Araştırma ve Veri Sunarken Yapılması ya da Yapılmaması Gereken 9 Püf Nokta

Big Data’nın hakimiyetinde bir çağda yaşıyoruz. Tüm işlerde bunun etkisini görmek mümkün. Big Data’nın sağladığı fayda ise her konu hakkında kullanabileceğimiz bir veri deposuyla yaşıyor olmamız. TV izleme alışkanlıklarından, bir tüketicinin alışveriş sepetinin büyüklüğüne hatta kişisel zevklerine kadar birçok konuda bilgi sahibiyiz.

Pazarlamacılar için bu bilgi birikimi şüphesiz ki paha biçilemez. Bu birikimle yeni müşteri kazanmak, hedef kitleyi doğru yerde yakalamak, trendleri önceden belirlemek gibi birçok faydasını, markanın lehine kullanmak mümkün. Ancak tüm bunlardan önce, bu birikimin doğru algılanması ve analiz edilmesi gerekli ve tabi ki doğru aktarılabilmesi…

Tüm pazarlamacıların doğuştan bir veri uzmanı olmasını beklemek biraz ütopik olsa da, işte analiz ettiğiniz veriyi pazarlayabileceğiniz 9 altın değerindeki püf noktası:

1. Kitlenizin Bilmediği Bir Şeylerden Bahsedin

Storytelling yani hikayeleştirerek anlatmak, son dönemde bir hayli ön plana çıkan bir trend olarak pazarlama dünyasında kendine geniş bir yer buldu. Ancak bunu boş yere uygulamak yerine, izleyici kitlenize bilmedikleri bir şeyler sunarsanız, analizin boşa gitmeyecektir.

1

2. Veri Tablonuzu Görselleştirin

Unutmayın görsellik bir pazarlamacının en büyük ve en güçlü kanadıdır. İnsan olarak da görselliği severiz. Dinleyici kitlenizin de bu karakteristiğe uygun olduğunu unutmayın. Big Data gibi bir kavramı, sıkıcı metinler yerine eğlenceli görsellerle içselleştirmelerini sağlayın.

3. Görselliği Abartmayın

Günümüz teknolojisinde abartılı görseller artık çok sıradan bir hal almaya başladı. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta da bu kadar basit bir aracı kullanırken aşırıya kaçmamak. Aktarmak istediğiniz analiz yerine görsellerde kaybolup dinlemeyi bırakan bir kitleyi hiçbir pazarlamacı istemez.

Dart on Target and  People

4. Kitlenizi Tanımaya Enerji Harcayın

Kitlenizi tanımanız, size sunumu hazırlarken birçok kolaylık sağlayacaktır. Özellikle dikkat ettikleri noktaları, dikkatlerinin dağıldığı noktaları bilerek, veri yüklü sunumunuzu onların gözünde daha da mükemmel hale getirebilirsiniz.

5. Karar Verin

Sunumu hazırlamadan önce, hangi veriyi nerede kullanacağınızı, bu verilerle nasıl bir sonuca ulaşacağınızı önceden belirleyin. Kervan yolda düzülür diye düşünmek, başarılı bir sunum yerine sizi strese sokacaktır.

6. Veriyi Yönetin

Big Data, çok fazla özellik ihtiva ettiği için, çoğu zaman içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bunu iyi analiz ederek, kitlenizi de bu işin içinden çıkılmayacak konuma sokmayın.

7. Yanlış Veri Hakkında Yalan Söylemeyin

Yalan söylemek sizi hiçbir zaman bir yere taşımaz. Bu durum sunumunuz için de geçerlidir. Big Data her ne kadar güvenilir olsa da, eksik analiziniz ya da yanlış bir veri kullanmanız olasıdır. Bunu yalanla kapatmaya çalışmayın, boş yere kendi kredinizden yemeyin.

is-arkadasi-goermek

8. Sunmadan Önce İş Arkadaşlarınıza Gösterin

Farklı bir gözün incelemesi her zaman için iyi sonuçlara gebedir. Kendi hazırladığınız sunum içerisinde mutlaka bir körleşme yaşamışsınızdır. Sunum günü gelmeden önce, iş arkadaşlarınızla birlikte kontrol etmeniz hem kendinize hem de verilerinize güveninizi artıracaktır.

9. Sorulara İyi Hazırlanın

Beklemediğiniz yerden sorular gelme olasılığı her zaman vardır. Bu nedenle sunum günü gelmeden önce olası sorulara, verilerinizi iyice gözden geçirerek ve biraz da kendinize sorular sorarak hazırlıklı olabilirsiniz.

Bunları sadece araştırma ya da veri sunumu olarak değil, her türlü sunum için de düşünebilirsiniz…

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Uber’in 57 Milyon Kullanıcısının Bilgileri Çalındı

Uber geçen sene Ekim ayında gerçekleşen hacker saldırısını ve 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını henüz duyurdu. Uber’in yaptığı açıklamaya göre şirketin dünya genelinde 57 milyon kullanıcısının isim, mail ve telefon numarası bilgileri çalınmış. Açıklamada, ABD’de Uber üzerinden sürücülük yapan 600 bin kişinin isim ve ehliyet bilgilerinin de saldırıda ele geçirildiği aktarıldı.

Bunlardan daha ilginç olanı Uber’in saldırıyı düzenleyenlere para verdiği iddiası. ABD basınında yer alan bazı haberlere göre Uber’in bu saldırının ardından saldırganlara bilgileri silmeleri için 100 bin dolar verdiği öne sürülüyor.

Olayın şöyle geliştiği düşünülüyor. İki hacker, Uber yazılım mühendislerinin kullandığı özel bir GitHub kod sitesine erişti. Daha sonra şirketin hesaplarının planlandığı Amazon  hesabına girdi. Bu hesap sayesinde de sürücü ve müşteri bilgilerinin bulunduğu bir arşive erişebildiler. En sonunda da Uber’e e-posta göndererek para talep ettiler.

Uber kullanıcı bilgilerinin çalındığı açıklamasını bu kadar geciktirdiği için kullanıcıların güvenliklerini tehlikeye atmakla suçlanıyor. New York Eyalet Savcılığı şirket hakkında hemen soruşturma başlattı. Ardından başka eyaletler de soruşturma yaptıklarını doğruladılar.

Uber Üst Yöneticisi (CEO) Dara Khosrowshahi “Bunların hiçbiri olmamalıydı. Olanlar için bahane üretmeyeceğim. Geçmişi silemem ama her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders çıkaracağımızın sözünü verebilirim.” şeklinde bir açıklama yaptı. Olaylar yaşandığı sırada Dara Khosrowshahi’nin şimdiki görevinde olmadığını belirtmekte de fayda var.

Uber daha önce de pek çok sorunla karşılaşmıştı. Kurulduğundan beri rüşvet, yasa dışı yazılım gibi pek çok şeyle suçlanmasının dışında  yakın bir zamanda gerçekleştirilen bir saldırının zanlısının Uber şoförü olduğu da açığa çıkmıştı.

Fakat Uber yeni şeyler deneyen bir şirket. Uber Restoran veya sürücüsüz araçların ücretsiz tanıtımı gibi pek çok inovasyon ile de ismininden sıklıkla bahsettiriyor. Kısa zamanda oldukça büyüyen şirketin bu yaşananlar üzerine yeni stratejiler geliştirmesi ve kaybettiği güveni tekrar kazanması gerekecek gibi gözüküyor.

 

Starbucks’tan Tepki Çeken Noel Reklamı

Noel döneminin yaklaşmasıyla birlikte markalar noel temalı reklamlarını yayınlamaya başladılar. Her sene yılbaşı yaklaştığında bardak tasarımlarını değiştiren, kış içeceklerini piyasaya süren Starbucks da bir noel reklamı yayınladı ancak reklam Twitter’da tartışma konusu oldu. Dilersiniz önce reklam filmini izleyelim.

Starbucks reklam filmine “Tatil herkes için farklı şeyler ifade eder” diyerek başlıyor. Sonra Starbucks’ın yeni rengarenk noel temalı bardağından çıkan bir çizgi bizi farklı dünyadan farklı insanların noel tatillerine götürüyor. Filmde farklı ırklardan çiftleri, aileleri görüyoruz. Son zamanlarda insanların din, cinsiyet, milliyet gibi farklılıklarından dolayı çıkan tartışmalara bir gönderme yapmak istemiş sanırım Starbucks. En çok tartışma yaratan konu ise reklamın sonunda lezbiyen olmaları muhtemel bir çiftin yer alması.

Starbucks, bu konulardaki açık sözlülüğü ve net duruşu nedeniyle genel olarak bu tip tepki çeken sansasyonel olaylar yaşıyor. Daha öncesinde 75 ülkede 5 yıl içinde 10.000 mülteciye iş imkanı sunacağını söylediğinde de oldukça tepki çekmişti. Bu kez de Twitter üzerinden bazı kişilerin eleştirisine uğradı.

Marka bu konuyla ilgili net bir açıklamada bulunmasa da sezonun ruhundan ilham alan bir deneyimi müşterilerine sunmayı amaçladıkları ve her türlü sosyal çevreden ve dini görüşten gelen müşterilerini kucaklamaya ve cesaretlendirmeye dünya çapındaki mağazalarında devam edecekleri belirtti.

Starbucks zaman zaman yaptığı bu açıklamalarla bazı insanlar tarafından tepki çekerken bazı insanların da marka sadakatini arttırıyor  aslında.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday