güçlü
 • Mutlu bir aile

imajı oluşturuluyor. Reklam filminde, üzerine vurgu yapılan aile imajı ile  “Ford” markası arasında bir yan anlam( connotation) kuruluyor : “Ford markası arabaya sahip olan aileler mutludur ve güzel bir yaşama sahiptir”.

Markalar pazarlama safhalarında, öncelikle hedef kitlelerini belirlerler ve sonrasında onlara “olmak istediğim kişi” yi gösterirler. Böylece, tüketicinin zihin haritasında( mind map) kendilerine sağlam bir yer edinirler.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon' da marka ve reklamcılık üzerine yazılar yazan Oğuz Kaan Mavice, Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunu.

Bir Cevap Yazın

İlk Bakışta Hoşlanmadığımız Onca Ürünü Neden IKEA’dan Alıyoruz?

 • Hepimizin kendisinden bir şeyler bulabileceği kocaman mağazaları ile IKEA hepimize mutlaka küçük bile olsa birkaç parça satmayı başarmıştır.
 • Peki, ilk bakışta gözümüze güzel gelmese de mutlaka IKEA’dan bir şeyler almayı nasıl başarıyoruz?
 • Benzeri yazılar içinYaratıcılıkta Çığır Açan 8 IKEA Reklamı

Mutlaka kendisiyle duygusal bir bağ kurduğumuz, bu nedenle atmaya kıyamadığımız birkaç parça vardır değil mi evimizde? Bu sorunun cevabı da tam olarak bu duygusal bağda gizli aslında. IKEA’nın hepimizle kendi dilinde bu duygusal bağı ince ince işliyor olmasında.

Binlerce ürünün arasında hem evimize renk katacağını, hem sade bir stil yaratacağımızı düşündüğümüz hem de aslında o kadar özgün olmayan ve her yerden de alabileceğimiz eşyalar bulunuyor.

IKEA’nın ödüllü ajansı Åkestam Holst ise görece IKEA’nın popüler ürünlerine göre daha az satış yakalamış ürünleri için bu alanda çalışmalar yapıyor; müşterilere bu ürünlerle bağ kurması sağlayacak projeler yaratmak.

Bu örneklerden birisi de kadınların sıklıkla okuduğu bir dergiye kendilerine has bir hamilelik testi yerleştirmek oldu. Bunu deneyen ve sonucun pozitif olduğunu gören kadınlara IKEA aile indirimi ile bebek ürünlerinde daha uygun fiyatlar sunmaları oldu.

Bu konu hakkında Åkestam Holst kreatif direktörü Magnus Jakobsson stratejisini şöyle paylaşıyor;

IKEA ayakkabı değil, parfüm değil, bu eşyalar sizi bir günlüğüne bile olsa kral ya da kraliçe gibi hissettirmeyecek- aşağı yukarı bir çatal, 20 dolara bir sandalye ya da bir ampul olabilir. Ama IKEA ürünlerine olan sevgi yukarı doğru çıkmalı, bu nedenle bizim kreatif stratejimizde tüm bu ürünlere duygusal bir değer eklemek, insanların sevebileceği bir şeyler eklemek, bu beğenilmeyenleri alıp insanların beğendiği bir hale getirmek.”

Aynı zamanda Jakobsson bahsettiği bu ürünleri allayıp pullamadıklarını ya da fiyatları ile oynamadıklarını, sadece bu ürünleri nasıl bizlerin sevebileceği bir hale getirmeye kafa patlattıklarını da ekliyor.

Aslında sokağa çıksak köşe başındaki markette de bulabileceğimiz sıradan ürünleri bizim sevip, onları IKEA’dan almamızı sağlamak için uğraşmak oldukça zor olmalı ama yine de IKEA gibi uluslararası bir dev markaya böylesine bağlanmamızı sağlayacak ayrıntıları keşfetmeye çalışmak biraz da eğlenceli olsa gerek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link