Baklavamız Büyüdü Dünyaya Açılıyor, Karşınızda Güllüoğlu! 0

Yüzyıllardan beri Anadolu’da ağızları tatlandırma konusunda en özel yiyeceklerden biri olan baklava, sofralarımızdaki yerini bugün de koruyor. Gaziantep menşeili baklavanın, ülkemiz mutfağının en karakteristik öğelerinden biri olduğu aşikar. Zaman zaman Yunanlıların baklavayı sahiplenme çabasıyla karşılaşıyoruz ve bu bizi üzmüyor değil. Her açıdan zengin mutfağımızı dünyaya tanıtma konusunda pek de başarılı sayılmayız. Kebap, döner, cacık, yoğurt, kuru fasülye-pilav, dolma, mantı…Bunlar en öne çıkan yiyeceklerimiz.

Ülkemizden dünya markaları çıkarma konusunda elimizi kuvvetli kılan şey tam da bu; bizi biz yapan, bize has değerlerimiz. Markalaşma konusunda bu değerleri etkin şekilde kullanmalıyız. Bu yiyecekleri modern ortamlarda ama yiyeceğin ambiansına uygun bir otantikle birlikte sunarak dünyanın her yerinde şubeleşmeliyiz.

İşte bu işi başarmak için azimle yola çıkan bir markamız var; Gülloğlu. Yaklaşık 140 yıllık bir geleneğin taşıyıcısı olan Mehmet Nejat Güllü, baklavayı dünyaya tanıtma ve Güllüoğlu’nu bir dünya markası yapma konusunda çok istekli. Menüsünde 32 çeşit baklava, 30 çeşit poğaca, 50 çeşit kurabiye, 41çeşit pasta bulunduran marka en son Sevgilier Günü’ne özel ürünler de sundu müşterilerine. Ürün portföylerinde Ezmeler, Lokumlar, Hamur İşleri, Çıkolatalar ve Kuruyemiş’de bulunan marka, ayrıca internetten de satış yapıyor. İhracat rakamları 1 milyon dolara yaklaşıyor.

Şu anda İstanbul’da 12, Ankara ve Bursa’da 2, Malatya,İzmit ve İzmir’de de birer şubesi bulunuyor. Yurt dışında ise Ocak 2013’te Düsseldorf’da açtıkları şubenin yanısıra New York, New Jersey, Kaliforniya, Los Angeles, Trablus, Amsterdam’da 9 şubesi bulunuyor.  Başta Miami, Riyad ve Brüksel olmak üzere 2015 yılına kadar yurt içinde 25 Amerika’da 50, Avrupa’da 15, Arap ülkelerinde 10 adet olmak üzere toplam 100 şube açmayı planlıyorlar. Bu rakamlar amaçlarını ve azimlerini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Vizyonlarını “Güllüoğlu baklavalarını ve adını şubeleşerek dünyaya ulaştırmak…” olarak belirleyen M.Nejat Güllü Turquilaty projesine başvurduklarını ve en kısa zamanda bu konuda destek almaya başlayacaklarını söylüyor.

Başta saydığım ürünlerin hemen hemen hepsinde başarılı markalar çıkarıp dünya mutfağındaki yerimizi almalıyız. Dönerde, Adana kebapta, kuru fasülye-pilavda, dolmada, mantıda ya da beliki de hepsi bir arada bir konsept…Bunların hepsinde markalaşmamız elzemdir. Çünkü bizim dünyaya sunabileceğimiz para etmesi muhtemel iş alanlarımız bunlar. Artık tarımla, sanayiyle bir yere gelinebilecek bir dünya çoktan gerilerde kaldı. Devir marka olma, konsept yaratma, arzu nesnesi olabilme devridir. Biz de bunları yapmalıyız. Bu alanlarda markalarımızı dünya sahnesine sunmalıyız. Dünyayı elinde bulunduran fast food tipi soğuk konseptlere karşı otantik, samimi ve keşfedilmemiş bir konsept oluşturarak kayda değer bir farklılık ortaya koyabiliriz diye dşünüyorum.

Bir bu topraklardan dünya markaları çıkarma sevdalısı olarak umarım ben de bu çabanın bir parçası olabilirim. Yetişen yeni neslin bunu başarabileceğine inancım tam.

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link