Markalar için en önemli konulardan birisidir logo. Çoğu zaman bir kez tasarlandığından ve markanın yaşamı boyunca değiştirilmediğinden dolayı marka kimliğini iyi yansıtması ve tüketicilere marka hakkındaki en iyi mesajı vermesi gerekir.

‘Marka hakkındaki mesajın iyi verilmesi’ demişken, bu mesaj bazı markalar tarafından öyle güzel bir yolla veriliyor ki; ilk etapta duyu organlarımızla farkedememize rağmen bilinçaltımızın derinliklerinde bu mesajı saklıyoruz. Bu yazıda bu konuda en beğendiğim 4 örneği anlatacağım.

Amazon

Amazon.com ilk kurulduğunda popüler olan arama motoru Yahoo’ydu ve Yahoo’daki arama sonuçları alfabetik olarak listeleniyordu. Yani “y” ile başlayan bir markanız varsa görüntülenme şansınız son derece düşüktü.

Logonun hikayesi de amazon isminin hikayesi kadar ilginç, Amazon kelimesinin A harfinden, Z harfine doğru sarı bir ok uzanıyor. Bu detay, Amazon’un “A’dan Z’ye” uzanan ürün yelpazesini simgelemesi için eklenmiş. Okun aşağıya doğru eğimi de, gülen bir yüzü simgeliyor. Ayrıca “Burada A’dan Z’ye herşey bulunuyor” mesajını taşıyor.

logolarin-icindeki-subliminal-mesajlar-3-83772_b

 

LG

Şimdiye kadar LG’nin logosuna bir anlam veremediyseniz artık fikirleri değiştirme zamanı geldi. Logo aslında içerisindeki elementlerin, şirketin insanla olan ilişkisini vurgulamak için  bir araya gelmesini vurguluyor. Nasıl mı?

lg

 

lg-pacman-logo

 

Fedex

Fedex logosundaki ok daha önce dikkatinizi çekti mi? Muhtemelen çekmemiştir ama Fedex,  siz farkında olmadan beyninizin derinliklerine “müşterilerine çok hızlı teslimat yaptığı” mesajını aşılamış durumda.

fedex subliminal logo

 

Tour de France

Franse Bisiklet Turunun logosunda ilginç bir şey dikkatinizi çekti mi? Önce bir inceleyin, ardından bu sorunun yanıtını okuyacaksınız.

tour-de-france-logo-yellow-jersey

 

Logonun “Tour” kısmındaki sarı yuvarlak güneş gibi dursa da bu bir bisikletin ön tekerleği aslında. Diğer harfleri de birbirine bağladığımızda “our” kısmının bisiklet turunu temsil eden bir bisikletçi olduğunu görüyoruz.

Cycllist

 

 

Bir Cevap Yazın