Dünyanın en ünlü markalarının geçmişleri ile alakalı ne kadar bilgi sahibiyiz? İlk ürettikleri ürünler, ilk piyasaya sürülen modelleri, ilk işlevleri nelerdi dersiniz?

Peki dünyanın en ünlü markalarının bıraktığı askeri miras hakkında bilginiz var mıdır? Markaların çoğu bunu marka geçmişlerinde detaylı olarak açıklamıyor olsa bile; bazıları kendi logolarında, web sitelerinde arka planda bu tarz bilgileri geçiyorlar.

Fakat markaların sahip olduğu askeri geçmiş öyle azımsanacak cinsten de değil, şaşırtıcı miktarda silahlı kuvvetlere ürün tedarik kısmında işe başlayan marka mevcut dünyada. Hatta segment olarak düşündüğümüzde bazıları hakikaten şaşırtıcı.

İşte onlardan bazıları ve işe ilk olarak askeri tedarikle başlayan markalar:

Jeep ilk olarak 1941 yılında İkinci Dünya Savaşında kullanılmak üzere üretilen bir araç olup, daha sonra çekişi ve yol tutuşundan memnun kalındığı için seri üretime geçilmiştir.

1

Bugün M&M olarak bildiğimiz çikolatalı şekerlemeler aslında İspanyol İç Savaşı sırasında askeriyeye tatlı tedarik etmek için tesadüfen bulundu. Çünkü çikolata saf haliyle gün ışığında eriyordu ve Mars çikolatayı şekerle kaplayalark bugünkü M&M tadını buldu. Savaş bittikten sonra şekerlemeler seri üretimle dağıtılmaya devam etti.

2

Vodafone Racal Electronics İngiltere’nin en büyük askeri radyo teknolojisi üreticisi olarak 1980’ler de kuruldu. Racal o dönemde dünyanın en büyük üçüncü İngiliz elektronik şirketi olmayı başardı ve ardından resimde gördüğünüz ilk telefonunu üretime soktu.

3

Dünyanın en çok tanınan güneş gözlüğü markalarından Ray-Ban aslında işe ilk olarak Amerikan hava ordusuna gözlük üreterek başlamıştı. Yüksekten uçuş yapan pilotlarda olan baş dönmesi ve mide bulantısını önlemek için anti-parlama özelliğini piyasaya sürmesi günümüz güneş gözlüğü furyasının da başlangıcını oluşturdu aslında.

4

Birinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin yaralarını sarmak adına gazlı bez tedariği sağlayarak işe başlayan Kotex, hijyenik ped ürünlerini kuruluşundan çok sonra piyasaya sürdü.

5

Hugo Boss nazi partisinin bir üyesiydi. 1928 yılında ise üyesi olduğu Nazi örgütlerinin üniformalarının tedarikcisi olarak işe başladı.

6

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyasında Coca Cola şurubu ambargası uygulandı. Bunun üzerine marka farklı bir ad ve tadla birlikte piyasaya sürdüğü yeni formülü icat etti. Sonuç olarak “Fantasie” Kelimesinden gelen Fanta dünya çapında hizmete girdi.

7

Johnson & Johnson ilk olarak askeri makine, ekipman ve mühimmat tamirinde kullanılan bant ihtiyacını karşılayarak iş hayatına başladı. O dönemde askerler arasında Ördek Bant lakabı ile bilinen marka o dönemin aynı işlevdeki tek markasını oluşturuyordu.

8

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın