Bildiğiniz Bir İnşaat Markası Var Mı? İnşaat Sektöründeki İletişimsizlik

Hayır ev lazım değil, dükkan da; hele o paralara, o lokasyonlarda hiç lazım değil!

Sormaktaki amacım, marka olabilmiş bir inşaat firmasının olup olmadığı. Aklınıza bir kaç isim geliyordur gelmesine de, benim gibi marka deyince tekrar düşünüyorsunuzdur sanırım.
Ciddi rakamlarla ürün satmaya çalışan bu sektörün dev oyuncularının odağında sadece satış olması, pazarlamanın neredeyse kırıntısını bile görememek ne acı!
Hep içi boş vaatler,  ortalama zevk sahibi birinin bile dikkatini çekmekten uzak bina yığınları; “Kız Kulesi’ne yürüme mesafesinde” gibi absürd gel geller…
Ve neredeyse aynı tornadan (ki maalesef doğru!) çıkmış ucuzlukta TV filmleri, basın ilanları, açık hava işleri, broşürler (kampanya demeye dilim varmıyor)…
Sanki, “fırsat bu fırsat ne satarsak kârdır, yarına Allah kerim” tadında bir koşuşturma, geçiştirme…
Sanki, ülkenin lokomotifi durumundaki inşaat sektöründe zamanı geldiğinde, deniz bittiğinde inip başka bur lokomotifin vagonu olunacakmış gibi davranılıyor (bu bir gerçek de olabilir)…
Esnaf gibi ürünler, esnaflara ürettirilen esnaf gibi seslenişler…
Soruyu tekrar sorsam mı acaba?..
Ben cevaplayacak olsam aklıma bir TEKFEN, bir de STFA geliyor marka olarak.
Bu yazı Cahit Işık tarafından kaleme alınmıştır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü Mezunu. Reklam Yazarlığı kariyerinden sonra, Pazarlamasyon'da içerik editörlüğü.

1 Comment

  1. İnşaat sektöründeki reklam kirliliği sektörün orantısız büyümesinin,tükenmeyen rant iştahının göstergesi maalesef…Ayrışabilenler oldukça az ama gözlemlediğim kadarıyla Nef’in pazarlama iletişimi yaklaşımını ayrı tutabiliriz genel kakafoniden… Hedef kitlesine özel daha farklı bir yaklaşım seziliyor, incelemenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link