Bizim için çay her kuşakta önemlidir. Bir çay koyayım da içelimdir, muhabbetin yanına en güzel gidendir hatta ve hatta ‘herşeyi salla çayı demle’dir. Görünen o ki yıllardır en yakın dostlarımızdan birisi olan çayın Avrupa’da ki popülaritesi de yükselişe geçmiş durumda. Özellikle kahvaltılarında çay içme geleneğini sürdüren İngilizler için çay artık şehir hayatının popüler mekanlarında aranılan bir içecek haline geliyor.

E bunu gören markalar ise çaya artan bu ilgiye bir kuşağı dahil etmek için çay’dan bir deneyim yaratmayı hedefliyor, kaynama sıcaklığından tadına, renklerinden ambalajına Y kuşağına ‘bahsedebilecekleri’ bir deneyim sunuyor.

tealicious-cover1

Bu markalardan olan Tealicious stil sahibi marka imajı ile millennals olarak tabir edilen Y kuşağının kalbini çalmayı hedefliyor. Hepimizin malumu olan çayın muhteşem bir muhabbet aracı olmasının katkısını kullanarak yıllardır süregelen kahve dükkanlarının 3.dalga kahvelerin moda olduğu ve çoğunlukla moda markaları tarafından yaşam tazı bütünleyen marka imajı olarak kullanılmasından sıyrılarak bu kez çayı cool bir görünüme sokalarak genç tüketicilerin gözünde marka konumlandırmasını bu yönde yapmayı hedefliyor.

Alverez Juana isimli bir tasarımcı tarafından tasarlanan Tealicious paketleri, genç ve stil sahibi Y kuşağı tarafından talep edilebilecek kadar güzel ve adate sanatı içilebilir bir hale getiriyor.

tealicious1

Bununla benzer şekilde bir Çay girişimcisi olan Martin Papp ise Çin’de çay piyasasında 18-25 yaş arası gençler üzerinde kendi markası olan Papp Tea konumlandırması için geleceği parlak bir açık yakalamış. Genç tüketicilerin tükettikleri ürünlerin nereden geldiği konusunda daha detaycı olduğunuda hesaba kattığımızda etik kaygılar taşıyan ve şeffaf çay markalarının daha başarılı olacağını gözler önüne seriyor.

Bir diğer örnek ise yine Londra’dan geliyor. Bu sefer baş rolde moda markası olan Finisterre var. Finisterre çay ve kahveyi ürünleri ile müşterileri arasında bir araç olarak kullanıyor. Yani Finisterre müşterileri mağazalarda çay ve kahve içebildikleri bir ortamda alışveriş yapıyor.

avrupada-y-kusaginin-yeni-gozdesi-cay

Özellikle Avrupa’da çay gibi geleneksel bir ürün ile pazara girdiğiniz zaman dikkat çekmekle beraber güven de inşa etmelisiniz. Teacilious dikkat çeken paket tasarımı ile dikkatleri üstüne çekerek doğanın gücünü çay için kullanarak güven inşa etmeye çalışıyor.Böylelikle çaya belki de daha önce hiç önem vermeyen genç kuşağın ilgisini çekebiliyor.

Tealicious tasarımda sade ve çiçekli desenler ve doğaya ait ögeler kullanarak bilinçli tüketici için çayı olabildiğince organik olarak konumlandırmaya çalışıyor. Zaten ürünün paketi de marka kişiliğini doğrudan yansıtıyor.

Siz bu tasarımı sevdiniz mi?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 YORUM

Bir Cevap Yazın