Yıl olmuş bilmemkaç’lar ile kurulan cümlelerin sonu gelmediği gibi, yıl olmuş 2015 ve hala para, daha çok para, daha ucuz emek, çocuk işgücü sömürüsü ve ardından gelen daha daha çok para kısırdöngüsü de kırılamıyor haliyle.

Umarım görünce vay be dedikten sonra sıradan yaşantımıza dönemeyeceğimiz kadar dikkatinizi çekiyordur bu çoçuk işçi meselesi. Zira durumlar oldukça vahim.

ILO yani Uluslararası Çalışma Örgütü’nün IPEC Çocuk İşçiliğin Önlenmesi) bünyesinde yayınladığı istatistiklere göre; Dünya’da yaklaşık 5-17 yaş arası yaklaşık 260 milyon kadar çocuk bu döngünün kurbanı olmakta ve bunların yaklaşık 170 Milyon kadarı ise zaten asgari ücret altı, olumsuz koşullarda ve zaten çalışmasının yasak olduğu alanlarda çalıştırılmaya mecbur bırakılıyor.

Geçenlerde Fashion Revolution adında kar amacı gütmeyen kuruluşun 2 Euro değerindeki tişört otomatı sosyal deneyi  sonrasında, yeni bir işte Brezilya’dan Save the Children  isimli sivil toplum örgütünden geldi. Brezilya’dan Lew’LaraTBWA imzalı bu işte aralarında top model Carol Ribeiro’nun da bulunduğu birçok ünlü model ve moda fotoğrafçıları ile çalışılmış.  Fotoğrafların altındaki yazı ise, “Shouldn’t Cost a Childhood”  “Bedeli Çocukluk Olmamalı” , herşeyi özetliyor aslında.

                bluedress.jpgsweater.jpg (1)

İlk bakışta sıradan basılı moda reklamlarını andıran bu kareler aslında buzdağının görünmeyen yüzünü yansıtmakta oldukça başarılı. Spot ışıklar kapanıp, kıyafetler çıkarıldığında görüp hemen almak istediğimiz o “yüksek moda ürünlerinden”  geriye, modanın kirli yüzü ve milyonlarca kaybolan çocukluk kalıyor.

                tunic.jpg (1)pullover.jpg (1)

Sahip olduğunuz onca kıyafeti bir aklınızdan geçirin. Onları hala eski hevesle giyebilecek misiniz?

Hayatta sürdürülebilir bir tavrın takınılması gerektiğine inanan birisi olarak, yapabileceklerimiz arasında en azından Yavaş Moda Akımını benimseyen, sürdürülebilirliğe, ekosisteme en önemlisi de hayata değer veren moda markalarının yaygınlaşmasını, bizlerin bu bilinçle doğru alışverişler yapmamız gerekliliği ve herşeyi  hızlı tükettiğimiz şu günlerde biraz da durulmamız gerektiğini düşünüyorum.

Not: Bu arada 12 Haziran, Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü  belki bilmiyoruzdur, hatırlatmak istedim.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın