Bir İdam Mahkumunun Son Sözünden Marka Sloganına; Gerçek Yaratıcılık

Bugün efsane slogan ‘Just Do It’in ortaya çıkışı ve gerçek yaratıcılık hakkında kısa bir tarihi gezi yapacağız. Gerçekten yaratıcı olmak aslında nedir ve ‘Just Do It’ ile ne ilgisi var?

Gary Gilmore 1977’nin Ocak ayında iki kasiyeri soğuk kanlılıkla öldürdüğü için idam cezasına çarptırılmıştı. Son sözü ise “Let’s do it” (Hadi yapalım şunu) olmuştu.

1988’de reklamcı Dan Wieden bu son sözü gazetede okuduğunda “Just do it” olarak değiştirilse küçük ayakkabı firmasını reklam şirketlerine kazandırabileceğini ve beraber çok güzel işler yapabileceklerini düşündü. Şimdi bu küçük ayakkabı firmasını hepimiz biliyoruz: Nike. Yani Nike’ın bu sloganı ölen bir adamın son sözlerinden geliyor.

Yaratıcılık aslında sadece doğru bağlantıları kurmaktır. Hem de çoğunlukla mantıklı görünmemelerine rağmen. Steve Jobs bu konuyla ilgili şöyle der; “Yaratıcılık bağlantıları bulmaktır. Yaratıcı insanlara bir şeyleri nasıl yaptıklarını sorduğunuzda biraz suçlu hissederler çünkü onlar aslında bir şeyleri yapan değil görenlerdir. Bir süre sonra her şey onlara apaçık görünür. Bu yüzden onlar tecrübeleriyle yeni şeyleri sentezleyip bağlayabilirler.”

Reklam yazarı Damon’s Brain gerçek yaratıcılık ile ilgili düşüncelerini şöyle aktarıyor;

Nike örneği ve Steve Jobs alıntısını yaptım çünkü yaratıcılıkla ilgili konuşmak istiyorum. Benim için onlar gücü ve sezgi problemini gösteriyor. Güç, devasa bir sıçrayışla iş kurabilme ve başarılı olabilme gücü. Problem; kopyalarının olmasının neredeyse imkansız olması. Bir ayakkabı şirketinin bütün kasabaya “Just do it” yazılı bir tabela astığını hayal edin. Çözüm süreci denemek ve kopyalamaktır. Böylece Amerika’daki her idam mahkumunun son sözlerini alabilirler. Sanırım bunun nasıl hüsranla sonuçlanacağını görebilirsiniz. Evet genellikle reklam sektöründe olan budur.

Yaratıcı olmakla ilgili asıl problem de budur: Bir şeyleri nasıl yaptığını her zaman bilemezsin. Bu da seni güvensiz, zayıf ve biraz suçlu hissettirir. Bu yüzden birçok yaratıcı kendini düzenbaz gibi hisseder. Bu sebeple yaratıcılık için mükemmel ortam çok önemlidir. Üzerinde oynamaya ve en önemlisi tekrar denemeye bu ortam müsade eder. Bu ortam sadece fiziksel bir mekan değil, beynin yaratıcı fonksiyonlarını çalıştırabilecek, yaratıcı kişinin bakış açısını geniş tutabileceği zihinsel bir ortam olarak da düşünmemiz gerekir.

Benim diğer düşündüğüm şey ise sezginin bu süreçler içinde nerede olduğuydu. Belki bu aptalca bir soru. Sezgi asla bir sürecin içinde olmamalı, olmalı mı? “Just do it” gibi bir fikir asla 15 adımlık bir süreci geçemezdi. “Olabileceğinin hepsi ol” gibi saçma bir hal alırdı. Süreçler gibi fabrikasyon sistemle her şeyin fazla tutarlı olduğunu kimse fark ediyormuş gibi gözükmüyor. Ama öyle. Her şey aynı gözüküyor, her şey kulağa aynı geliyor.

‘Reklamcılıkta fark yaratmamak intihardır.’

Bu, tüm zamanlar için geçerli bir Bill Bernbach alıntısı. Çok uzun zaman önce söylendi. Hala doğru olduğuna inanıyorum.

Pürüzsüz bir süreç ve harika bir prodüksiyon aynı şey değildir. Birçoğu öyle diyor olsa da sizi bir adım öteye taşımaz. Büyük işler sezgiye yer ayıran işlerden çıkar.

İnsanların yaratıcılığını bir matrise çevirmeye çalışsalar da gerçek yaratıcılık o matristeki aksaklıktır.

Bu böyle işler.

Ve bu yüzden bu kadar değerlidir.

Kaynak: Damon’s Brain.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

6 Dikkat Çekici Viral Reklam

  • Video içerik, son dönemde pazarlamacılar için hem kullanılması zorunlu hem de güçlü bir pazarlama aracı haline geldi. Ancak bir videoyu viral hale getirmek, onu üretmekten çok daha büyük bir önem taşıyor.
  • Bu yazımızda sizlerle son yıllarda yapılmış ve en dikkat çeken viral video örneklerini paylaşıyoruz.
  • İlgili Yazı: Türkiye’nin En Çok Konuşulan 8 Yaratıcı Viral Reklamı

Video içerik, pazarlamacılar için her geçen gün çok daha önemli bir pazarlama aracı haline geliyor. Özellikle mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte artan video tüketimi, gün geçtikçe markaların video içeriğe daha fazla ilgi göstermelerine neden oluyor. Ancak video söz konusu olduğunda, onu üretmekten çok, viral bir hale getirmek daha büyük önem taşıyor. Inbound pazarlama ve satış platformu HubSpot da son yıllarda yapılmış en viral video pazarlaması örneklerinden 6 tanesini derledi. Şimdi onlara bir göz atalım.

Dallas Hayvanat Bahçesi ve Bob Hagh – Break Dans Yapan Goril

Her şey Dallas Hayvanat Bahçesi Primat Gözetmeni Ashley Orr’ın, bir çocuk havuzu içinde dans eden ve etrafa su sıçratan Zola isimli gorilin -yukarıda yer alan- videosunu çekmesiyle başladı. Daha sonra ise ABD’de yayımlanan Teksas merkezli Star-Telegram gazetesinin video yapımcısı olan Bob Hagh, gorilin koreografisinin meşhur “Flashdance” filminde “Maniac” isimli şarkıda dans edilen sahneyle dikkat çekici bir şekilde benzerlik gösterdiğini fark etti ve sanki bu video başlı başına eğlenceli değilmiş gibi, Zola’nın videosunu üzerine Maniac şarkısını ekleyerek yeniden paylaştı.

Dans eden goril videosunun Bob Hagh tarafından paylaşılan müzikli hali, sadece bir hafta içerisinde CNN, Maxim ve ABC birçok yayın kuruluşu tarafından yeniden paylaşıldı.

Dollar Shave Club – “Bıçaklarımız, Lanet Derecede(!) Harika”

Bu video, yaklaşık olarak altı yıl öncesine ait ve 25 milyondan fazla izlenmeyle YouTube kanalında 50’den fazla video bulunan Dollar Shave Club‘ın en popüler videosu konumunda. Abonelik sistemiyle erkekler için kişisel bakım ürünleri satan Dollar Shave Club, bu videoda, tıraş bıçaklarının ne kadar iyi olduğunu esprili bir dille anlatıyor.

IBM – Bir Çocuk ve Onun Atomu: Dünyanın En Küçük Filmi

Bu video, IBM’in veri depolama hizmetlerinin B2B sektöründe tanıtımı için hazırlanmış bir pazarlama videosu. Video, yaklaşık olarak 7,5 milyon izlenmeyle IBM’in YouTube kanalındaki en fazla izlenen video olma özelliği taşıyor. Videonun açıklamasında belirtilene göre, IBM araştırmacıları, bu küçük filmi yapmak için binlerce karbon monoksit molekülünü taşımak için bir taramalı tünel mikroskobu kullandılar. Bu film o kadar küçüktü ki, sadece 100 milyon kez büyütüldüğünde görülebiliyordu. Bu ufak film, bugün hala “dünyanın en küçük stop-motion filmi” olarak bir Guiness Dünya Rekoru’nu elinde bulunduruyor.

TrueMoveH – Bağış

Tayland’da bulunan bir mobil iletişim sağlayıcısı olan TrueMoveH, bu göz yaşartıcı videoyu 2013 yılında yayımlamıştı. Bu dokunaklı video, bugüne kadar 24 milyondan fazla görüntüleme elde etti ve aynı zamanda markanın en popüler YouTube videosu olmaya da devam ediyor.

“Tripp ve Tyler” ve Zoom – Gerçek Hayatta Bir Konferans Görüşmesi

Bu video, adeta “Bir konferans görüşmesi gerçek hayata uygulanabilseydi, nasıl görünürdü?” sorusunun cevabı niteliğinde. Kurumsal video iletişim alanında faaliyet gösteren Zoom şirketinin sponsorluğunda hazırlanan videoda, bir video konferans görüşmesinde yaşanabilecek tüm o sinir bozucu durumlar, farklı ve mizahi bir bakış açısıyla ele alınıyor.

Poo~Pourri – Gidebileceğini Yeri Hayal Edin

Özgün bir banyo spreyi üreticisi olan Poo~Pourri, pek çok viral videosuyla tanınmaktadır. Ancak yukarıda paylaşmış olduğumuz video, elde ettiği 13 milyondan fazla izlenmeyle markanın bu zamana kadar en çok izlenen videosu. Bir müzikal tarzındaki bu reklam videosu, markanın tüketicilere iletmek istediği mesajı eğlenceli bir şekilde aktarıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

KFC, “FCK” Reklamıyla Ciddi Bir PR Krizini Nasıl Aştı?

  • Genelde markaların kriz yönetimini iyi yapamadıklarını görsek de, fast food restoran zinciri KFC bu konudaki istisnalardan biri konumunda.
  • Birleşik Krallık’ta ciddi ve beklenmedik bir tavuk kıtlığı nedeniyle şubelerini kapatmak zorunda kalan KFC, bu krize cevap olarak “FCK” başlıklı bir reklam yayımladı.
  • KFC Birleşik Krallık ve İrlanda’nın pazarlama ekibinin Mother London isimli reklam ajansıyla birlikte hazırladıkları bu reklam, Cannes Lions 2018’de, halkla ilişkiler ve basılı reklam kategorilerinde, “Altın Aslan” ödülüne layık görüldü.
  • İlgili Yazı: 1982’den Başarılı Bir Kriz Yönetimi Örneği: Johnson & Johnson Tylenol Krizi

Markaların doğru bir şekilde kriz yönetimi yapabilmeleri, çok önemli bir meziyettir. Zaman zaman çeşitli büyük markaların halkla ilişkiler krizleriyle karşı karşıya kaldıklarına şahit oluyoruz. Ancak genel olarak bu süreçler kötü yönetiliyor ve bu nedenle markanın imajı fazlasıyla zedeleniyor. Yine de başarılı bir şekilde kriz yönetimi yapabilen markalar da mevcut. Dünyanın en büyük fast food restoran zincirlerinden biri olan KFC de bu markalardan biri konumunda.

KFC, Birleşik Krallık’ta ciddi ve beklenmedik bir tavuk kıtlığı nedeniyle geniş çapta şubelerini kapatmak zorunda kaldığında, kendisini tam bir halkla ilişkiler krizinin ortasında buldu. KFC Birleşik Krallık ve İrlanda’nın pazarlama ekibi ve anlaşmalı reklam ajansı Mother London, bu krize yönelik olarak bir cevap vermek zorunda olduklarını biliyorlardı. Ancak nasıl bir cevap vereceklerini tam olarak bilemiyorlardı. Nihayetinde verilen cevap ise oldukça kısa ve özdü: FCK.

Esprili ve samimi tarzıyla ön plana çıkan fast food restoran zincirinin, yaşanan bu kriz dolayısıyla müşterilerinden özür dilemek için son derece ilginç bir yol seçtiği aşikar. Ancak bu, markanın genel tarzına uygun, yaratıcı ve sorumluluğu kabul eden tarzda bir cevaptı. Hatta bu reklam çalışması, KFC Birleşik Krallık’ın Cannes Lions 2018’de, halkla ilişkiler ve basılı reklam kategorilerinde, “Altın Aslan” ödülünün sahibi olmasını sağladı.

Adweek, Cannes Lions 2018 sırasında, bu reklamın meydana getirilmesine yol açan süreç ve konuşmalardan bahsetmek için KFC Birleşik Krallık ve İrlanda CMO’su Meg Farren ve Mother London Kreatif Direktörü Hermeti Balarin‘i yakaladı. Adweek’in KFC Birleşik Krallık ve İrlanda’nın bu çalışmasıyla ilgili olarak paylaştığı habere göre, Hermeti Balarin konuyla ilgili olarak kısaca şunları belirtti:

“Durumun çok ciddi olduğunu biliyorduk. Yani bir fikir bulmak için kendimizi odaya kilitlediğimiz o anın üzerinden kelimenin tam anlamıyla 24 saat geçmişti.”

Meg Farren ise bu reklamın nasıl algılanabileceği konusunda bir endişesi olduğunu, ancak ekibinin, insanların da kendileriyle aynı fikirde olacağına inandığını dile getirdi ve şunları söyledi:

“Onu avukatlarımızdan birinin burnunun altına koyduk ve hemen gülümsedi. Biliyorduk, insanlar buna güleceklerdi.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link