Araştırma ve Veri Sunarken Yapılması ya da Yapılmaması Gereken 9 Püf Nokta

Big Data’nın hakimiyetinde bir çağda yaşıyoruz. Tüm işlerde bunun etkisini görmek mümkün. Big Data’nın sağladığı fayda ise her konu hakkında kullanabileceğimiz bir veri deposuyla yaşıyor olmamız. TV izleme alışkanlıklarından, bir tüketicinin alışveriş sepetinin büyüklüğüne hatta kişisel zevklerine kadar birçok konuda bilgi sahibiyiz.

Pazarlamacılar için bu bilgi birikimi şüphesiz ki paha biçilemez. Bu birikimle yeni müşteri kazanmak, hedef kitleyi doğru yerde yakalamak, trendleri önceden belirlemek gibi birçok faydasını, markanın lehine kullanmak mümkün. Ancak tüm bunlardan önce, bu birikimin doğru algılanması ve analiz edilmesi gerekli ve tabi ki doğru aktarılabilmesi…

Tüm pazarlamacıların doğuştan bir veri uzmanı olmasını beklemek biraz ütopik olsa da, işte analiz ettiğiniz veriyi pazarlayabileceğiniz 9 altın değerindeki püf noktası:

1. Kitlenizin Bilmediği Bir Şeylerden Bahsedin

Storytelling yani hikayeleştirerek anlatmak, son dönemde bir hayli ön plana çıkan bir trend olarak pazarlama dünyasında kendine geniş bir yer buldu. Ancak bunu boş yere uygulamak yerine, izleyici kitlenize bilmedikleri bir şeyler sunarsanız, analizin boşa gitmeyecektir.

1

2. Veri Tablonuzu Görselleştirin

Unutmayın görsellik bir pazarlamacının en büyük ve en güçlü kanadıdır. İnsan olarak da görselliği severiz. Dinleyici kitlenizin de bu karakteristiğe uygun olduğunu unutmayın. Big Data gibi bir kavramı, sıkıcı metinler yerine eğlenceli görsellerle içselleştirmelerini sağlayın.

3. Görselliği Abartmayın

Günümüz teknolojisinde abartılı görseller artık çok sıradan bir hal almaya başladı. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta da bu kadar basit bir aracı kullanırken aşırıya kaçmamak. Aktarmak istediğiniz analiz yerine görsellerde kaybolup dinlemeyi bırakan bir kitleyi hiçbir pazarlamacı istemez.

Dart on Target and  People

4. Kitlenizi Tanımaya Enerji Harcayın

Kitlenizi tanımanız, size sunumu hazırlarken birçok kolaylık sağlayacaktır. Özellikle dikkat ettikleri noktaları, dikkatlerinin dağıldığı noktaları bilerek, veri yüklü sunumunuzu onların gözünde daha da mükemmel hale getirebilirsiniz.

5. Karar Verin

Sunumu hazırlamadan önce, hangi veriyi nerede kullanacağınızı, bu verilerle nasıl bir sonuca ulaşacağınızı önceden belirleyin. Kervan yolda düzülür diye düşünmek, başarılı bir sunum yerine sizi strese sokacaktır.

6. Veriyi Yönetin

Big Data, çok fazla özellik ihtiva ettiği için, çoğu zaman içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bunu iyi analiz ederek, kitlenizi de bu işin içinden çıkılmayacak konuma sokmayın.

7. Yanlış Veri Hakkında Yalan Söylemeyin

Yalan söylemek sizi hiçbir zaman bir yere taşımaz. Bu durum sunumunuz için de geçerlidir. Big Data her ne kadar güvenilir olsa da, eksik analiziniz ya da yanlış bir veri kullanmanız olasıdır. Bunu yalanla kapatmaya çalışmayın, boş yere kendi kredinizden yemeyin.

is-arkadasi-goermek

8. Sunmadan Önce İş Arkadaşlarınıza Gösterin

Farklı bir gözün incelemesi her zaman için iyi sonuçlara gebedir. Kendi hazırladığınız sunum içerisinde mutlaka bir körleşme yaşamışsınızdır. Sunum günü gelmeden önce, iş arkadaşlarınızla birlikte kontrol etmeniz hem kendinize hem de verilerinize güveninizi artıracaktır.

9. Sorulara İyi Hazırlanın

Beklemediğiniz yerden sorular gelme olasılığı her zaman vardır. Bu nedenle sunum günü gelmeden önce olası sorulara, verilerinizi iyice gözden geçirerek ve biraz da kendinize sorular sorarak hazırlıklı olabilirsiniz.

Bunları sadece araştırma ya da veri sunumu olarak değil, her türlü sunum için de düşünebilirsiniz…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Mc Donald’s’ın Happy Meal Menüleri Artık ‘Daha Sağlıklı’ Olacak!

Sanırım artık bir Mc Donald’s klasiği olan Happy Meals çocuk menüleri gözümüze biraz farklı görünmeye başlayacak. Çünkü Mc Donald’s yaptığı son açıklamada bu menülerin daha ‘dengeli’ hale getirilmesi için çalıştıklarını ifade etti.

1979’den bu yana özellikle son çıkan animasyon filmlerin kahramanlarının oyuncakları ile çocukları sevindiren klasik çehresini daha sağlıklı bir yöne dönmeye hazırlanıyor. Ünlü fast food markası yaptığı açıklamada 2022 yılına kadar 120 ülkede satılan Happy Meals menülerinin değişime giderek çizburgerlerin sadece isteğe bağlı şekilde verileceğini ve menüdeki patates kızartmasının porsiyonunun azaltılacağını duyurdu.

Yeni düzenlemeye göre Happy Meals menüleri 600 kaloriyi geçmeyecek. 600 kalorinin ise %10’undan daha azı doymuş yağ ve şeker olacakken, menülerde ki sodyum miktarı da azaltılacak. Ayrıca menülerden yapay renklendirici, aromaların da çıkarılması gündem dahilinde.

Şimdilerde 120 hedef piyasadan sadece 20 tanesi bu kriterleri karşılıyorken menülerden çıkarılan ve yeni eklenecek olan sağlıklı içeriklerle 2022’ye kadar daha sağlıklı menü hedefi gerçekleştirilecek. Bununla beraber, müşterilere de ürünlerin besleyici değerleri konusunda daha fazla şeffaf olunacak.

Aslında bu Happy Meal menülerini daha sağlıklı hale getirmenin ilk adımı değil. Daha önceden bu menülerden asitli içecekler çıkarılmış, yerine meyve suyu, süt ya da su içecek olarak verilmeye başlanmıştı.

Her ne kadar kabul etmek istemeseler de fast food markalarının çocukların yaşadığı obezite problemi ile ilgileri su götürmez bir gerçek. Mc Donald’s ‘da artık bunu göz ardı etmiyor olacak ki işe ‘daha sağlıklı’ bir çocuk menüsü oluşturarak yeniden başlamayı düşünüyor olabilir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Fulltrip İle Dijital Tatil Dönemi Başladı

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, uçtan uca tatil planlamaya imkan tanırken Turkcell’in Hızlı Giriş teknolojisi sayesinde siteye telefon numarası ile kolaylıkla üye olunabiliyor. Tatilini planlayan kullanıcılar ayrıca milli ödeme platformu Paycell ile güvenli bir şekilde ödemelerini yapabiliyor. Ayrıca sitedeki tüm işlemler için BiP’ten 7/24 destek imkanı bulunuyor. 2018 yazına özel yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi sunan Fulltrip’te koşulsuz iptal seçeneği de yer alıyor.

Turkcell desteğiyle tamamen dijital hale gelen Fulltrip, 2018’de tatilcilere eşsiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Hafta sonları ve resmi tatillerle birlikte toplam 116 gün resmi tatilin bulunduğu bu yıla özel çalışmalarını da sürdüren Fulltrip, 2018’de seyahat ihtiyaçlarının tek bir adres üzerinden uçtan uca karşılanmasını amaçlıyor.

Fulltrip ile dijital tatil deneyimi yaşanıyor

Turkcell’in ürün ve servisleriyle tatil kavramına yeni bir anlayış getiren Fulltrip bu sayede tatilcilere dijital tatil deneyimi sunuyor. Dijitalleşmenin ilk adımı olarak internet sitesine giriş özelliğiyle fark yaratan Fulltrip, hızlı giriş teknolojisini kullanarak sektörde bir ilke imza atıyor. Bu sayede Fulltrip’e tüm operatör kullanıcıları sadece telefon numaralarını girerek üye olabiliyor. Bununla birlikte Fulltrip’te milli ödeme platformu Paycell altyapısı kullanılarak tüm kredi kartlarıyla güvenle satın alma işlemleri yapılıyor. Müşteri hizmetlerini de BiP ile dijitalleştiren Fulltrip, 7/24 anlık destek sağlıyor. BiP’te bulunan Fulltrip kanalı ile kullanıcılar, müşteri hizmetlerine online olarak ulaşılabiliyor.

Seyahat öncesi kullanıcılarının rotasına göre bir de özel dijital rehber hazırlayıp sunan Fulltrip.com bu özelliğiyle de farklılaşıyor. Türkiye’den ve dünyadan 120 şehir için hazırlanan ve Gezginin Defteri olarak adlandırılan bu rehberde şehrin önde gelen yeme-içme noktaları, restoran önerileri ve görülmesi gereken yerler bulunurken otel, eğlence adresleri, yazlık ve kışlık mekânlara özel tavsiyeler de yer alıyor.

Yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi Fulltrip’te

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, erken rezervasyon dönemine özel başlattığı kampanya kapsamında 28 Şubat 2018 tarihine kadar yüzde 45’e varan indirim sunuyor. Koşulsuz erken rezervasyon iptalinin de yapılabildiği Fulltrip’te kredi kartıyla peşin fiyatına 9 taksit imkanı da bulunuyor.

220 binden fazla otel, 120’den fazla havayolu şirketi, 4 binden fazla araç kiralama firması anlaşması ve 1000’den fazla tur seçeneği ile Fulltrip.com, uçak bileti alımlarında sınıf ve yemek seçimi yapabilme, online vize servisi ve seyahat rehberi gibi yeni özellikleri ile dijital seyahat sektörüne farklı bir bakış açısı getiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link