Bim’den Yerinde Bir Hamle : BiMcell ! 0

Kısa bir süre önce BiM’in BiMcell isimli Avea tabanlı bir GSM operatör markası kurmak için harekete geçtiğinin haberi sosyal medyada yankılanmaya başladı.

Görünen o ki gerçekten de bu haber doğru ve Aldi’den sonra bir marketler zinciri daha kendi operatörünü kuracak. Gelecekte ise Avea altyapısından çıkıp kendi altyapısını kuracağı söylentiler arasında. BiMcell için hazırlanan web sitesi de yayına girdi bu arada : www.bimcell.com.tr

BiM’in hizmet politikası malum. Ürünlerini düşük fiyattan tüketicilere sunuyorlar ve bu durum BiMcell için de geçerli. Hal böyle olunca hedef kitle de telefon kullanımı düşük olan ve iletişime asgari seviyede para harcayan kesim oluyor.

Oluşturdukları kampanya da bu kesime hitap ettiklerinin başlıca kanıtı : 6 saniye=1 Kuruş. Türkiye’de onmilyonlarca telefon kullanıcısı var ve  bu kitlenin  büyük çoğunluğu BimCell’in hedef kitlesinde bulunuyor. Dolayısıyla çoğu insana komik gelse de bence marka genişlemelerini çok doğru bir alanda kullandılar.

Yaklaşık 3500 adet BiM mağazası BiMcell’in gelişimi ve yaygınlaştırılması için son derece önemli. Bu mağazaların aynı zamanda Bimcell noktası olması BiM’in bu iş için çok az para dökeceği anlamına geliyor ki işin anahtar noktası da bu aslında. Yani yatırımcılıktaki geleneksel Çok risk = Çok para formülü BiM için geçerli değil. Avea ile ortak çalışmaları da riski daha da azaltıyor yani ortada bir baz istasyonu veya  BiMcell noktası olmamasına rağmen BiMcell olacak.

Aynı zamanda başarısız olmaları durumunda herhangi bir itibar kaybı yaşama olasılıkları da çok düşük.

Nitekim ilk etapda Turkcell’in, Avea’nın veya Vodafone’un pazar payına da göz dikmiyorlar ki şu koşullarda bu imkansız. Düşündükleri şey çok basit ‘ İlk etapda Avea ile çalışırım, koşullar iyi olursa bu işe yatırımı yaparım aksi takdirde bu işten çekilirim. ‘

Bence BiM’in sahip olduğu koşullar için çok yerinde bir hamle olmuş . Önümüzdeki dönemde BiMcell’in bu pozitifleri paraya dönüştürüp dönüştüremeyeceğini hepbirlikte göreceğiz.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link