Araştırma ve Veri Sunarken Yapılması ya da Yapılmaması Gereken 9 Püf Nokta

Big Data’nın hakimiyetinde bir çağda yaşıyoruz. Tüm işlerde bunun etkisini görmek mümkün. Big Data’nın sağladığı fayda ise her konu hakkında kullanabileceğimiz bir veri deposuyla yaşıyor olmamız. TV izleme alışkanlıklarından, bir tüketicinin alışveriş sepetinin büyüklüğüne hatta kişisel zevklerine kadar birçok konuda bilgi sahibiyiz.

Pazarlamacılar için bu bilgi birikimi şüphesiz ki paha biçilemez. Bu birikimle yeni müşteri kazanmak, hedef kitleyi doğru yerde yakalamak, trendleri önceden belirlemek gibi birçok faydasını, markanın lehine kullanmak mümkün. Ancak tüm bunlardan önce, bu birikimin doğru algılanması ve analiz edilmesi gerekli ve tabi ki doğru aktarılabilmesi…

Tüm pazarlamacıların doğuştan bir veri uzmanı olmasını beklemek biraz ütopik olsa da, işte analiz ettiğiniz veriyi pazarlayabileceğiniz 9 altın değerindeki püf noktası:

1. Kitlenizin Bilmediği Bir Şeylerden Bahsedin

Storytelling yani hikayeleştirerek anlatmak, son dönemde bir hayli ön plana çıkan bir trend olarak pazarlama dünyasında kendine geniş bir yer buldu. Ancak bunu boş yere uygulamak yerine, izleyici kitlenize bilmedikleri bir şeyler sunarsanız, analizin boşa gitmeyecektir.

1

2. Veri Tablonuzu Görselleştirin

Unutmayın görsellik bir pazarlamacının en büyük ve en güçlü kanadıdır. İnsan olarak da görselliği severiz. Dinleyici kitlenizin de bu karakteristiğe uygun olduğunu unutmayın. Big Data gibi bir kavramı, sıkıcı metinler yerine eğlenceli görsellerle içselleştirmelerini sağlayın.

3. Görselliği Abartmayın

Günümüz teknolojisinde abartılı görseller artık çok sıradan bir hal almaya başladı. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta da bu kadar basit bir aracı kullanırken aşırıya kaçmamak. Aktarmak istediğiniz analiz yerine görsellerde kaybolup dinlemeyi bırakan bir kitleyi hiçbir pazarlamacı istemez.

Dart on Target and  People

4. Kitlenizi Tanımaya Enerji Harcayın

Kitlenizi tanımanız, size sunumu hazırlarken birçok kolaylık sağlayacaktır. Özellikle dikkat ettikleri noktaları, dikkatlerinin dağıldığı noktaları bilerek, veri yüklü sunumunuzu onların gözünde daha da mükemmel hale getirebilirsiniz.

5. Karar Verin

Sunumu hazırlamadan önce, hangi veriyi nerede kullanacağınızı, bu verilerle nasıl bir sonuca ulaşacağınızı önceden belirleyin. Kervan yolda düzülür diye düşünmek, başarılı bir sunum yerine sizi strese sokacaktır.

6. Veriyi Yönetin

Big Data, çok fazla özellik ihtiva ettiği için, çoğu zaman içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bunu iyi analiz ederek, kitlenizi de bu işin içinden çıkılmayacak konuma sokmayın.

7. Yanlış Veri Hakkında Yalan Söylemeyin

Yalan söylemek sizi hiçbir zaman bir yere taşımaz. Bu durum sunumunuz için de geçerlidir. Big Data her ne kadar güvenilir olsa da, eksik analiziniz ya da yanlış bir veri kullanmanız olasıdır. Bunu yalanla kapatmaya çalışmayın, boş yere kendi kredinizden yemeyin.

is-arkadasi-goermek

8. Sunmadan Önce İş Arkadaşlarınıza Gösterin

Farklı bir gözün incelemesi her zaman için iyi sonuçlara gebedir. Kendi hazırladığınız sunum içerisinde mutlaka bir körleşme yaşamışsınızdır. Sunum günü gelmeden önce, iş arkadaşlarınızla birlikte kontrol etmeniz hem kendinize hem de verilerinize güveninizi artıracaktır.

9. Sorulara İyi Hazırlanın

Beklemediğiniz yerden sorular gelme olasılığı her zaman vardır. Bu nedenle sunum günü gelmeden önce olası sorulara, verilerinizi iyice gözden geçirerek ve biraz da kendinize sorular sorarak hazırlıklı olabilirsiniz.

Bunları sadece araştırma ya da veri sunumu olarak değil, her türlü sunum için de düşünebilirsiniz…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen Görevinden Ayrıldı

Samsung Türkiye’de yıllardır üst düzey görevlerde bulunan  Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, şirketten ayrılma kararı aldı.

Yapılan basın açıklamasında şu satırlara yer verildi:

“Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sayın Tansu Yeğen, 30 Haziran 2018 tarihi itibariyle Samsung Electronics Türkiye’deki görevinden ayrılmaya karar vermiştir. Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Birimi’nin yeni yapısı ileriki günlerde ayrıca açıklanacaktır.

Sayın Tansu Yeğen’e birlikte çalıştığımız süre zarfında, Samsung Electronics Türkiye’ye verdiği değerli hizmetler için teşekkür eder, bundan sonraki çalışma yaşamında başarılar dileriz.”

Yeğen, Facebook hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Yaklaşık 5 yıldır mobil iş biriminden sorumlu Başkan Yardımcısı görevini gururla üstlendiğim Samsung Türkiye’den Haziran sonu itibariyle ayrılıyorum. Birlikte Samsung Türkiye’nin başarısı için çalıştığım tüm çalışma arkadaşlarıma, iş ortaklarımıza ve beni destekleyen herkese sonsuz teşekkürler. Bundan sonra dijitalin heyecan dolu, yenilikçi dünyasında sizlerle görüşmeye devam edeceğim.”

Tansu Yeğen Kimdir?

Tansu Yeğen, İstanbul’da doğdu ve lise öğrenimini Alman Lisesi’nde tamamladı. Kariyerine önemli katkıları bulunan Alman Lisesi’nden sonra, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldu. Yüksek Lisans programını Marmara Üniversitesi’nde tamamlayan Yeğen, 1991 yılında Digital Equipment şirketinde iş hayatına adım attı. 3 yıl sonra Hewlett Packard (HP) Türkiye’de Satış ve Pazarlama Müdürü oldu. 1998 yılında ise Microsoft Türkiye’de Pazarlama Müdürü olan Tansu Yeğen, 1999 yılında Genel Müdür Yardımcısı unvanını aldı. Microsoft Türkiye’de 7 yıl çalışan Tansu Yeğen, Apple, Turkcell Ukrayna, Turkcell Avrupa ve IBM’de üst düzey yöneticilik yaptı. 2013’te Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı olan Yeğen, önümüzdeki dönemde farklı bilişim şirketlerinde çalışma hayatına devam edebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link