Unilever’in sağlam markalarından Axe, piyasaya yeni ürünü Apollo’yu süreli aslında çok olmadı ama etkilerini gözlemlemeye çabuk başladı. Bir kampanyanın aslında olmazsa olmazlarından biri hatta başında gelen TV reklamları ATL (Above The Line) stratejilerin en önemlilerinden. Bunun önemini iyi bilen Axe da bu promosyonu en efektif şekilde kullanmaya çalışıyor. Apollo serisinin reklamlarında bunun örneğini görebiliyoruz.

Kampanyanın ilk reklamında yangın temasını konu edinmişti marka ve global ajansları. Reklamın globalden uyarlanmasında ise Rabarba‘nın imzası bulunuyor. Yangın temalı bu çalışmada esas kızımız yangın çıkan bir binada mahsur kalıyor. Mahsur kalan karakterimizi kurtarmaya gönüllü olan kişi ise bir itfaiye eri. Tüm tehlikelere göğüs gererek güzel oyuncuyu kurtaran kahramanımız güzel bir gülüş beklerken, uzayın derinliklerinden gelen Axe Apollo erkeği o romantik anın tüm ihtişamını üzerine alıyor. Esas kızımız kendisini kurtarana değil de Axe Apollo erkeğine koşuyor birden.

http://www.youtube.com/watch?v=cEUMrvtpwNE

Kampanyanın devam reklamında ise gene Apollo erkeğimiz mevcut tabi ki. Bu sefer hikayemiz kumsal geçiyor. Esas kızımız denizde yüzerken birden bir köpek balığı yanına doğru yüzüyor. Korkan kızın imdadına sahildeki cankurtaran kahramanımız koşuyor tabi ki. Köpek balığı ile mücadele edip kızı kurtardıktan sonra sahile çıkarıyor kahramanımız. Sonrasında gene beklediği bir teşekkür, bir gülümseme iken uzaydan çıkagelen Axe Apollo erkeğine kaptırıyor kızı.

http://www.youtube.com/watch?v=QGoU3VH7He4

Globalden gelen bir fikir olduğu için Türk ajanslarının yaratıcılığını sorgulamak yanlış olur ancak bu reklamların aslında içgörü anlamında çok da sağlam bir yapıya sahip olduğu söylenemez. Bakıldığında sırf Axe kullanıyor diye kendi hayatını borçlu olduğu birine sırtını dönecek kişi azdır, en azından Türkiye standartlarını göz önünde bulundurduğumuzda. Bu bakımdan içgörüsü biraz zayıf kalsa da markanın etkisinin aslında çok derin olduğunu gösteren bir kampanya denilebilir.

Dipnot: Siz esas kızın yerinde olsanız, uzaydan gelen Axe erkeği için hayatınızı borçlu olduğunuz kahramana sırtınızı döner miydiniz?

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın