Bu yazımda Apple’ın başarısının arkasındaki isimden bahsedeceğim

Steve Jobs.

Bugün Apple sadece bilgisayar sektöründe değil , mobil telefon sektöründe , müzik sektöründe ve eğlence sektöründe hedef firma haline geldi.

Peki 1996 yılında iflas etmenin kıyısından dönen Apple , 15 sene içerisinde nasıl böyle büyük bir güç halini aldı ? Cevap Steve Jobs’ta saklı .

Hem Apple’la (300 milyar dolardan fazla değeriyle dünyanın en değerli 5  şirketinden biri ) hemde Pixar’la (Dünyanın en büyük animasyon stüdyosu , Toy Story ve Kayıp Balık Nemo filmlerini yapan şirket ) büyük işlere imza  atan Steve Jobs , Steve Wozniak’la beraber Apple’ı ilk kurdukları andan beri , iş hayatında sürekli aynı ilkeleri uyguluyor.İşte Steve Jobs’ın ilkeleri :

1 ) Sevdiğin işi yapmak

Steve Jobs Stanford Universitesi’nde Fahri doktora ünvanı alırken yaptığı konuşmada şöyle demişti :

“Devam etmeme sebep olan şeyin yaptığım işe olan aşkım olduğuna ikna olmuş durumdayım. Neyi sevdiğinizi bulmanız gerek. Ve bu aşklarınız için geçerli olduğu gibi işiniz için de geçerlidir. İşiniz hayatınızın büyük bir kısmını kaplayacak ve gerçek anlamda tatmin olmanın tek yolu harika bir iş olduğuna inandığınız şeyi yapmanızdır. Ve harika bir iş yapmanın tek yolu ise yaptığınızı sevmenizden geçer. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. ”

Muhteşem işlere imza atmak elbette yaptığın işi sevmekten geçiyor.Diğer bir röportajında ise şöyle söylüyordu :

” Mezarlıkta yatan en zengin adam olmak benim için önemli değil.Önemli olan gece yatmadan önce ” Muhteşem işler yaptık ” diyebilmek. ”

2) Kendinizi Sürekli Düşünmeye İtmek

Yaratıcılık daima yenilikçi fikirleri getirir.

Günümüz dünyasında artık yaratıcı olmadan pazardan pay kapmak imkansız hale geldi.Kendinizi sürekli olarak düşünmeye iterek daha yaratıcı fikirler ortaya çıkartabilir ve bu yaratıcı fikirler ile de diğerlerinden daha yenilikçi fikirler üreterek bir adım daha öne çıkabilirsiniz.Dikkat ederseniz firmalar Ar-Ge çalışmalarına eskisinden çok daha fazla önem vermeye başladı.Buda bize yaratıcı fikirlerin giderek daha çok önem kazandığını net bir şekilde gösteriyor.

Düşünmek bazen de ilham aramak anlamına geliyor.Steve Jobs hayatının farklı zaman dilimlerinde , farklı alanlarda sürekli ilham aradı.Bazen bir telefon defterinde , bazen Hindistan gezisinde , bazen arabaların küçük detaylarında , bazen de Zen meditasyonlarında buldu bu ilhamları.Bazılarınız buna çalmak diyebilir fakat Steve Jobs bir röportajında Picasso’dan şöyle bir örnek veriyor :

” İyi sanatçı kopyalar , Büyük sanatçı ise çalar. ( Good artist copy , Great artist steal ) ”

httpv://www.youtube.com/watch?v=CW0DUg63lqU&feature=player_embedded

3 ) 1.000 Şeye Hayır Diyebilmek

Apple’ın ürünlerine baktığınız zaman gözünüze ilk çarpan şey sadelik ve şıklık olur.Gereksiz hiçbir ayrıntıyı göremezsiniz.Bu sadelik bazen çok üst noktaya da ulaşabilir.Örnek vermek gerekirse Apple iPad’ı ilk çıkarttığında  usb girişine sahip değildi , flash desteği yoktu , webcam bile  yoktu . Hatta insanlar alaycı bir şekilde iPad’le taşı karşılaştıran tablolar bile yapmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peki sonunda ne oldu ? iPad muazzam bir satış rakamına ulaşarak 9 ayda 15 milyon sattı ve yeni bir rekora imza attı.

Steve Jobs bir konuşmasında 1.000 şeye hayır deme konusunda şöyle diyordu :

” Geçmişteki büyük tüketici elektroniği firmaları binlerce ürüne sahipti. Biz daha fazla odaklanmaya eğilimliyiz. İnsanlar odaklanmanın ilgilendiğiniz türde ürünlere “evet” demek olduğunu düşünüyorlar. Ancak bize göre odaklanma bunun tam tersi, odaklanma karşınıza çıkan yüzlerce iyi fikre “hayır” diyebilmek. Seçimlerinizi çok dikkatli yapmalısınız. Yapmış olduğumuz şeyler kadar yapmadığımız şeyler için de gurur duyuyorum. Bunun en net örneği yıllarca bir PDA üretmek için piyasa baskısı hissetmemiz. Ancak PDA kullanan insanların %90′ının bu araçları sadece yolda bilgi edinmek için kullandığını fark ettik. Kullanıcılar PDA’larine bilgi yüklemiyorlardı. Kısa süre sonra cep telefonlarının da bu amaçla kullanılabileceğini, bu yüzden de PDA pazarı şimdiki boyutunun küçük bir yüzdesine kadar küçülerek devam ettirilebilir olma özelliğini yitireceğini öngördük. Bu yüzden PDA pazarına girmemeye karar verdik. Bunu yapmasaydık iPod’u geliştirmek için kullandığımız kaynaklara sahip olmayacaktık  ”

Apple’ın Başarısının Arkasındaki Nedenler – II yakında . . .

Bir Cevap Yazın