Bir Başarısızlık Hikayesi: Yu Minhong 0

İnsanları etkileyebileceğiniz önemli iletişim araçlarından bir tanesi, iyi kurgulanmış hikayelerdir. İyi kurgulanmış hikaye akılda kalıcıdır, sürükleyicidir ve insanlarda güven teşkil eder. Hikayenin insanlar üzerindeki gücü, bilhassa marka girişimcileri için görmezden gelinmemesi gereken bir iletişim aracı olmalıdır. Marka kuruluş hikayesiyle, hem tüketicileri hem de çalışanları etkileyebilmelidir. Bu fikir kulağa hoş gelse de sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Marka hikayelerinin de marka kimliği gibi önceden ve itinayla oluşturulması gerekir. Aksi takdirde geri dönüş güç olabilir. Markalar için hikaye oluştururken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak:

#1 Hikayeniz inandırıcı olmalı

#2 Hikayenizin giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olmalı,

#3 Hikayeniz marka kişiliğiniz ile tutarlı olmalı,

#4  Hikayenizde bir veya birkaç kahraman olmalı,

#5  Hikayenizde yer ve zaman belirtmeniz önemlidir,

#6  Hikayeniz tüketici ile marka arasında duygusal bir köprü kurmalı,

Mevcut bazı markaların kuruluş hikayeleri, marka sahiplerinin şu anda oldukları kişi haline nasıl geldiklerini ve neden bu işi kurduklarını anlatır. Bu hikaye formatının insanlar üzerinde önemli bir etki yarattığını söyleyebilirim. Bununla ilgili büyük ihtimalle, sizin de adını yeni duyacağınız Çin’in önemli bir eğitim kurumu haline gelen bir markaya değinmek istiyorum.

new oriental

Yu Minhong, Çin’inin kırsal bir bölgesinde yoksul bir ailede dünyaya gelir. Yu, lise öğrenimini bitirdikten sonra üniversiteye gitmeye karar verir. Fakat Çin’de yoksul ailelerin çocukları için üniversitede okumak neredeyse bir hayal olmaktan öteye gidememektedir. Yu, kararlı bir şekilde üniversite sınavına hazırlanır. İlk sınavda başarısız olur. Tekrardan hazırlanır ve ikinci kez sınava girerek yine başarısız olur. Üçüncü sınavda Pekin Üniversitesini kazanır. Yu, üniversiteyi başarıyla bitirdikten sonra yüksek lisansını Amerika’da yapmayı planlar. Bunun yüzden Amerika’da lisansüstü eğitim için gerekli olan GRE sınavından geçmesi gerekir. Girdiği ilk GRE sınavından, tıpkı üniversite sınavında olduğu gibi başarısız olur. İkinci girdiği sınavda da aynı şekilde… Yu, üçüncü kez girdiği sınavda da başarısız olur ve Amerika’da yüksek lisans öğrenim planları suya düşer. Bu durumu fırsata çevirmeyi başaran Yu, 1993 yılında New Oriental Language and Technology Group adında bir eğitim kurumu kurar. Farklı eğitim yöntemleri ile Çinli gençleri GRE sınavlarına hazırlayan kurum, kısa bir süre içeresinde Çin’in en başarılı eğitim kurumu markası haline gelir. Yu gittiği tüm konferanslarda markasının kuruluş hikâyesini anlatarak, bilhassa Çinli gençlere ilham kaynağı oluyor. Yaptığı konuşmalarla öğrencilerin ilgisini çekiyor ve markasının kuruluş hikayesiyle beraber PR çalışmalarını etkili bir şekilde yürütüyor. Yu’nun GRE sınavını geçememesi, onu güçlü bir amaç sahibi yaparak, kısa zaman içeresinde Çin’in saygın işadamlarından biri haline getirmiş.

Yu Minhong’un TED konuşmasına aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link