Apple Müzik Şimdi De Emojiler İle Facebook Messenger’da

Geçtiğimiz günlerde Facebook, Android işletim sistemli telefonlara WhatsApp butonu eklemek için denemeler yaptığını belirtmiştik. Şimdi ise emojilerin sosyal medya da büyük bir yeri olmasından dolayı, Facebook ve Apple, Facebook Messenger’a emojilerle dolu bir müzik tavsiyesi için bir araya geliyor.  Bu hafta güncellenmesi beklenen Facebook mesajlaşma uygulaması, emoji tabanlı şarkı ve şarkı listeleri önerebiliyor.

Apple müzik butonuna o an ki modunuza göre bir emoji yolluyorsunuz o da seçtiğiniz emojiye göre size bir çalma listesi gönderiyor.

Apple ve Facebook müziği tahmin etmede genel olarak iyi bir iş çıkarmış gibi görünüyor ancak yine de 🎉  bu emojiden 💩 buna göre daha iyi sonuç alındığı söyleniyor.
Türleri, belirli sanatçıları veya albümleri yazarak müzik önerilerini eski moda da kalmasını sağlayan bu özellik, Messenger’daki şarkıları dinlemenize izin veren bir Apple Müzik bağlantısı sunuyor.

Buna ek olarak, Facebook Messenger, dinlediğiniz müzikleri direkt olarak sohbetlerde paylaşmanızı sağlayan bir sohbet uzantısı da sunuyor. Bu özelliği kullanabilmek için uzantıyı Messenger’daki (+) menüden etkinleştirebiliyorsunuz.  Elbette ki Apple’ın amacı, daha fazla insanı ücretli müzik servisine yönlendirmek. Bundan dolayı, her iki yeni özellik için de ödeme yapmanız gerekiyor. Abone olmadığınız sürece tam şarkıları dinleyemiyorsunuz ancak 30 saniyelik şarkı kliplerini ön izleyebiliyor ve paylaşabiliyorsunuz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım Yüksek Lisans Öğrencisi - Pazarlamasyon.com İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Siz Hangi Ressamın Portresine Benziyor Olabilirsiniz?

Şu hayatta hepimize dünyanın bir köşesinde benzeyen birileri vardır. Peki, size benzeyen birisi şu anda bir müzenin duvarında bir portre olabilir mi? Ee neden olmasın ki?

Google Arts & Culture uygulaması kişilere selfieleri aracılığı ile hangi sanat eseri ile ne kadar benzediğini gösteren bir sistem geliştirdi. Uygulama tarafından, Google Arts & Culture platformunda var olan müzelerdeki sanat koleksiyonları ile kullanıcının selfiesini eşleştiren bir deney olarak açıklanan bu yenilik geçtiğimiz hafta hem IOS hem de Google Play listelerinde 1. Sıraya yerleşti.

‘Bilgisayarla görme’ teknolojisine dayanan bu sistem basit olarak bilgisayarlar için yüz tanıma teknolojisi olarak açıklanabilir. Bu teknoloji sayesinde uygulamayı indiren ve bu deneye katılmak isteyen kullanıcının selfiesi sisteme yükleniyor, haritalandırılıyor ve kendi geniş veri tabanındaki diğer görseller ile benzer noktaları bulunuyor. Böylelikle selfie, dünya çapındaki birçok sanat müzesinde yer alan klasik sanat eserleri ile otomatik olarak eşleştiriyor.

Sanata karşı özel bir ilginiz varsa, sanat eserlerinin hikayesini takip etmeyi seviyorsanız ancak çok iç içe değilseniz böyle bir uygulamayı deneyerek hangi sanatçının fırçasının yarattığı bir hikayeye daha yakınsınız öğrenmek için can atarken belki de eşleştiğiniz eser ile bir bağ kurar ve ressamı, eseri, dönemi araştırırken buluverirsiniz kendinizi. Belki daha önce hiç haberiniz olmayan bir ressamın, araştırmadığınız için hiç öğrenemeyeceğiniz bir eserinden haberdar olursunuz ve bir anda o eser sizin için oldukça anlamlı hale gelir.

Bu açıdan baktığımız zaman uygulamanın sanat eserleri ile selfieleri eşleştirme deneyi sadece eğlenceli olmaktan öte, kişiyi araştırmaya ve sanat ile o bağlantıyı küçük bir seviyede de olsa kurmasını sağlaması bakımından ‘zekice’ olarak değerlendirilebilir.

Uygulamanın bu özelliği şimdilik sadece ABD’de kullanılıyor ancak bir anda dünya çapında bu kadar popüler olması, özelliğin diğer ülkelere de yayılmasını sağlayacak gibi görünüyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amazon’dan İlk Kasasız Market

Amazon kasasız ilk marketin açılışını bugün gerçekleştirecek; bu yeni alışveriş deneyimi perakende satış dünyasını derinden etkileyeceğe benziyor.

ABD’nin Seattle kentinde açılacak olan Amazon Go isimli market, kamera ve sensörler aracılığıyla müşterilerin raflardan ne aldığını takip edecek. Müşteriler, Amazon Go isimli akıllı telefon uygulamasını tarattıkları turnikeden geçerek alışverişe başlayacaklar. Raftan aldığı bir ürün müşterinin sanal sepetine eklenecek, geri koyduğundaysa sepetten kaldırılacak. Alışverişini tamamlayan müşteri kasada vakit kaybetmeden mağazadan çıkabilecek; ödeme Amazon uygulamasına tanımlı kredi kartından çekilip, fatura kesilecek.

Amazon Go, 2016 yılı Aralık ayında deneme amaçlı olarak açılmıştı; test aşamasında olan dükkandan yalnızca Amazon çalışanları alışveriş yapabiliyordu. Amazon Go Genel Müdür Yardımcısı Gianna Puerini yaptığı açıklamada, dört yıllık bir çalışmanın sonucunda gelen test aşamasından çok memnun kaldıklarını belirtti.

Amazon, bundan başka bir Amazon Go dükkanı açacağını henüz duyurmuş değil ve geçtiğimiz yıl 13.7 milyar dolara satın aldığı süpermarket zinciri Whole Foods marketlerinde de bu teknolojiyi kullanıma sokacağı düşünülmüyor. Ancak Amazon’un, ABD genelinde bu dükkânlardan yüzlercesini açmaya başlaması halinde diğer hipermarket zincirleri için “büyük tehdit” olacağı konuşuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link