Dünyanın önde gelen gıda işleme ve paketleme şirketi Tetra Pak® tarafından yürütülen Tetra Pak Süt Ürünleri Endeksi’ne göre 2012 ve 2015 yılları arasında, dünyada aromalı süt tüketiminin sade süte oranla iki kattan daha fazla büyüyeceği tahmin ediliyor. Araştırma, tüketicilerin, diğer içeceklere alternatif olarak lezzetli, besleyici ve kullanışlı ambalajlara sahip aromalı sütleri giderek daha fazla tercih ettiğini gösteriyor. Bu durum, süt ürünleri sektöründe karlılığın artması konusunda fırsat yaratıyor.

Sade sütün ardından en çok tüketilen ikinci Sıvı Süt Ürünü (SSÜ) olan aromalı süt tüketiminin, 2012 – 2015 yılları arasında 17 milyar litreden 19,2 milyar litreye yükselmesi ve yüzde 4,1’lik bir yıllık Bileşik Büyüme Oranı (CAGR) göstermesi öngörülüyor.

Gelişmekte olan ülkelerin, sağlığa odaklanan yeni aroma ve ürünlere yönelik talebi artırması bekleniyor. Sade süt tüketiminin 2012 – 2015 yılları arasında ise aynı dönem içerisinde 208,5 milyar litreden 219,5 milyar litreye çıkarak yüzde 1,7 (CAGR) artış göstermesi öngörülüyor. Tetra Pak’ın gerçekleştirmiş olduğu araştırmaya göre, toplam SSÜ tüketimi bu dönem içerisinde 280,3 milyar litreden 301,3 milyar litreye çıkarak yüzde 2,4 büyüyecek.

Türkiye’de aromalı sütün yetişkinlerin günlük atıştırmalıkları arasında yer alması ön görülüyor

Türkiye’de ise son dört yıl içinde aromalı süt tüketiminde yüzde 82 oranında bir artış görülüyor (Ipsos hane tüketim paneli, 2012). Bu büyümede, kişi başı tüketimin ve bulunurluğun artmasının yanı sıra, piyasaya sunulan yenilikçi ürünler de etkili oldu. Son iki yıla baktığımızda ise, büyümenin yüzde 59’unu pazara sunulmuş yeni ürünler sağladı. (Nielsen, 2012)[1]

Türk tüketicilerinin %37’si haftada en az bir kez hareket halinde iken  (yürürken ya da araba kullanırken) bir içecek ya da yiyecek tüketiyor (Roper Reports Worldwide, 2012). Bununla birlikte, TNS’in yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’de 12 yaş itibarı ile aromalı süt tüketimi azalıyor. Özellikle 12 yaş üzerindeki tüketicilerin, aromalı süt tüketmeme sebebinin başında, kendilerine uygun bir tat bulamamaları geliyor (TNS U&A 2010). Tetra Pak, en çok farklı tatları seven çocuklar tarafından tüketilen aromalı sütlerin, gençler ve yetişkinler için de lezzet ve sağlığı bir araya getiren bir alternatif olduğunu, aromalı sütün yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de günlük atıştırmalık alışkanlıklarında yer ederek hızla büyüyeceğini ve pazarın büyümesi için bunun bir fırsat olabileceğini öngörüyor.

İlk Siz Öğrenin!

Pazarlama dünyasına dair merak ettiğiniz ne varsa haftalık bültenimizde!

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here