Bankaların ürünü paradır, ancak paranın reklamını yapmak tabi ki kolay değil. Bu nedenle bankalar insana yapılan reklam stratejisini benimsemiş durumda. Son zamanlarda dikkat çeken bir nokta da insana yapılan bu reklamlardaki sıcak mahalle esintisi. Birçok farklı banka markası reklamlarında Türkiye’nin sahip olduğu mahalle kültürünü iyiden iyiye kullanmaya başladı.

Biraz derinlemesine inceleyecek olursak, aslında Akbank‘ın bu sıcak kültürde bir adım önde olduğunu söylemek mümkün. Kıvanç Tatlıtuğ ve İlker Ayrık‘la İkizler reklam serisiyle bir süredir sürdürülebilir bir çizgi tutturan Akbank, son reklamında da Esnaf Kardeşliği vurgusuna devam ediyor. Komşusunun siftah yapamadığı bir ortamda kazanacağı paranın kursağından geçmeyeceği bir mahalle kültürüyle harmanlanmış olmamızı duygusal bir biçimde bize tekrar hatırlatan reklam, eski günlerimizi de hatırlatıyor aslında.

Akbank’ı izleyen bir diğer banka ise Finansbank. Yılmaz Erdoğanlı serisi Finansçı‘yla bir ivme yakalayan Finansbank, son reklam kampanyasında ise samimi bir hava canlandırıyor. Mahalle kültürünü reklamına taşıyan markanın reklam serisinde mahallelinin zor anlarında yanında olan Finansçı ile yeni maceralar anlatılmakta. Markanın sürdürülebilir kılmak istediği Finansçı odak kelimesini başarılı bir şekilde kullandığını söylemek mümkün. Reklam serisinde de serinin gidişatına uygun karakter ve oyuncu seçimleri de sempatiyi artıran bir diğer unsur olarak dikkat çekmekte.

Son olarak da dikkat çeken bir reklam Garanti Bankası‘ndan geldi. Aklımıza kazınan reklamları ile başarılı bir banka olan Garanti’nin yeni reklamında da esnafın komşusu olmanın bir banka olmaktan daha önemli vurgusu yapılırken sempatiklik ön planda tutulmuş ve tabi ki duygulara fazlasıyla yüklenilmiş. Garson bulamayan esnaf komşusuna yardım eden Garanti Bankası şube müdürü ile, Akbank ve Finansbank’ı takip eden Garanti’nin reklamda duygusallığı ön planda tutarken sempatikliği biraz eksik kalmış diyebiliriz. Güçlü bir mesaj verilememiş olsa da sıcak mahalle havası katan reklam serisinde kendine yer bulmuş bir reklam olarak kalacaktır.

Sürdürülebilir mesaj vermenin önemli olduğu günümüz pazarlama kültüründe, güçlü mesajların arkasında bu tarz sektörel reklam yakınlaşmaları yaşanması doğaldır. Üç bankanın şu sıralar estirdiği sıcak mahalle havası, başka bankaların da katılımıyla daha uzun süre eseceğe benziyor.

Bonus: İş Bankası’nın Sürdürdüğü Güçlü Reklamları

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın