Türkiye’de influencer marketing kampanyaları yürüten CC Media House Direktörü Güven Çelikkaya, dünyada ve Türkiye’de sosyal medya fenomenlerini kullanarak yapılan pazarlama çalışmalarının hızla artarak önemli bir trend haline geldiğini söyledi. Influencer marketing’in tavsiye temelli bir pazarlama yöntemi olduğunu belirten Çelikkaya, yapılan araştırmalarda, tüketicilerin yüzde 83’ü arkadaşlarının ve yakınlarının vermiş olduğu tavsiyelere güvendiklerine dikkat çekti.

Güven Çelikkaya, başarılı bir influencer marketing kampanyası yaratmanın sadece yüksek sayıda takipçisi olan bir kişiyle çalışmakla mümkün olmadığını ve kampanyanın bütünlüğü olması gerektiğini belirterek başarılı kampanya için gerekli olan 8 öneriyi şöyle sıraladı:

1. Influencer’ların Yaratıcı Özgürlüğe Sahip Olmasına İzin Verin

Influencer’ların markanızı veya hizmetinizi tanıtırken içerikleri influencer’ın hazırlaması gerekir. Takipçileri ile sürekli etkileşim halinde olan influencer’lar, takipçilerinin neye olumlu ya da olumsuz tepki vereceğini sizden daha iyi bilir. Onların yaratıcılıklarını kullanmalarına izin verdiğinizde mesaj çok daha organik bir şekilde hedef kitleye ulaşacak ve yayılacaktır.

2. Influencer’ın Markanız ile Uyumlu Olduğuna Emin Olun

Sosyal medyada bir etki yaratmak için sorulması gereken en önemli soru, seçtiğiniz influencer’ın markanızı temsil etmek isteyen biri olup olmadığıdır. Sadece popüler olduğu için markanız ve onun hedef kitlesi ile alakası olmayan bir influencer ile çalışmanın herhangi bir etkisi olmadığı gibi, hem markanıza hem de ilgili influencer’ın imajına olumsuz yönde etki edebilir.

3. Takipçi Sayısının Sizi Büyülemesine İzin Vermeyin

Takipçi sayısı tek başına bir anlam ifade etmiyor. Instagram’da 6.5 milyon ve 30 bin takipçili iki hesapla çalışan bir markanın yaptığı kampanya sonucunda az takipçili hesap, fazla takipçili hesaba kıyasla yüzde 300 daha iyi performans gösterdiği ölçüldü.

4. Influencer’lar ile Fiyatta Önceden Anlaşın

Influencer’lar çoğunlukla paylaşım başı ücret talep eder. Influencer ücretlerinin daha kampanya öncesinde belirlenmesi, bütçe kontrolü açısından önemlidir. Bütçe kontrolü çalışacağınız influencer sayısını koordine etmenize yardımcı olur.

5. En Önemli İçerik, Tavsiye

Ürün pazarlanırken “bu ürünü satın alın” şeklinde bir içerik hoş karşılanmaz. Organik bir içerik oluşturulması, ürün deneyimlerinin anlatılması “satın alın” mesajından çok daha etkili oluyor. Bu nedenle tavsiye temelli içerikler, influencer marketing’in temelini oluşturur.

6. Micro-Influencer’ları Unutmayın

Micro-influencer’lar, kampanyanızın bir parçası olmalıdır. Küçük bütçeli kampanyalarda micro-influencer’lar yardımıyla büyük kitlelere ulaşmanız mümkündür. Micro-influencer’ların özgün ve ilgi alanları belli takipçileri vardır. Bu nedenle etkileşim oranları da yüksektir.

7. Kampanyanızı Sürekli İzleyin, Ölçün ve Analiz Edin

Bir paylaşımın aldığı beğenilerin veya yorumların sayısı, başarılı bir kampanyanın göstergesi değildir. Hedefinize uygun olarak satışlarda büyük bir artış fark ettiniz mi? Markanızın sosyal medya hesaplarının takipçi ve etkileşim sayılarında artış oldu mu? Bu soruların cevaplarına göre kampanyanızın sonuçlarını değerlendirmeniz gerekir.

8. Diğer Pazarlama Kampanyalarınızı İhmal Etmeyin

Influencer marketing’i bütünleşik pazarlama faaliyetlerinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Bütünleşik pazarlama iletişimi, hedeflere ulaşma konusunda diğer pazarlama stratejilerine göre daha etkilidir.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın