Apple’a hayranlık duymamın elbette bir çok nedeni var. Bunlardan biri de estetik anlayışları. Yalnızca piyasaya sürdükleri ürünlerden bahsetmiyorum, afişlerinden tutunda reklamlarına, internet sitelerine kadar Apple isminin geçtiği her alanda estetik adına muhteşem işler çıkartıyorlar. Apple bunu bazı firmaların sonradan yaptığı gibi de değil,  ilk kurulduklarından beridir yapıyor.

Apple’ın estetik anlayışının reklamlarına nasıl yansıdığını geçmişten günümüze doğru ilerleyen örnekle göstereceğim.

Öncelikle 1984 yılında yayınlanan Machintosh reklamından bahsedeceğim.

Altta okuduğunuz paragraf  ” Steve Jobs – Apple ” kitabından alınmıştır.

“Süper kupa reklamı yayınlandığında, izleyiciler daha önce hiç görmedikleri türden bir reklamla karşılaştılar.Ekranda başları tıraşlı, gri, hapishane tarzı giysiler giymiş adamlar, uzun sıralarda otururken ve bulanık bakan çökük gözleriyle kendilerine dev bir ekranda nutuk çeken bir diktatörü izlerken görülüyordu. O sırada çok çekici genç bir sarışın baskıcıların muhafızlarından kaçarak içeri dalıyor  ekrana yaklaşıyor ve balyozu dev ekranın ortasına olanca gücüyle indiriyordu. Aynı anda kör edici parıltılarla ekran patlıyordu. O noktada ekran dışı bir ses, ekranda görünen şu kelimeleri okuyordu :

“24 Ocak’ta Apple Computer , Machintosh’u sunacak.O zaman 1984’ün neden 1984 gibi olmayacağını anlayacaksınız. ”

Reklam o kadar sansasyonel, o kadar farklı, o kadar çarpıcıydı ki bütün ülkede televizyon kanalları akşam haberlerinde reklamı tekrar tekrar yayınladı . ”

httpv://www.youtube.com/watch?v=HhsWzJo2sN4

1977 yılına ait bir afiş.

 Ve muhteşem bir reklam daha :

httpv://www.youtube.com/watch?v=4oAB83Z1ydE

Özellikle Steve Jobs’un Apple tekrar dönüşünden sonra inanılmaz bir hızla büyüyen şirket ,  estetik anlayışınıda bu hıza ayak uydurdu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=YHzM4avGrKI

Ve Apple’ın son reklamı ( Her zaman ki çizgisinde / Muhteşem ) :

httpv://www.youtube.com/watch?v=tyEpaPEbjzI

1 YORUM

Bir Cevap Yazın