‘Bi Dünya Mutluluk’un da Bir Bedeli Var mı?

Coca-Cola’yı geçmişten bugüne taşıyan ve gelecekte de markanın özünde olacak olan değerleri anlatan 1000 m2’lik dev çadırın, 5 yıl boyunca “Bi Dünya Mutluluk” sloganıyla Türkiye’yi dolaşacağını artık bilmeyenimiz yoktur. Bu dev çadırın Adana, İzmir ve Ankara’dan sonra kapılarını Eskişehirli’lere açmasıyla benim de çadırı gezme fırsatım oldu.  Sosyal medya ayağını gayet başarılı bulduğum bu dev projenin çadır kısmının markaya olan katkısıyla ilgili birkaç izlenimimi aktarmaya çalışacağım.

Gerçekten dev bir çadır ve dev bir proje… Tasarımı ve büyüklüğü büyüleyici. Yani Coca-Cola gibi büyük bir markaya yakışan bir proje olmuş ama dediğim gibi dikkatimi çeken birkaç nokta var. Bunlardan ilki müzeye girerken bir bilet edinmek zorunda olmanız. Bilet edinmenin farklı koşulları var. Hepsi de markanın ürünlerinden almanızı gerektiren koşullar (şişe kapağı götürmek, satış fişi vs.) Bu noktaya kadar bir sıkıntı yok gibi görünüyor ama bence müzeye girişler ücretsiz olmalıydı. Coca-Cola gibi dev bir markanın size ‘bi dünya mutluluk’ sunmak için 3-5 liralık bilet ücreti ödemenizi ve bu yolla ‘ürünlerini satmaya çalışıyormuş’ gibi görünmesi bana biraz garip geldi.

7713_4464_S1 (1)

Biletleri alarak içeri girdikten sonra sizi gayet hoş karşılıyorlar. Çadırın tasarımı ve ışıklandırması gerçekten çok güzel. Kırmızı bir koridorda ilerledikten sonra ilk kısımda sizi dev bir Coca-Cola şişesi karşılıyor. Platformda yer alan iPad düzeneklerinde çekebileceğiniz fotoğraflarınızı bu dev şişe üzerinde paylaşabiliyorsunuz. Fotoğraflarınız baloncuk şeklinde şişenin üzerinde akıyor. Bu markanın konseptine uygun, hoş bir ayrıntı olmuş. Ayrıca bu alanda markaya ait çok eski parçalar var ve gerçekten etkileyiciler. Bununla birlikte markanın kuruluşunu anlatan bir belgesel de sürekli bu alanda gösteriliyor. Bunlar müzeyi gezenlere ‘Vay bee Coca-Cola neymiş?!’ dedirtiyor. Bunu orada bulunduğum kısa süre içinde pek çok kişinin ağzından duydum.

İkinci kısma ilerlediğinizde çeşitli platformlar sizi karşılıyor. Bunlar çeşitli oyunların platformları. Dikkatimi çeken bir başka ilginç noktada bu kısımda oldu. Biz üç kişi bir oyunu denemek istedik. Puanla çalışan bir sistemdi. Sonunda ne oluyor dediğimizde görevli arkadaşHiiç öyle’ diyerek bizi aydınlattı… Gerçekten de hiçbir şey olmuyor. Diğer oyunlarda da aynı şey geçerli ve oyunlar çok basit kurgulara sahip. Yani size oyunu oynamanız için bir sebep vermiyor. Çoğu insan da bu alandan memnuniyetsiz ayrılıyor. İnsanların genel düşüncesinin de şu olduğunu gördüm: “En azından yüksek puan alanlara Coca-Cola’yı hatırlatacak ufak tefek hediyeler verilebilirdi.” Yani yine çoğu insan(çocuklar hariç) ‘bir dünya mutluluk’ vadeden çadırın ikinci kısmından da çok mutlu olamadan ayrılıyor. Ben bu kısımda insanların önünden yürüyerek geçtiği değil o oyuna bir daha katılabilmek için yüzlerinde kocaman bir gülümsemeyle sırada beklediği bir alan görmeyi beklerdim.

Coca-Cola-Dunyasi_3-e1355239100980

Üçüncü kısımda ise Coca-Cola’nın üretim faaliyetleri, sürdürülebilirlik, geri dönüşümle elde edilmiş ürünler vs. yer alıyor. Burası gerçekten amacına uygun olmuş. Coca-Cola üretim sistemini gösteren küçük bir simülasyon bile var. ‘Hayata Artı Vakfı’ projesi gibi büyük Coca-Cola projeleriyle ilgili çeşitli belgeseller var. Tüketiciyi bilgilendirmeleri ve böyle sosyal sorumluluk projeleri üretip destek vermeleri takdir edilesi…

Bir de atölye kısmı var. Fakat biz gezerken sadece bir sehpa ve oturulabilecek yerler vardı. Örneğin bu benim hayal kırıklığına uğramama sebep oldu çünkü orada bir sürü kutu vardı. Belli ki kendimiz bir şeyler yapabiliyorduk ama hepsi boştu, üstelik yoğunluk yokken! Böyle bir organizasyonda olmaması gereken durumlardan biriydi.

Dikkatimi en çok çeken nokta ise dördüncü yani son kısımda oldu. Alışveriş yapabileceğiniz ve çeşitli Coca-Cola parçaları edinebileceğiniz (çantalar, buzdolapları, kalemlikler, anahtarlıklar vs.) alanda ürünler gayet uygun fiyatlıydı. Aslında biraz pahalı gelebilir ama özel ürünler olması nedeniyle bence affedilebilir bir durum. Gelelim asıl meseleye. Orada duran iki küçük ekrana yöneldik. Bizden bir anketi doldurmamızı istiyordu ve sonucunda sürpriz hediyeler kazanacağımızı söylüyordu. Anketi doldurduk ve teslimat masasına yönlendirildik. Sürpriz hediye Coca-Cola şişesiydi. Gayet güzel ve ortamın ruhuna uygun özel tasarım Coca-Cola şişesi… Buraya kadar yine her şey normal görünüyor fakat markanın bu şişeyi vermek için sizden bir anket doldurmanızı beklemesi yine böyle büyük bir markaya yakışmayan noktalardan biri bence. Çıkışta da bedava Coca-Cola dağıtılıyor. Bu da güzel noktalardan biriydi ama verilen  kolanın daha çok başka markalara benziyor olması bizi yine hayal kırıklığına uğrattı.

Özetle Coca-Cola gibi dev bir markanın özellikle de ‘mutluluk’ kavramını çok başarılı bir şekilde sahiplenmiş bir markanın bize ‘bir dünya mutluluk’ sunmak için bizden bir takım karşılıklar beklediğini gördüğümüz bu yüzden de markanın ruhuna uymayan bir etkinlik olmuş bence. Fikir mükemmel, organizasyon mükemmel fakat yaşanan bazı aksaklıklar insanları daha çok ‘bir dünya hayal kırıklığı’na uğratıyor gibi. Çıkışta da oradan hemen ayrılmayıp biraz oyalanmamız insanların gerçekten de böyle düşündüğünü görmeme sebep oldu. Çünkü çoğu insan bileti olmadığı için kapıdan geri döndü ya da çoğu insan içeride çok fazla eğlenemediği için son kısma kadar ilerlemedi bile… Çadırı sonuna kadar gezen insanların çoğunun elinde özel tasarım şişenin bulunduğu Coca-Cola poşetlerinden de yoktu ve çoğu insanın ağzında aynı cümle vardı: ‘Burayı boşuna kurmuşlar!’

Eğer siz de çadırı ziyaret etme fırsatı bulduysanız ve hakkında fikirleriniz varsa, lütfen paylaşmaktan çekinmeyin…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın

Tarihin En Başarılı 8 Marka Sloganı

Markanın kendilerini ifade ederken kullandıkları  en önemli araçların başında gelen sloganlar, zaman zaman da sadece  markaya ait olmaktan çıkıp insanların  kullandığı söz öbekleri haline dönüşüyor. Bazen sloganın yaratıcılığı bazen akılda kalıcı olması bazen de içerisinde komik unsurlar bulunması nedeniyle günlük hayatta birçok kez markaların sloganlarını duyabiliyoruz.

Peki şu ana kadar yapılmış ve dünya çapında ses getirmiş sloganlar hangileri? Pazarlamasyon olarak en başarılı 8 sloganı araştırdık;


Just Do It! – Nike – 1988

Nike’ın reklam ajansı Wieden and Kennedy ve bir grup Nike çalışanı tarafından 1988 yılında geliştirilen slogan ve slogan etrafında şekillenen promosyonlar sayesinde, Nike’ın %18 olan spor ayakkabısındaki pazar payı %43’e ulaştı. Zamanın Reebok & Nike rekabetinde Nike’ın dominasyonunu sağlayan bu slogan artık Nike ile özleşleşti ve hala Nike’ın en önemli kozlarından biri.


Because I’m worth it – L’oreal – 1973

70’lerdeki sosyal evrim ve feminizm sonucunda L’oreal tarafından oluşturulan ‘Çünkü ben buna değerim‘ sloganı aradan 40 yıl geçmesine rağmen hala kullanılıyor.

O dönemin koşullarını anlamak için küçük bir not; L’oreal’ın rekabet ettiği markalar, reklamlarında dahi erkek sesi kullanıyordu. Düşünün, erkek sesiyle kadınlara yönelik ürünler satıyorsunuz! L’oreal, reklamında kadın sesi kullanan ilk marka özelliğini taşıyor.


 Connecting People – Nokia- 1992

Finli cep telefonu üreticisinin ilk olarak 1992 yılında düzenlemiş olduğu reklam kampanyasında duymuş olduğumuz Connecting People sloganı, yıllarca Nokia’yı cep telefonu sektöründe lider koltuğunda oturttu. O zamandan bu güne tam 21 yıl geçse de cep telefonu dendiğinde birçoğumuzun aklına  Nokia’nın sloganı ve ses tonu geliyor.


Refreshes the parts other beers cannot reach – Heineken – 1973

Carlsberg’in 1973’teki ‘Probably the best beer in the world‘ sloganı ile aynı dönemde yaratılan ve 2005 yılına kadar kullanılan slogan dünya çapında bir başarı yakaladı ve Heineken’in rekabet gücünü arttırdı.


Open happiness – Coca Cola – 2009

Coca-Cola-open-happiness1

Coca Cola’nın yıllardır gerçekleştirmek için çaba sarfettiği ‘insanları mutlu etme’ temasının ilk filizlerinden olan Mutluluğa Kapak Aç, 2009 yılında McCann Erickson tarafından yaratıldı. O günden bu güne geçen süre zarfında bu sloganın bilinçaltına yerleşmesi için binlerce pazarlama faaliyetinde bulunan Coca Cola, “mutluluk” kelimesi ile kendini özdeşleştirmeyi başardı.


Think Different! – Apple – 1997

Bu listede Apple’ın ‘Think Different’ sloganına yer vermemek büyük bir hata olurdu. Sloganın yarattığı başarıyı anlatmaya gerek yok sanırım. Sloganın kullanıldığı reklam filmi hala akıllarda taze bir yer kaplıyor.


Think Small – Volkswagen – 1959

1959 yılında  Helmut Krone tarafından yaratılan ‘Think Small’ kampanyası, Volkswagen’ın Beetle (Vosvos) modeli için tanımlanabilecek en iyi slogandı. Marka bu slogan-ürün uyumu sayesinde milyonlarca kişiyi Vosvos sevdalısı yaptı. Bu model günümüzde bile birçok insan için ‘bir otomobilden fazlası’nı anlatıyor.


Beanz Meanz Heinz – Heinz- 1967

1967’de üretilen ve 30 yıl kullanılan bu slogan, birçok otoriteye göre Dünya’da en çok tekrarlanan ve akılda kalan slogan olma özelliği taşıyor. Slogan,  özellikle Birleşik Krallık’ta bir efsane olarak nitelendiriliyor. 60’larda iletişim, tek kanallı olduğundan insanların bilinçaltına adeta kazınmış bir slogandı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

iPhone X Ne Kadar Başarılı Oldu?

Apple’ın sükseli bir marka olduğunu tartışmaya gerek yok. Hikayesi ve ürünleri ile birçok yazıya, akademik çalışmaya konu olmuş çok önemli bir marka… Markanın kurucusu Steve Jobs için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Birçok insana ilham vermiş, konuşmaları viral olarak paylaşılmış, kendisini konu alan kitapları binlerce kişi tarafından okunmuş bir işadamıydı.

Steve Jobs vefat ettikten sonra Apple firmasının geleceğinin ne olacağı çok tartışıldı. Olumlu ve olumsuz birçok tahminde bulunuldu. Belki de halen değerlendirme yapmak için erken. Bilgisayar ve tablet ürünleri bir yana bırakırsak telefon pazarındaki geleceği daha çok merak ediliyor olabilir. Akıllı telefon pazarında Samsung ile rekabet devam ederken aynı zamanda markanın “kaptanının” vefatından sonra iPhone serisinin nasıl bir yol alacağı merak ediliyordu.

Tüketici, her yıl sonbaharda lanse edilen yeni model iPhone’a heyecanını yavaş yavaş yitirirken 10. yıla özel olarak üretilecek iPhone için özel bir beklentiye girmişti. 10. yılın markanın gövde gösterisine dönüşecek bir telefonla tekrar heyecanı ve merakı üstüne çekmesi bekleniyordu. Lansmanda bir yerine iki farklı iPhone tanıtıldı ve iPhone 8, 8 plus ve iPhone X görücüye çıktı. iPhone 9 ise, 10. yıl sebebiyle pas geçilmişti(!).  iPhone X, yeni jenerasyon olarak lanse edilirken, Apple’ın Steve Jobs sonrası satış ve popülerlik ivmesini sürdürmesi anlamında marka için bir test gibiydi.

iPhone X, face ID (yüz tanıma) sistemi ile ilgileri üzerine toplamıştı. Telefon ekranı büyürken, kasası plus modellere göre daha küçüktü. Ekranda OLED teknolojisi kullanıldı. Aynı zamanda “home” butonuna bu telefonda yer verilmiyordu. Apple, kendi alametifarikasına yeni jenerasyonda yer vermemişti. Öte yandan ürün satış fiyatının 999 Dolar, 999 Sterlin, 1179 Euro ve ülkemizde 6099 Türk Lirasından başlayan(!) fiyatlarla satışa sunulması tüketicide olumsuz etki yaratmıştı. Ürün, belki de ilk defa büyük bir kitle tarafından pahalı bulunmuştu. Ürün lansmanında face ID özelliğinin düzgün çalışmadığını da hatırlatmak lazım. Sonraki güncellemelerle bu problem giderildi.

2018’in ilk çeyreğinde iPhone 8 satışlarının iPhone X satışlarını geride bıraktığı görüldü (iPhone 8 %23, 8 plus %21, iPhone X %16). Görünen o ki tüketiciler iPhone’un yeni jenerasyonunu benimseme konusunda şirketle farklı fikirlere sahip oldular. Fiyat, kullanım alışkanlıkları, yüz tanıma teknolojisinin etik bulunmaması ve depolanmasına yönelik kaygılar satışların beklenenin altında olmasının sebepleri olarak görülebilir. Apple’ın iPhone X üretimini durduracağı da sürekli yazılıyor. Yine de yüksek fiyatı nedeniyle iPhone X, Apple için karlı bir ürün olmayı sürdürüyor. Apple, iPhone X satışlarında beklenenin altında kaldı. Bu açığı yıl içinde lanse edecekleri yeni modellerle kapatmaya çalışacaklar. iPhone X özelliklerinin bir kısmını “SE” modellerinde görebiliriz. Kesin olan, iPhone gibi bir ürüne rağmen tüketicinin fiyata karşı duyarlılığını net olarak ortaya koyduğudur. Apple’ın satışları artırmaya yönelik stratejilerini ilerleyen periyotlarla tekrar görebileceğiz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kaynaklar:

https://www.forbes.com/sites/ewanspence/2018/03/19/apple-iphone-iphonex-iphonexse-sales-disaster-problem/#481a8770528e

http://fortune.com/2018/04/21/apple-iphone-x-sales-disappointment/

https://www.cnet.com/news/survey-more-people-buying-iphone-8-than-iphone-x/

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link