Apple – Samsung Rekabetinin Rakamları 0

Bundan 10 yıl öncesindeki cep telefonu piyasasındaki oyuncular ile bugünün oyuncuları birbirinden tamamen farklı. Örneğin son 5-6 yıla kadar pazarı domine eden Nokia bugünlerde umudunu Microsoft’a bağlamış durumda. Zamanında çıkardığı ürünler ile fırtına gibi esen Motorola ise şu anki pazarın en küçük oyuncularından biri. Bu durumların en büyük nedeni de, markaların böylesine hızlı gelişen çevre koşullarına ayak uyduramamaları.

Bugünün teknoloji sektörüne yön veren markaların başında ise  Apple ve Samsung geliyor. Çıkardıkları her ürün olay olan bu 2 markanın yaşadığı rekabete biraz da rakamlarla bakmaya ne dersiniz?

MBAonline’ın çıkardığı infografiğe göre 2012 yılında Apple’ın elde ettiği gelir 156,5 milyar $ iken, Samsung bu yıl tam 183.5 milyar $’lık bir gelir rakamına ulaştı. Turkiye’nin en önemli şirketlerinden biri olan Turkcell’in geçtiğimiz yıl elde ettiği karın 2.1 milyar lira olduğunu düşünürsek bu 2 şirketin ne denli büyük şirketler olduklarını rahatlıkla görebiliriz.

Peki bu şirletlerdeki çalışan sayısı ne durumda?

Geniş ürün gamı sayesinde Samsung’un 220.000 çalışanı olduğunu görüyoruz. Apple’ın ise sadece 115.200 çalışanı var.  Bu rakamlar Samsung’un 2 kat fazla kişiye maaş ödediğini gösteriyor ki bence bu karlılıktan çok daha önemli durum.

Bu iki markanın AR&GE faaliyetlerine harcadıkları miktarda da ciddi farklılıklar var. Apple yıllık sadece 3.4 milyar $ harcarken, Samsung’un yıllık AR&GE harcaması 10.5 milyar $’ı buluyor.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer nokta ise şirketlerin verimi. Apple’ın karı  Samsung’un karından %43 daha fazla ancak Samsung, Apple’dan daha fazla telefon satmış. Bu da Apple’ın Samsung’a kıyasla daha verimli çalıştığının ve ürünlerinin daha ‘premium’ olduğunun kanıtı.

İnfografiği incelemek için:

130301samsungfinal-blog-full

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link