Axe Apollo Serüvenine Derin Bakış 0

Unilever’in sağlam markalarından Axe, piyasaya yeni ürünü Apollo’yu süreli aslında çok olmadı ama etkilerini gözlemlemeye çabuk başladı. Bir kampanyanın aslında olmazsa olmazlarından biri hatta başında gelen TV reklamları ATL (Above The Line) stratejilerin en önemlilerinden. Bunun önemini iyi bilen Axe da bu promosyonu en efektif şekilde kullanmaya çalışıyor. Apollo serisinin reklamlarında bunun örneğini görebiliyoruz.

Kampanyanın ilk reklamında yangın temasını konu edinmişti marka ve global ajansları. Reklamın globalden uyarlanmasında ise Rabarba‘nın imzası bulunuyor. Yangın temalı bu çalışmada esas kızımız yangın çıkan bir binada mahsur kalıyor. Mahsur kalan karakterimizi kurtarmaya gönüllü olan kişi ise bir itfaiye eri. Tüm tehlikelere göğüs gererek güzel oyuncuyu kurtaran kahramanımız güzel bir gülüş beklerken, uzayın derinliklerinden gelen Axe Apollo erkeği o romantik anın tüm ihtişamını üzerine alıyor. Esas kızımız kendisini kurtarana değil de Axe Apollo erkeğine koşuyor birden.

http://www.youtube.com/watch?v=cEUMrvtpwNE

Kampanyanın devam reklamında ise gene Apollo erkeğimiz mevcut tabi ki. Bu sefer hikayemiz kumsal geçiyor. Esas kızımız denizde yüzerken birden bir köpek balığı yanına doğru yüzüyor. Korkan kızın imdadına sahildeki cankurtaran kahramanımız koşuyor tabi ki. Köpek balığı ile mücadele edip kızı kurtardıktan sonra sahile çıkarıyor kahramanımız. Sonrasında gene beklediği bir teşekkür, bir gülümseme iken uzaydan çıkagelen Axe Apollo erkeğine kaptırıyor kızı.

http://www.youtube.com/watch?v=QGoU3VH7He4

Globalden gelen bir fikir olduğu için Türk ajanslarının yaratıcılığını sorgulamak yanlış olur ancak bu reklamların aslında içgörü anlamında çok da sağlam bir yapıya sahip olduğu söylenemez. Bakıldığında sırf Axe kullanıyor diye kendi hayatını borçlu olduğu birine sırtını dönecek kişi azdır, en azından Türkiye standartlarını göz önünde bulundurduğumuzda. Bu bakımdan içgörüsü biraz zayıf kalsa da markanın etkisinin aslında çok derin olduğunu gösteren bir kampanya denilebilir.

Dipnot: Siz esas kızın yerinde olsanız, uzaydan gelen Axe erkeği için hayatınızı borçlu olduğunuz kahramana sırtınızı döner miydiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link