Kabul edelim…

Yüzlerce Euro verip gittiğimiz konferanslar  “bu yıl mobilin yılı olacak“, “insanlara storytelling yapın“, “X jenerasyonu şöyle, Y jenerasyonu da böyle” gibi zırvalıkları ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyor.

Para verip sponsor olan şirketlerin saçma sapan başarı hikayelerini dinliyoruz. Düşünsenize, hem sponsor şirket para karşılığı konuşma yapıyor hem de dinleyiciler yine para karşılığı bu konuşmaları dinliyor.

Ne güzel bir dünya, öyle değil mi?

Peki yüzlerce Euro verip gittiğimiz bu konferanslarda neredeyse hiç konuşulmayan bir konuyu bir dilencide göreceğinizi söylesem?

ea318680-bcf2-42bc-b35a-6f4305f52276-large (1)

Evet…

Bu konu tahmin edebileceğiniz gibi segmentasyon.

ABD’ye gidiyoruz…

Evsiz kalmış bir dilenci para toplamak için ilginç bir yol seçmiş.  Bildiği felsefi görüşlerin kutularını ayrı ayrı sıralayan dilenci “hangi din evsizlere daha çok yardımcı olur?” yazısıyla hem önünden geçen kişileri para vermeye itmiş hem de onları segmente etmiş oluyor.

Öte yandan bütün kutuların içerisinde para olduğunu görüyoruz ki bu da o bölgede her felsefi gruptan insanların var olduğunu gösteren bir durum. Dilencinin de bu kozmopolitliği iyi analiz ederek (hedef kitle analizi) böyle bir strateji uygulaması, takdir edilmesi gereken bir başka ayrıntı.

Ne dersiniz, sizce de pazarlamacıların bu dilenciden öğreneceği çok şey yok mu?

Bir Cevap Yazın