Avrupa’da Y Kuşağının Yeni Gözdesi: Çay

 

Bizim için çay her kuşakta önemlidir. Bir çay koyayım da içelimdir, muhabbetin yanına en güzel gidendir hatta ve hatta ‘herşeyi salla çayı demle’dir. Görünen o ki yıllardır en yakın dostlarımızdan birisi olan çayın Avrupa’da ki popülaritesi de yükselişe geçmiş durumda. Özellikle kahvaltılarında çay içme geleneğini sürdüren İngilizler için çay artık şehir hayatının popüler mekanlarında aranılan bir içecek haline geliyor.

E bunu gören markalar ise çaya artan bu ilgiye bir kuşağı dahil etmek için çay’dan bir deneyim yaratmayı hedefliyor, kaynama sıcaklığından tadına, renklerinden ambalajına Y kuşağına ‘bahsedebilecekleri’ bir deneyim sunuyor.

tealicious-cover1

Bu markalardan olan Tealicious stil sahibi marka imajı ile millennals olarak tabir edilen Y kuşağının kalbini çalmayı hedefliyor. Hepimizin malumu olan çayın muhteşem bir muhabbet aracı olmasının katkısını kullanarak yıllardır süregelen kahve dükkanlarının 3.dalga kahvelerin moda olduğu ve çoğunlukla moda markaları tarafından yaşam tazı bütünleyen marka imajı olarak kullanılmasından sıyrılarak bu kez çayı cool bir görünüme sokalarak genç tüketicilerin gözünde marka konumlandırmasını bu yönde yapmayı hedefliyor.

Alverez Juana isimli bir tasarımcı tarafından tasarlanan Tealicious paketleri, genç ve stil sahibi Y kuşağı tarafından talep edilebilecek kadar güzel ve adate sanatı içilebilir bir hale getiriyor.

tealicious1

Bununla benzer şekilde bir Çay girişimcisi olan Martin Papp ise Çin’de çay piyasasında 18-25 yaş arası gençler üzerinde kendi markası olan Papp Tea konumlandırması için geleceği parlak bir açık yakalamış. Genç tüketicilerin tükettikleri ürünlerin nereden geldiği konusunda daha detaycı olduğunuda hesaba kattığımızda etik kaygılar taşıyan ve şeffaf çay markalarının daha başarılı olacağını gözler önüne seriyor.

Bir diğer örnek ise yine Londra’dan geliyor. Bu sefer baş rolde moda markası olan Finisterre var. Finisterre çay ve kahveyi ürünleri ile müşterileri arasında bir araç olarak kullanıyor. Yani Finisterre müşterileri mağazalarda çay ve kahve içebildikleri bir ortamda alışveriş yapıyor.

avrupada-y-kusaginin-yeni-gozdesi-cay

Özellikle Avrupa’da çay gibi geleneksel bir ürün ile pazara girdiğiniz zaman dikkat çekmekle beraber güven de inşa etmelisiniz. Teacilious dikkat çeken paket tasarımı ile dikkatleri üstüne çekerek doğanın gücünü çay için kullanarak güven inşa etmeye çalışıyor.Böylelikle çaya belki de daha önce hiç önem vermeyen genç kuşağın ilgisini çekebiliyor.

Tealicious tasarımda sade ve çiçekli desenler ve doğaya ait ögeler kullanarak bilinçli tüketici için çayı olabildiğince organik olarak konumlandırmaya çalışıyor. Zaten ürünün paketi de marka kişiliğini doğrudan yansıtıyor.

Siz bu tasarımı sevdiniz mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 Comment

  1. Güzel tasarım! Güzel tespit! :) Londra’da çay üzerine uzmanlaşmış markalardan biri de Yumchaa. Son dönemde bu tip işletmeler gençler arasında moda oldu. Twitter hesabına şuradan ulaşabilirsiniz: https://twitter.com/yumchaatea

    @ismail__erkan

Bir Cevap Yazın

McDonald’s 90’lar Aşıkları İçin Çıkardığı ‘McDelivery Koleksiyonu’nu Duyurdu


Bir çok kampanyayla dikkat çekmeye çalışan McDonald’s’ı hepimiz çok seviyoruz, sağlıklı olmadığını bildiğimiz halde her fırsatta yiyoruz. Çocuklar için tasarlanan oyuncaklar ve “kral ve kraliçe” tacı ile çocukları mutlu etmeyi de başaran McDonald’s bu sefer de gençleri mutlu etmeyi hedefliyor.

Obezite Sorunu İçin de Kaloriyi Azaltmayı Hedefliyor

Çocuklarda artan obezite durumu için aldığı önlemlerle geçtiğimiz aylarda McDonald’s çocuk menüsü olan “Happy Meals” menüsünün 600 kaloriyi geçmeyecek açıklaması birazda olsa aileler için güvenilir hale gelmiştir. 600, kalorinin içerisinde ise %10’undan azı doymuş yağ ve şeker olacakken, menülerde ki sodyum miktarı da azaltılacağını sizlerle paylaşmıştık.

‘McDelivry’ Koleksiyonu

McDonald’s gençlerin dikkatini çekmek üzere bir koleksiyonla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. 19 Temmuz günü düzenlenecek olan “Küresel McDelivery Günü” kutlamasında “Altın Kemerler” 90’ların nostaljik ve eğlenceli grafikleriklerinden etkilenen 2018 “geçmiş zaman koleksiyonunu’’ sunuyor.

McDonald’s, en ünlü hamburgerlerinden BigMac’in ve ikonik patates kızartmasının yer aldığı çoraplar ile koleksiyonuna renk katmış.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternetin En Popüler Markası H&M

  • İsveçli moda markası H&M, internette 30 milyondan fazla aramayla internetin en popüler markası oldu. 
  • H&M’i ayda 25 milyon arama ile Zara izledi.
  • İlgili yazı; Hazır Giyim Savaşları: Zara vs H&M

İsveçli perakende markası tüm  H&M rakiplerini sollayarak internetin en popüler markası olmayı başardı. H&M, SEMrush tarafından derlenen internet arama verilerine göre, dünya çapında ayda 30 milyondan fazla arama kaydederek, dünyanın en popüler markası olmayı başardı. 

H&M’i ayda 25 milyon arama ile Zara izledi. Spor giyim devi Adidas ve Nike, İngiltere merkezli online perakendeci Asos ile her biri 15 milyondan fazla aylık arama hacmi ile üçüncü sırada yer aldılar.

En sevdikleri moda markalarını tercih eden İngiliz moda tüketicileri, Asos ve New Look ile 4 milyonu aşkın arama ile en üst sıradaki yerini alırken, 2 milyonu aşan Topshop ve Boohoo ile ikinci sırada yer alıyor.

İnternet aramalarına modanın fast food’u olarak bilinen fast-fashion markaları damga vururken lüks markaların ayda 5 milyon aramanın üzerine çıkamadığı görüldü.

Kaynak: Fashionunited

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link