‘Big Data’: Büyük Veri Bileşenleri ve Pazarlama Değişimleri 0

Facebook, Twitter, Yahoo ve Google bir süredir big data kavramıyla uğraşmakta. Yaşamın giderek dijitalleşmesiyle birlikte, sırasıyla, büyük şirketler ve kobiler dijitaldeki yüzlerini oluştururken; dijitalleşirken, “big data” kavramını da CRM çalışmaları ile birlikte sadakat yatırımı olarak eklemek istiyorlar. Veriler giderek üretim süreci içinde önemli bir faktör haline geliyor.

“Big data” kavramı kısaca, verilerin dijitalleşmesi ve farklı boyutlarda alınan verilerin toplanıp, düzenlenerek insan davranışlarını anlama, tahminler yapma, öngörülerde bulunma, işletmenin sahip olduğu verilerden yola çıkarak akıllı yönetim imkanı sağlıyor. Örneğin; Twitter’da her 24 saatte neredeyse 100 milyon tweet atılıyor. Twitter kullanıcıları, lokasyon bildiriyor, hashtag’lerle yorumlarda bulunuyor vb. Tüm bu veri birikimi akıllı bir yazılımla düzenlenerek,  işletmeler için hedef kitleler hakkında bir veriyi anlamlandırabilir. Sonrasında bunları kendi verileriyle birleştirerek satış sürecini yeniden yorumlayabilir.

big-data

Bu durum açık biçimde pazarlamaya yeni bir yapı kazandıracaktır. Örneğin, “canı sıkkın” olma durumunu işleyen tweetler otomatik olarak tespit edilerek kullanıcılara özel mesaj, tweet atılarak iletişime geçilebilecek, promosyonlar dağıtılabilecektir. Ayrıca, sosyal medya ağlarındaki lokasyon becerisi, her kullanıcıya ait “lifestyle” becerisiyle birleştiğinde; pazarlamacılar, hedef kitlelerinin duygularına, lokasyonlarına, beğenilerine göre iletişime geçebilecekler. Dijital ve mobil pazarlamanın birleşimi ile pazarlama akıllı hale gelecek yeni tüketici yaşam biçimi –mobil hayatlar- pazarlamacılara büyük bir imkan sağlayacak. Bu noktada, “big data”’ya geri dönersek, “Neye göre? Kime göre?” sorusu akıllara geliyor elbet. “Big data” kavramı şirketin boyutuna göre farklılaşıyor. Bu farklılık 4 Genel yapı üzerinden şirket için yapılandırılıyor. (4V components)

Volume: hacim, verilerin depolanması bu işin temeli ve işletmeler için ayrı bir maliyet faktörü, özellikle büyük şirketler için… (Google her saat 1 petabyte veri işliyor.)

Velocity: verilerin işlenme hızı da hacim ile doğru orantılı biçimde değişiyor…

Variety: veri çeşitliliği: pdf, e-mail, blogs, tweet, video… Farklı veri tiplerinin aynı düzlemde değerlendirilmesi de big data kavramındaki ayrı method…

Variability: anlam vurgusu… Dilsel anlam boyutu… Toplanan verilerin anlamını derleyen; veriyi filtreledikten sonra analiz çıkarmayı sağlayan önemli kısım…

“Big Data” kullanımına örnekler:

Amazon fiyat sorgulama uygulaması, barkod okuma ve en ucuz fiyatı arama özelliği olan uygulamayı 2011 sonu kullanıcılara sundu. Uygulamayı kullanıp barkod okutarak, fiyat soran kullanıcılara indirim kuponları dağıttı. Uygulama ile Amazon ek bir kanaldan ek hizmetle kullanıcılarına dokunurken, kullanıcıların okuttuğu mağaza ürün fiyat bilgisini de depolayıp, yararına kullandı.

big-data (1)

–          Sosyal medya akışının analiz edilmesi:

Sosyal medyada dokunulan kişiler hakkında bilgi toplama, doğru mesajıdoğru müşteriye doğru zamanda iletebilme yönetimi için kullanılıyor.

–          Çapraz satış yöntemleri:

Müşterilerin geçmiş tüketim bilgisi, yaşam stilleri; beğenileri ile lokasyon ve satın alma bilgisi ile tamamlayıcı –complimentary- ürünlerin tavsiye edilmesi gibi yöntemler bu yapıya geçen şirketler için artık mümkün olacak…

–          Fraud:

Devletler ve bankalar kötüye kullanım durumlarının tespiti için kullanıyorlar.

–          İnsan davranışları:

Sosyal medya üzerinde, diyalog, ilgi ve beğeniler, aktivite akışını otomatik öğrenen algoritmalar sayesinde anlamlandırabilmek ve iletişime geçmek mümkün

–          Arama motorları:

Etiketleme işlemiyle arama motorlarında çıkan firmalar bu sayede detaylı raporlama alarak takip etmek, sonrasında iletişime geçmek mümkün…

–          Lokasyon:

Sosyal medya ve harita servisleri üzerindeki konum bilgisinin derlenerek lokasyona özgü reklam ve kampanya iletişimine geçilebilecek. Her semt ve bölgenin sanal birer değeri olacak, hatta şirketler bu lokasyon değerleri üzerinden akıllı kampanyalar girerek dikkat çekmeye çalışacaklar.

–          Market ve tüketici segmentasyonu:

Parekende sektörü de tüketici davranışına ait verileri depolayarak tüketici deneyimini arttırıcı yöntemler geliştirecekler.

–          Telekom ve iletişim kullanımı:

Mobil telefon kullanımı ile ilgili bir çok veri kullanıcı bazında tutuluyor; iş geliştirme ve analiz kapsamında kullanılıyor.

–          Güvenlik ve Ceza hukuku uygulamaları:

Bulut bilişim sistemine atanan platform ile tüm hukuki süreç depolanacak ve suçlu entegre sistemler sayesinde takip edilecek.

Güvenlik platform’u web üzerindeki tüm görselleri inceleyerek, suçluya benzeyen fotoğraflardan dijital takip sürebilecek.

–          Risk Yönetimi:

Portfolio yatırımlarının analizleri akıllı yazılımlar ile yapılıyor. Bu sistemler sayesinde, hızlıca risk varyantlarının detaylıca analiz edilmesi ve birçok değişkenin hesaplanması sağlanıyor.

–          Affiliate reklam alanlarının uygulaması:

Kullanıcının takip edilip, bilgi toplanması, yapılan analizlerle kullanıcı portföyüne uygun optimizasyonların yapılmasına olanak sağlanıyor.

all-you-need-to-know-about-big-data

Bilgiyi Organize Etmek:

“Big data” kavramı yukarıda olduğu çeşitlilikte tek bir ana amaç için organize ediliyor. Tüm veri içeriklerinin tek bir data platformunda organize edilerek analiz geri dönüşleri sağlamak. Böylece elde olan verilerin ve imkanların akıllı analizlere dönüşerek işletmeyi verimli hale getirmek.

Big data kavramı yeni iş uzmanlıkları doğuracak ve zamanla her şirket tüm dijital verilerini derlemek ve anlamlandırarak verimliliğini arttırmak isteyecek. Dijital pazarlama ve sosyal medya büyürken arkasında ayak izleri bırakıyor. Onları anlamlandıranlar kendilerini farklılaştırıp sektörlerinde sivrilecekler. Gelecek trendlerin tümü, şirketleri akıllı olmaya zorluyor. Mc Kinsey 2011 Big Data araştırmasından birkaç bilgi ile noktalayalım. (pdf halini internette bulup, detaylı inceleyebilirsiniz)

  • $600 milyar: senelik tüketici lokasyon datasının kullanımından gelebilecek potansiyel kar
  • %60: perakendelerin big data kullanımıyla kazanacakları operasyon geliri artışı
  • 1.5 milyon: data analisti yönetici ihtiyacı (sadece Amerika için)
  • $300 milyar: sağlık sektörüne kazandıracağı senelik potansiyel değer
  • $149 milyar: Avrupa ülkelerinde –gelişmiş ülkeler düzeyi- devletin kazanabileceği potansiyel operasyon verimliliği
Montaigne'in bir sözünü benimserim. " bütün söylediklerim karşılıklı bir sohbettir ve hiçbiri öğüt niteliğinde değildir. Bu kadar serbest konuşabiliyorsam bu, başkalarını kendime inandırmak zorunda olmadığım içindir."

Bir Cevap Yazın

Müşteri Deneyimi Ambalajdan Başlatan Marka: Evian 0

Günümüz pazarlama dünyasında ambalaj tasarımları artık hayati bir önem taşımakta. Ürünlerin binlerce alternatif arasından farklılaşarak müşterilerle bağ kurması ise oldukça zorlaşmış durumda. Müşteri deneyimine odaklanılan günümüz pazarlama dünyasında deneyimin ilk adımı olan ambalajlamanın bazı başarılı örneklerini buradaki haberimizde sizler için bir araya getirmiştik.

Şimdi ise sade ve sürdürülebilirlik adına başarılı bir örnek ortaya koya Evian’ı inceleyeceğiz. Evian su markaları içerisinde konumlandırması ve duruşu ile farklılaşmayı başarmış bir marka. İletişim çalışmalarında müşterilerine deneyim sunan, deneyimlerle hayatlara müdahil olan Evian bu çalışmaları sayesinde hedef kitlesinin hayatındaki yerini de gün geçtikçe sağlamlaştırmayı başarıyor. Bu sayede Evian müşterileri markayla şişeler üzerinden bile iletişim kurabilir hale geldi. Evian müşterileri markanın şişelerinden kendilerine iPhone kılıfı, makyaj çantası, kalem kutusu gibi farklı ürünler tasarlamaya başladı. Markanın müşterilerinin hayatında bu şekilde yer edebilmiş olması, iletişim ve pazarlama stratejisi olarak doğru adımlar attığını kanıtlar nitelikte.

Evian müşterilerinin yaptığı tasarımlar ise aşağıdaki gibi.

 

evianのラベルを使って作るiPhoneケースがインスタで話題😘💙今回はさらに可愛くするために、ラメパウダーやスパンコールなどでアレンジしてみました😌🌷 . <準備するもの> ・透明のスマホケース ・evianのラベル ・ラメパウダー 適量 ・ネイル用の飾りやスパンコール等 ・UVレジン液(4g) ・筆 ・容器(紙ざらなどでもOK!) . <作り方> ①ラメパウダーとUVレジン液を混ぜます。 ②よく混ぜたら、筆でスマホケースの外側全体に塗り、太陽光など紫外線に当ててよく乾かします。 ③evianのロゴの周りの余白部分を切ります。 ④ケースが乾いたら、内側にevianのロゴとスパンコールなどの飾りをバランスよくのせます。 ⑤スマホをはめれば完成! . 全て100均で売っている材料で作れるので、みなさん是非自分らしくアレンジしたevianスマホケースに挑戦してみてくださいね♡実際に作ってみた!という人がいたら #patra_mag のハッシュタグで投稿してね🙈✨ . *♡ PATRA magazine ♡* . App Storeでアプリも配信中!アプリなら全ての動画がさくさく見ることができます。 . iPhoneをお使いの方は、App Storeで「PATRA」と検索してDLしてみてくださいね🌹 . #patra_mag #PATRA #ハンドメイド #DIY #DIY動画 #ハンドメイドアクセサリー #iPhoneケース #手作りiPhoneケース #evian #evianiPhoneケース #iPhoneケースDIY #エビアン #100�均 #プチプラ #セリア #キャンドゥ #ダイソー #ゆめかわ #LARME #ラルム #おフェロ #ar #スマホケース #美容動画 #レジン #鉱石レジン #レジン部 #evianDIY

A post shared by PATRA magazine (@patra_mag) on

  

‘Driving Video’ İle Selfie’ler Canlanıyor 0

Facebook ve Tel Aviv Üniversitesi araştırmacılarının işbirliği ile oluşturulan bu yeni özellik, hareketsiz selfie fotoğraflarınıza foto-gerçekçi videolar üreterek hareket katıyor. Bilindiği üzere Apple’ın ‘Live Photos’ ve Google’ın da yeni özelliği ‘Motion Photos’ ile hareketsiz bir resmi canlandırabiliyordu.

Gelelim Facebook’un üzerinde çalıştığı ‘Driving Video’ özelliğinin nasıl olacağına. Kısa bir süre önce yayınlanan çalışmada, fotoğraftaki nesnenin canlanması için çeşitli mimik ve duyguları ifade eden bir portre resmi kullanılıyor. Tek fotoğraf üzerinden çalışılan uygulamada ifade edilebilirliği hedef portreye aktarmak için çeşitli araçlar kullanılıyor. Bir yüzü yeniden canlandırmak için yüz dönüşümlerini taklit eden 2D çözgü ile hedef görüntü canlandırılıyor. Çözgü ilk önce yüzün tam olarak ne ifade ettiğine bakmadan, yüzdeki mimikle ve kırışıklıklar gibi ince ölçekli detayları ekliyor. En önemlisi ağız ve çevresini çeşitli halisünasyonel özelliklerle hareketleştiriyor. Teknik, durağan görüntüdeki insanları otomatik olarak yeniden etkileşime girmesini sağlayarak reaktif profillerin oluşmasını sağlıyor.

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi bir görüntüyü canlandırmak için, yüz özellikleri hedefle eşleştiriliyor ve ‘Driving Video’ taslak bir animasyonunu oluşturuyor. Sonrasında ince ayrıntılar eklenerek video oluşturuluyor.
Sonuçlar aslında oldukça iyi görünüyor fakat tabii ki doğal olmayan, yapay bir gülümseme hissedilebiliyor videolarda.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link