Bir Paket Szechuan Sos ile VW Golf Marka Arabasını Takas Etti

Geçtiğimiz günlerde sizlerle McDonald’s‘ın sadece bir günlüğüne satışa çıkarılan özel sosundan satın alamayan insanların eylem yaptığına dair bir haber paylaşmıştık. Olaydan kısaca bahsetmek gerekirse Rick and Morty isimli çizgi dizinin üçüncü sezonunun ilk bölümünde, McDonalds’ın daha önce 1998 yılında Disney’in Mulan filmine özel olarak satışa sunduğu Szechuan isimli özel sosuyla ilgili bazı göndermelere yer verilmiş ve ardından McDonald’s, bu özel sosun 7 Ekim’de ABD’deki belirli McDonald’s restoranlarında satışa sunulacağını duyurmuştu. Ancak McDonald’s’ın elinde bulunan Szechuan soslarının sayısı o kadar azdı ki, çok büyük bir hevesle bu sostan satın almayı bekleyen insanların çoğu hüsrana uğradı. Hatta bu duruma oldukça öfkelenen bazı insanlar ise sosun satışa sunulduğu McDonald’s restoranlarının önünde eylem yaptılar.

Tüm bu yaşananlardan sonra, bu durumla ilgili olarak ilginç bir haber daha ortaya çıktı ve bu haber, insanların bu sosu nasıl büyük bir arzuyla istediklerini bir kez daha gözler önüne serdi. Business Insider’ın yaptığı habere göre sıkı bir Rick and Morty hayranının bir paket sos ile arabasını takas ettiği ortaya çıktı.

ABD’nin Michigan eyaletinde yaşayan, 23 yaşındaki Rachel Marie isimli grafik tasarımcı, sınırlı sayıda satışa sunulan Szechuan sostan satın almayı başarabilen şanslı insanlardandı. Ancak Marie bu sosu satın aldıktan sonra afiyetle yemek yerine, onu festivale giden kişilerin ve Rick Morty hayranlarının takas yaptığı Pin Nation isimli Facebook grubunda takasa çıkardı. Ve bir süre sonra bir Rick and Morty hayranı, bu sosa karşılık olarak Volkswagen Golf MK4 marka arabasını teklif etti ve takas gerçekleşti. Daha sonra Marie, arabayla çekilmiş bir fotoğrafını takasın gerçekleştiğine kanıt olarak paylaştı.

Ancak sınırlı sayıdaki Szechuan sos için arabasını feda eden bu şahış, sos için yüksek bir bedel ödeyen onlarca kişiden sadece biri. Bu özel sos, e-ticaret sitesi eBay’de yüzlerce dolara satılıyor. Ancak yine de yaklaşık olarak 2.000 dolar değerindeki bu Volkswagen Golf, şimdilik bir paket Szechuan sos için ödenen en yüksek bedel olarak görünüyor.

McDonald’s ise bu özel sostan edinemeyen ya da edinse de daha fazlasını isteyenler için güzel bir duyuru yaptı. Fast food restoran zinciri, bu sosu kış aylarında tekrar satışa sunacağını açıkladı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link