Türkiye’nin sanayi devlerinden ve alüminyum sektörünün en büyük firmalarından olan Feniş Alüminyum kepenk kapattı. Konuyla ilgili  açıklama yapan Feniş Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sedat Aloğlu, “Bu süreçte net bir şey söyleyemeyiz, bekleyip göreceğiz ve yine de üretime devam edeceğiz. Bizim için en büyük etken hammadde tedarikçimiz Hydro Aluminium’un kredili satışlarını azaltmasıdır” dedi. 2008 global krizinin alüminyum sektörünü olumsuz etkilediğine ve profil katma değerlerinde önemli düşüşe neden olduğuna dikkat çeken Aloğlu, “Yaptığımız verimlilik çalışmalarına rağmen kar marjlarında düşüş bizi etkiledi. Yüksek işgücü ve beyaz yaka maliyetleri ile değerli Türk Lirası da karlılıktaki düşüşte etkili oldu” açıklaması yaptı.

Sanayicileri ithal ürünler konusunda uyaran Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği (TALSAD) Başkanı Ali Kibar, Türkiye’de ithal ürünlerin zamanla daha büyük bir tehlike olabileceğinin de altını çizdi.

Peki Feniş’in Türkiye’deki yeri neydi?

  • Feniş Alüminyum, ekstrüzyon üretiminin yaklaşık %70’ini dünya pazarlarına ihraç ederek, bu alanda Türkiye’nin en tecrübeli firması adını taşıyor. En büyük pazarları ise Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık olan Feniş, kalite konusunda Avrupa’nın en iyileri arasına ismini yazdırmayı başarmış durumda.
  • Alüminyum Ekstrüzyon sektöründe Türkiye’nin öncü firmalarından biri olan Feniş, dünyadaki birçok firmanın üretemediği zor profilleri üretme kapasitesine sahip.
  • 2012 yılında yüzde 15’lik düşüşle bile 41.7 milyon dolarlık ihracata imza atmayı ve Türkiye adını birçok yere duyurmayı başardı.

Şirketin varolan zorlukları aşması için bankalar ve finans kurumları ile görüşmelerinin sürdüğü belirtilen Feniş için, umarız tehlike çanlarının sesi giderek yükselmez.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın