Bedeli Çocukluk Olmamalı: Moda Endüstrisinin Kirli Yüzü

Yıl olmuş bilmemkaç’lar ile kurulan cümlelerin sonu gelmediği gibi, yıl olmuş 2015 ve hala para, daha çok para, daha ucuz emek, çocuk işgücü sömürüsü ve ardından gelen daha daha çok para kısırdöngüsü de kırılamıyor haliyle.

Umarım görünce vay be dedikten sonra sıradan yaşantımıza dönemeyeceğimiz kadar dikkatinizi çekiyordur bu çoçuk işçi meselesi. Zira durumlar oldukça vahim.

ILO yani Uluslararası Çalışma Örgütü’nün IPEC Çocuk İşçiliğin Önlenmesi) bünyesinde yayınladığı istatistiklere göre; Dünya’da yaklaşık 5-17 yaş arası yaklaşık 260 milyon kadar çocuk bu döngünün kurbanı olmakta ve bunların yaklaşık 170 Milyon kadarı ise zaten asgari ücret altı, olumsuz koşullarda ve zaten çalışmasının yasak olduğu alanlarda çalıştırılmaya mecbur bırakılıyor.

Geçenlerde Fashion Revolution adında kar amacı gütmeyen kuruluşun 2 Euro değerindeki tişört otomatı sosyal deneyi  sonrasında, yeni bir işte Brezilya’dan Save the Children  isimli sivil toplum örgütünden geldi. Brezilya’dan Lew’LaraTBWA imzalı bu işte aralarında top model Carol Ribeiro’nun da bulunduğu birçok ünlü model ve moda fotoğrafçıları ile çalışılmış.  Fotoğrafların altındaki yazı ise, “Shouldn’t Cost a Childhood”  “Bedeli Çocukluk Olmamalı” , herşeyi özetliyor aslında.

                bluedress.jpgsweater.jpg (1)

İlk bakışta sıradan basılı moda reklamlarını andıran bu kareler aslında buzdağının görünmeyen yüzünü yansıtmakta oldukça başarılı. Spot ışıklar kapanıp, kıyafetler çıkarıldığında görüp hemen almak istediğimiz o “yüksek moda ürünlerinden”  geriye, modanın kirli yüzü ve milyonlarca kaybolan çocukluk kalıyor.

                tunic.jpg (1)pullover.jpg (1)

Sahip olduğunuz onca kıyafeti bir aklınızdan geçirin. Onları hala eski hevesle giyebilecek misiniz?

Hayatta sürdürülebilir bir tavrın takınılması gerektiğine inanan birisi olarak, yapabileceklerimiz arasında en azından Yavaş Moda Akımını benimseyen, sürdürülebilirliğe, ekosisteme en önemlisi de hayata değer veren moda markalarının yaygınlaşmasını, bizlerin bu bilinçle doğru alışverişler yapmamız gerekliliği ve herşeyi  hızlı tükettiğimiz şu günlerde biraz da durulmamız gerektiğini düşünüyorum.

Not: Bu arada 12 Haziran, Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü  belki bilmiyoruzdur, hatırlatmak istedim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link