Apple’ın Çöküşü Devam Ediyor 0

Apple kan kaybetmeye devam ediyor. Hisse senetleri değerinin 702 dolarla tavan yaptığı 19 eylülden bugüne tam %25 değer kaybı yaşayan şirketin hisse senedi değerleri an itibariyle 527 dolar seviyelerinde. Son iki ayda 170 milyar dolar zarar eden firma 6 ayın en düşük seviyesine geriledi.

iPhone çıkıyordu, iPad mini geliyordu derken Apple için geçtiğimiz iki ay çok hareketli geçti. Bu süreçte beklenen performansı gösteremeyen Apple ise tüketicilerinin gözünde tam bir hayal kırıklığına yol açtı.

Benim doğru olduğunu savunduğum bir sav var. Teknoloji bazlı bir firma, eğer ciddi anlamda en tepeyi hedefliyorsa, mutlaka devrimsel bir ürünle insanların karşısına çıkmalı. Eğer insanları ürününüzü satın almak için heyecanlandıramıyorsanız, bu ipi göğüsleyemezsiniz. Apple’ın Steve Jobs ile yaptığı işte tam olarak buydu. Oyunu en baştan yazdılar, kuralları kendileri belirlediler ve zafere ulaştılar.

Apple geldiği bu noktada kendisine yön gösterecek olan deniz fenerini kaybetmiş gibi. Steve Jobs’tan duymaya hiçte alışık olmadığımız özür cümlelerini Tim Cook’tan duymak, iOS 6’yla birlikte gelen harita uygulamasının tam anlamıyla hayal kırıklığına yol açması, Tim Cook’tan sonra Apple’ın başına geçmesi beklenen ve beyin takımının en önemli oyuncularından biri olan Scott Forstall’ın şirketten kovulması, bir diğer ağır top olan ve önemli kararlarda etkisi olduğu bilinen John Ive ile Cook’un anlaşmazlık yaşaması, bunlar yetmezmiş gibi Microsoft gibi bir devin hem mobil hem tablet piyasasına katılmasıyla artan rekabet, Apple’ı böyle bir sürece götüren en önemli nedenler.

Bence Apple’ın bu günlere gelmesindeki en önemli etken Steve Jobs. Steve Jobs’ın Apple’ın köklerine kadar kazıdığı felsefeden gittikçe uzaklaşan şirket, başarısızlığı doğru kürek çekiyor. Son araştırmalara göre kârının yanında müşteri sadakatini de kaybeden Apple‘ın işi geçmişi göre çok daha zor. Microsoft’un bile ancak iki sene sonra yakalayabildiği bu anlayışı, Cook darmadağın etmek üzere:

httpv://www.youtube.com/watch?v=aSj8GUZDuac

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link