Apple Yazı Dizisi – Reklam Stratejisi ve Estetik 1

 

Apple’a hayranlık duymamın elbette bir çok nedeni var. Bunlardan biri de estetik anlayışları. Yalnızca piyasaya sürdükleri ürünlerden bahsetmiyorum, afişlerinden tutunda reklamlarına, internet sitelerine kadar Apple isminin geçtiği her alanda estetik adına muhteşem işler çıkartıyorlar. Apple bunu bazı firmaların sonradan yaptığı gibi de değil,  ilk kurulduklarından beridir yapıyor.

Apple’ın estetik anlayışının reklamlarına nasıl yansıdığını geçmişten günümüze doğru ilerleyen örnekle göstereceğim.

Öncelikle 1984 yılında yayınlanan Machintosh reklamından bahsedeceğim.

Altta okuduğunuz paragraf  ” Steve Jobs – Apple ” kitabından alınmıştır.

“Süper kupa reklamı yayınlandığında, izleyiciler daha önce hiç görmedikleri türden bir reklamla karşılaştılar.Ekranda başları tıraşlı, gri, hapishane tarzı giysiler giymiş adamlar, uzun sıralarda otururken ve bulanık bakan çökük gözleriyle kendilerine dev bir ekranda nutuk çeken bir diktatörü izlerken görülüyordu. O sırada çok çekici genç bir sarışın baskıcıların muhafızlarından kaçarak içeri dalıyor  ekrana yaklaşıyor ve balyozu dev ekranın ortasına olanca gücüyle indiriyordu. Aynı anda kör edici parıltılarla ekran patlıyordu. O noktada ekran dışı bir ses, ekranda görünen şu kelimeleri okuyordu :

“24 Ocak’ta Apple Computer , Machintosh’u sunacak.O zaman 1984’ün neden 1984 gibi olmayacağını anlayacaksınız. ”

Reklam o kadar sansasyonel, o kadar farklı, o kadar çarpıcıydı ki bütün ülkede televizyon kanalları akşam haberlerinde reklamı tekrar tekrar yayınladı . ”

httpv://www.youtube.com/watch?v=HhsWzJo2sN4

1977 yılına ait bir afiş.

 Ve muhteşem bir reklam daha :

httpv://www.youtube.com/watch?v=4oAB83Z1ydE

Özellikle Steve Jobs’un Apple tekrar dönüşünden sonra inanılmaz bir hızla büyüyen şirket ,  estetik anlayışınıda bu hıza ayak uydurdu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=YHzM4avGrKI

Ve Apple’ın son reklamı ( Her zaman ki çizgisinde / Muhteşem ) :

httpv://www.youtube.com/watch?v=tyEpaPEbjzI

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link