Bir İdam Mahkumunun Son Sözünden Marka Sloganına; Gerçek Yaratıcılık

Bugün efsane slogan ‘Just Do It’in ortaya çıkışı ve gerçek yaratıcılık hakkında kısa bir tarihi gezi yapacağız. Gerçekten yaratıcı olmak aslında nedir ve ‘Just Do It’ ile ne ilgisi var?

Gary Gilmore 1977’nin Ocak ayında iki kasiyeri soğuk kanlılıkla öldürdüğü için idam cezasına çarptırılmıştı. Son sözü ise “Let’s do it” (Hadi yapalım şunu) olmuştu.

1988’de reklamcı Dan Wieden bu son sözü gazetede okuduğunda “Just do it” olarak değiştirilse küçük ayakkabı firmasını reklam şirketlerine kazandırabileceğini ve beraber çok güzel işler yapabileceklerini düşündü. Şimdi bu küçük ayakkabı firmasını hepimiz biliyoruz: Nike. Yani Nike’ın bu sloganı ölen bir adamın son sözlerinden geliyor.

Yaratıcılık aslında sadece doğru bağlantıları kurmaktır. Hem de çoğunlukla mantıklı görünmemelerine rağmen. Steve Jobs bu konuyla ilgili şöyle der; “Yaratıcılık bağlantıları bulmaktır. Yaratıcı insanlara bir şeyleri nasıl yaptıklarını sorduğunuzda biraz suçlu hissederler çünkü onlar aslında bir şeyleri yapan değil görenlerdir. Bir süre sonra her şey onlara apaçık görünür. Bu yüzden onlar tecrübeleriyle yeni şeyleri sentezleyip bağlayabilirler.”

Reklam yazarı Damon’s Brain gerçek yaratıcılık ile ilgili düşüncelerini şöyle aktarıyor;

Nike örneği ve Steve Jobs alıntısını yaptım çünkü yaratıcılıkla ilgili konuşmak istiyorum. Benim için onlar gücü ve sezgi problemini gösteriyor. Güç, devasa bir sıçrayışla iş kurabilme ve başarılı olabilme gücü. Problem; kopyalarının olmasının neredeyse imkansız olması. Bir ayakkabı şirketinin bütün kasabaya “Just do it” yazılı bir tabela astığını hayal edin. Çözüm süreci denemek ve kopyalamaktır. Böylece Amerika’daki her idam mahkumunun son sözlerini alabilirler. Sanırım bunun nasıl hüsranla sonuçlanacağını görebilirsiniz. Evet genellikle reklam sektöründe olan budur.

Yaratıcı olmakla ilgili asıl problem de budur: Bir şeyleri nasıl yaptığını her zaman bilemezsin. Bu da seni güvensiz, zayıf ve biraz suçlu hissettirir. Bu yüzden birçok yaratıcı kendini düzenbaz gibi hisseder. Bu sebeple yaratıcılık için mükemmel ortam çok önemlidir. Üzerinde oynamaya ve en önemlisi tekrar denemeye bu ortam müsade eder. Bu ortam sadece fiziksel bir mekan değil, beynin yaratıcı fonksiyonlarını çalıştırabilecek, yaratıcı kişinin bakış açısını geniş tutabileceği zihinsel bir ortam olarak da düşünmemiz gerekir.

Benim diğer düşündüğüm şey ise sezginin bu süreçler içinde nerede olduğuydu. Belki bu aptalca bir soru. Sezgi asla bir sürecin içinde olmamalı, olmalı mı? “Just do it” gibi bir fikir asla 15 adımlık bir süreci geçemezdi. “Olabileceğinin hepsi ol” gibi saçma bir hal alırdı. Süreçler gibi fabrikasyon sistemle her şeyin fazla tutarlı olduğunu kimse fark ediyormuş gibi gözükmüyor. Ama öyle. Her şey aynı gözüküyor, her şey kulağa aynı geliyor.

‘Reklamcılıkta fark yaratmamak intihardır.’

Bu, tüm zamanlar için geçerli bir Bill Bernbach alıntısı. Çok uzun zaman önce söylendi. Hala doğru olduğuna inanıyorum.

Pürüzsüz bir süreç ve harika bir prodüksiyon aynı şey değildir. Birçoğu öyle diyor olsa da sizi bir adım öteye taşımaz. Büyük işler sezgiye yer ayıran işlerden çıkar.

İnsanların yaratıcılığını bir matrise çevirmeye çalışsalar da gerçek yaratıcılık o matristeki aksaklıktır.

Bu böyle işler.

Ve bu yüzden bu kadar değerlidir.

Kaynak: Damon’s Brain.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Samsung Şampiyonlar Ligi Finalinde Televizyonları Bozacak

Samsung daha şimdiden oldukça tartışma yaratan bir reklam kampanyasına imza atmaya hazırlanıyor. 26 Mayıs tarihinde Liverpool FC ve Real Madrid CF takımları arasında oynanacak olan UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Birleşik Krallık’ta karşılaşmayı izleyenler bu kampanya ile televizyonlarının bozuk olduğunu zannedecekler.

İngiltere’de oldukça ilgi gören UEFA Ligi final maçı esnasında izleyicilerin televizyonlarının bozulduğuna inanmaları için ekran önce titreyecek ve ardından bozuk bir televizyondan ayırt edilemeyecek şekilde tamamen kapalı gözükecek. Kampanyanın parçası olarak İngiltere’de 8 milyon seyircinin televizyonu bu esnada kapalı olacak. Kampanya, beyazperdede ise Han Solo: Bir Star Wars Hikâyesi filmi ile yer alacak.

Bu sıra dışı kampanyanın nedeni ise sizlerle yakın bir zamanda paylaştığımız Samsung‘un yeni ürettiği görünmez olabilen QLED televizyon’u tanıtmak. Televizyonun özelliği ise Quantum nokta teknolojisi ile bir milyardan fazla renk tonunu barındırması ve televizyonun bulunduğu duvar zemini ile oryantasyon sağlayabilmesi. Yani televizyonunuz kapalıyken siyah bir ekran ile karşılaşmıyorsunuz.

Samsung Electronics İngiltere ve İrlanda Pazarlama Direktörü Rebecca Hirst, “Bu benzersiz ve yıkıcı pazarlama kampanyası, mesajımızı mümkün olan en dramatik şekilde vurgulamak için tasarlandı, halkı TV’lerinin zamanın %90’ında sıkıcı bir siyah ekran olduğunu hatırlatmak istiyoruz” dedi.

Bakalım bu ilginç reklam kampanyası ne kadar dikkat çekecek ve Britanyalıları ne kadar sinirlendirecek. Siz fikri nasıl buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ikea’nın İlginç Yatak İlanı Uyumaya Yardımcı Oluyor


Ikea ilginç reklam kampanyaları ve yaratıcı ilanlarıyla sık sık gündeme geliyor. Özellikle basılı ilanları son derece yaratıcı kullanan marka bu kez de Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayımlanan bir derginin arka kapağına verdiği yatak ilanı ile uyumaya yardımcı oluyor.

Uyku problemlerine yardımcı olmayı ve yataklarının kalitesini ve rahatlığını kanıtlamayı amaçlayan marka Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Good dergisinde yayınlanan ilginç ilanı aracılığıyla dikkatleri üzerine çekti. #IKEASÖMNIG isimli yaratıcı dergi ilanını kullanabilmek için kalın bir karton kapağı basit bir mekanizmayla masa üstünde dik pozisyonda durabilecek bir hale getiriyorsunuz. Etkinleştirdiğinizde etraftaki sesleri maskeleyen bir frekans yayan mekanizma çalışmaya başlıyor. Bunun yanında kalp atış hızını düşürdüğü ve sakinleştirici etkisi olduğu bilinen lavanta kokusu da uykuya dalmanıza yardımcı oluyor.

Bu yılın başlarında sizlerle Ikea’nın gebelik testi kullandığı ilginç reklam kampanyasından bahsetmiştik. Kendi reklamının üzerine gerçek bir gebelik testi ekleyerek sonucu pozitif çıkan yani hamile olan müşterilerine bebek yatağı için indirim uygulayarak yine ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link