Kısa bir süre önce BiM’in BiMcell isimli Avea tabanlı bir GSM operatör markası kurmak için harekete geçtiğinin haberi sosyal medyada yankılanmaya başladı.

Görünen o ki gerçekten de bu haber doğru ve Aldi’den sonra bir marketler zinciri daha kendi operatörünü kuracak. Gelecekte ise Avea altyapısından çıkıp kendi altyapısını kuracağı söylentiler arasında. BiMcell için hazırlanan web sitesi de yayına girdi bu arada : www.bimcell.com.tr

BiM’in hizmet politikası malum. Ürünlerini düşük fiyattan tüketicilere sunuyorlar ve bu durum BiMcell için de geçerli. Hal böyle olunca hedef kitle de telefon kullanımı düşük olan ve iletişime asgari seviyede para harcayan kesim oluyor.

Oluşturdukları kampanya da bu kesime hitap ettiklerinin başlıca kanıtı : 6 saniye=1 Kuruş. Türkiye’de onmilyonlarca telefon kullanıcısı var ve  bu kitlenin  büyük çoğunluğu BimCell’in hedef kitlesinde bulunuyor. Dolayısıyla çoğu insana komik gelse de bence marka genişlemelerini çok doğru bir alanda kullandılar.

Yaklaşık 3500 adet BiM mağazası BiMcell’in gelişimi ve yaygınlaştırılması için son derece önemli. Bu mağazaların aynı zamanda Bimcell noktası olması BiM’in bu iş için çok az para dökeceği anlamına geliyor ki işin anahtar noktası da bu aslında. Yani yatırımcılıktaki geleneksel Çok risk = Çok para formülü BiM için geçerli değil. Avea ile ortak çalışmaları da riski daha da azaltıyor yani ortada bir baz istasyonu veya  BiMcell noktası olmamasına rağmen BiMcell olacak.

Aynı zamanda başarısız olmaları durumunda herhangi bir itibar kaybı yaşama olasılıkları da çok düşük.

Nitekim ilk etapda Turkcell’in, Avea’nın veya Vodafone’un pazar payına da göz dikmiyorlar ki şu koşullarda bu imkansız. Düşündükleri şey çok basit ‘ İlk etapda Avea ile çalışırım, koşullar iyi olursa bu işe yatırımı yaparım aksi takdirde bu işten çekilirim. ‘

Bence BiM’in sahip olduğu koşullar için çok yerinde bir hamle olmuş . Önümüzdeki dönemde BiMcell’in bu pozitifleri paraya dönüştürüp dönüştüremeyeceğini hepbirlikte göreceğiz.

Bir Cevap Yazın