Apple Jobs’ın Kazandırdığı Felsefeyi Kaybetmeye mi Başlıyor – II

httpv://www.youtube.com/watch?v=rdIWKytq_q4

( iPhone 4S – iPhone 5’miş gibi tanıtılarak yapılan sokak röportajı )

Aylardır beklenilen, üzerinde sayfalarca yazılan çizilen, sızan görüntüler üzerine haftalarca konuşulan yeni iPhone en sonunda resmen duyuruldu. Şunu söylemek gerekir ki adı ne olursa olsun sırf yeni bir modeli duyurmak adına milyonlarca insanı ekran başına toplamak başlı başına bir başarı. Şimdiye kadar bunu yapabilen ender firmalardan biri Apple.

Yazıya geçmeden önce Apple’ın show işini ne denli iyi yaptığını gösteren bir video göstereceğim. Video’nun ilk kısmı Samsung’un birkaç hafta önce ilk defa IFA’da tanıttığı Samsung ATIV S’e, ikinci kısmı ise iPhone 4’un tanıtımına ait.

httpv://www.youtube.com/watch?v=GcsriMkiylg

Bir önceki yazıda Altın Çember Kuramından ve Apple’ın başarısının altında yatan bu teoremin detaylarından bahsetmiştik. Bu bölümde ise Apple’a yönelik, özellikle son iPhone 5 lansmanından sonra yükselen eleştirileri ve Steve Jobs’ın ölümünden sonra Apple’ın hangi yolda ilerliyor olabileceğini konuşacağız.

Lansmandan sonra tüketicilerin ne düşündüklerini anlamak için sosyal medyayı ve forumları inceleme altına aldım. Şunu rahatça söyleyebilirim ki yeni iPhone, özellikle Türk takipçilerin büyük bir çoğunluğu tarafından beklentilerin altında olarak nitelendirildi. Peki somut veriler sosyal medyadan yükselen sesle aynı şeyi mi söylüyor ?  Bu sorunun cevabını bulmak için Apple’ın en büyük piyasaya hacmine sahip olduğu yer olan Amerika’daki bazı somut verilere bakalım :

İlk olarak Apple hisselerinin iPhone 5 lansmanından sonra nasıl bir hareketlenme içerisinde olduğunu inceleyelim:

( Apple’ın 12 eylül iPhone 5 lansmanından sonra hisse senetlerindeki artışı gözlemleyebilirsiniz. )

Şimdi geçelim bir diğer parametreye: Tech Crunch’ın haberine göre iPhone 5’in ön sipariş süreci iPhone 4’e göre 20, iPhone 4S’e göre ise tam 22 kat daha hızlı gerçekleşti. iPhone 4’ün ön sipariş süreci 20 saat, iPhone 4S’in sipariş süreci 22 saatte sona ererken iPhone 5’in ön sipariş süreci ise yalnızca 1 saat sürdü. Şimdiden yeni siparişler için 2-3 hafta ilerisine randevu veren Apple, iPhone 5’le iyi bir çıkış yakalayacağını gösterdi.

Apple’ın daha radikal değişiklikler içeren yeni iPhone’u özellikle Amerika’da ki 2 yıllık telefon kontratlarını baz alarak çıkardığı bilinen bir pazarlama stratejisi. Buna göre iPhone 4 ve daha düşük iPhone modeline sahip kişilerin, yeni iPhone’u alma eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz. Birde buna en başta yayınladığımız videoyla ilgili olarak dün yayına verdiğimiz 4S ile 5 Arasındaki En Büyük Fark: Marka Algısı yazısında belirttiğimiz etkenler eklenince iPhone 5’in iyi satış rakamlarına ulaşacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link