Apple’ın Başarısının Arkasındaki Nedenler 0

Bu yazımda Apple’ın başarısının arkasındaki isimden bahsedeceğim

Steve Jobs.

Bugün Apple sadece bilgisayar sektöründe değil , mobil telefon sektöründe , müzik sektöründe ve eğlence sektöründe hedef firma haline geldi.

Peki 1996 yılında iflas etmenin kıyısından dönen Apple , 15 sene içerisinde nasıl böyle büyük bir güç halini aldı ? Cevap Steve Jobs’ta saklı .

Hem Apple’la (300 milyar dolardan fazla değeriyle dünyanın en değerli 5  şirketinden biri ) hemde Pixar’la (Dünyanın en büyük animasyon stüdyosu , Toy Story ve Kayıp Balık Nemo filmlerini yapan şirket ) büyük işlere imza  atan Steve Jobs , Steve Wozniak’la beraber Apple’ı ilk kurdukları andan beri , iş hayatında sürekli aynı ilkeleri uyguluyor.İşte Steve Jobs’ın ilkeleri :

1 ) Sevdiğin işi yapmak

Steve Jobs Stanford Universitesi’nde Fahri doktora ünvanı alırken yaptığı konuşmada şöyle demişti :

“Devam etmeme sebep olan şeyin yaptığım işe olan aşkım olduğuna ikna olmuş durumdayım. Neyi sevdiğinizi bulmanız gerek. Ve bu aşklarınız için geçerli olduğu gibi işiniz için de geçerlidir. İşiniz hayatınızın büyük bir kısmını kaplayacak ve gerçek anlamda tatmin olmanın tek yolu harika bir iş olduğuna inandığınız şeyi yapmanızdır. Ve harika bir iş yapmanın tek yolu ise yaptığınızı sevmenizden geçer. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. ”

Muhteşem işlere imza atmak elbette yaptığın işi sevmekten geçiyor.Diğer bir röportajında ise şöyle söylüyordu :

” Mezarlıkta yatan en zengin adam olmak benim için önemli değil.Önemli olan gece yatmadan önce ” Muhteşem işler yaptık ” diyebilmek. ”

2) Kendinizi Sürekli Düşünmeye İtmek

Yaratıcılık daima yenilikçi fikirleri getirir.

Günümüz dünyasında artık yaratıcı olmadan pazardan pay kapmak imkansız hale geldi.Kendinizi sürekli olarak düşünmeye iterek daha yaratıcı fikirler ortaya çıkartabilir ve bu yaratıcı fikirler ile de diğerlerinden daha yenilikçi fikirler üreterek bir adım daha öne çıkabilirsiniz.Dikkat ederseniz firmalar Ar-Ge çalışmalarına eskisinden çok daha fazla önem vermeye başladı.Buda bize yaratıcı fikirlerin giderek daha çok önem kazandığını net bir şekilde gösteriyor.

Düşünmek bazen de ilham aramak anlamına geliyor.Steve Jobs hayatının farklı zaman dilimlerinde , farklı alanlarda sürekli ilham aradı.Bazen bir telefon defterinde , bazen Hindistan gezisinde , bazen arabaların küçük detaylarında , bazen de Zen meditasyonlarında buldu bu ilhamları.Bazılarınız buna çalmak diyebilir fakat Steve Jobs bir röportajında Picasso’dan şöyle bir örnek veriyor :

” İyi sanatçı kopyalar , Büyük sanatçı ise çalar. ( Good artist copy , Great artist steal ) ”

3 ) 1.000 Şeye Hayır Diyebilmek

Apple’ın ürünlerine baktığınız zaman gözünüze ilk çarpan şey sadelik ve şıklık olur.Gereksiz hiçbir ayrıntıyı göremezsiniz.Bu sadelik bazen çok üst noktaya da ulaşabilir.Örnek vermek gerekirse Apple iPad’ı ilk çıkarttığında  usb girişine sahip değildi , flash desteği yoktu , webcam bile  yoktu . Hatta insanlar alaycı bir şekilde iPad’le taşı karşılaştıran tablolar bile yapmıştı.

 

 

 

 

 

 

Peki sonunda ne oldu ? iPad muazzam bir satış rakamına ulaşarak 9 ayda 15 milyon sattı ve yeni bir rekora imza attı.

Steve Jobs bir konuşmasında 1.000 şeye hayır deme konusunda şöyle diyordu :

” Geçmişteki büyük tüketici elektroniği firmaları binlerce ürüne sahipti. Biz daha fazla odaklanmaya eğilimliyiz. İnsanlar odaklanmanın ilgilendiğiniz türde ürünlere “evet” demek olduğunu düşünüyorlar. Ancak bize göre odaklanma bunun tam tersi, odaklanma karşınıza çıkan yüzlerce iyi fikre “hayır” diyebilmek. Seçimlerinizi çok dikkatli yapmalısınız. Yapmış olduğumuz şeyler kadar yapmadığımız şeyler için de gurur duyuyorum. Bunun en net örneği yıllarca bir PDA üretmek için piyasa baskısı hissetmemiz. Ancak PDA kullanan insanların %90′ının bu araçları sadece yolda bilgi edinmek için kullandığını fark ettik. Kullanıcılar PDA’larine bilgi yüklemiyorlardı. Kısa süre sonra cep telefonlarının da bu amaçla kullanılabileceğini, bu yüzden de PDA pazarı şimdiki boyutunun küçük bir yüzdesine kadar küçülerek devam ettirilebilir olma özelliğini yitireceğini öngördük. Bu yüzden PDA pazarına girmemeye karar verdik. Bunu yapmasaydık iPod’u geliştirmek için kullandığımız kaynaklara sahip olmayacaktık  ”

 

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link