Bundan 10 yıl öncesindeki cep telefonu piyasasındaki oyuncular ile bugünün oyuncuları birbirinden tamamen farklı. Örneğin son 5-6 yıla kadar pazarı domine eden Nokia bugünlerde umudunu Microsoft’a bağlamış durumda. Zamanında çıkardığı ürünler ile fırtına gibi esen Motorola ise şu anki pazarın en küçük oyuncularından biri. Bu durumların en büyük nedeni de, markaların böylesine hızlı gelişen çevre koşullarına ayak uyduramamaları.

Bugünün teknoloji sektörüne yön veren markaların başında ise  Apple ve Samsung geliyor. Çıkardıkları her ürün olay olan bu 2 markanın yaşadığı rekabete biraz da rakamlarla bakmaya ne dersiniz?

MBAonline’ın çıkardığı infografiğe göre 2012 yılında Apple’ın elde ettiği gelir 156,5 milyar $ iken, Samsung bu yıl tam 183.5 milyar $’lık bir gelir rakamına ulaştı. Turkiye’nin en önemli şirketlerinden biri olan Turkcell’in geçtiğimiz yıl elde ettiği karın 2.1 milyar lira olduğunu düşünürsek bu 2 şirketin ne denli büyük şirketler olduklarını rahatlıkla görebiliriz.

Peki bu şirletlerdeki çalışan sayısı ne durumda?

Geniş ürün gamı sayesinde Samsung’un 220.000 çalışanı olduğunu görüyoruz. Apple’ın ise sadece 115.200 çalışanı var.  Bu rakamlar Samsung’un 2 kat fazla kişiye maaş ödediğini gösteriyor ki bence bu karlılıktan çok daha önemli durum.

Bu iki markanın AR&GE faaliyetlerine harcadıkları miktarda da ciddi farklılıklar var. Apple yıllık sadece 3.4 milyar $ harcarken, Samsung’un yıllık AR&GE harcaması 10.5 milyar $’ı buluyor.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer nokta ise şirketlerin verimi. Apple’ın karı  Samsung’un karından %43 daha fazla ancak Samsung, Apple’dan daha fazla telefon satmış. Bu da Apple’ın Samsung’a kıyasla daha verimli çalıştığının ve ürünlerinin daha ‘premium’ olduğunun kanıtı.

İnfografiği incelemek için:

130301samsungfinal-blog-full

Bir Cevap Yazın