httpv://www.youtube.com/watch?v=rdIWKytq_q4

( iPhone 4S – iPhone 5’miş gibi tanıtılarak yapılan sokak röportajı )

Aylardır beklenilen, üzerinde sayfalarca yazılan çizilen, sızan görüntüler üzerine haftalarca konuşulan yeni iPhone en sonunda resmen duyuruldu. Şunu söylemek gerekir ki adı ne olursa olsun sırf yeni bir modeli duyurmak adına milyonlarca insanı ekran başına toplamak başlı başına bir başarı. Şimdiye kadar bunu yapabilen ender firmalardan biri Apple.

Yazıya geçmeden önce Apple’ın show işini ne denli iyi yaptığını gösteren bir video göstereceğim. Video’nun ilk kısmı Samsung’un birkaç hafta önce ilk defa IFA’da tanıttığı Samsung ATIV S’e, ikinci kısmı ise iPhone 4’un tanıtımına ait.

httpv://www.youtube.com/watch?v=GcsriMkiylg

Bir önceki yazıda Altın Çember Kuramından ve Apple’ın başarısının altında yatan bu teoremin detaylarından bahsetmiştik. Bu bölümde ise Apple’a yönelik, özellikle son iPhone 5 lansmanından sonra yükselen eleştirileri ve Steve Jobs’ın ölümünden sonra Apple’ın hangi yolda ilerliyor olabileceğini konuşacağız.

Lansmandan sonra tüketicilerin ne düşündüklerini anlamak için sosyal medyayı ve forumları inceleme altına aldım. Şunu rahatça söyleyebilirim ki yeni iPhone, özellikle Türk takipçilerin büyük bir çoğunluğu tarafından beklentilerin altında olarak nitelendirildi. Peki somut veriler sosyal medyadan yükselen sesle aynı şeyi mi söylüyor ?  Bu sorunun cevabını bulmak için Apple’ın en büyük piyasaya hacmine sahip olduğu yer olan Amerika’daki bazı somut verilere bakalım :

İlk olarak Apple hisselerinin iPhone 5 lansmanından sonra nasıl bir hareketlenme içerisinde olduğunu inceleyelim:

( Apple’ın 12 eylül iPhone 5 lansmanından sonra hisse senetlerindeki artışı gözlemleyebilirsiniz. )

Şimdi geçelim bir diğer parametreye: Tech Crunch’ın haberine göre iPhone 5’in ön sipariş süreci iPhone 4’e göre 20, iPhone 4S’e göre ise tam 22 kat daha hızlı gerçekleşti. iPhone 4’ün ön sipariş süreci 20 saat, iPhone 4S’in sipariş süreci 22 saatte sona ererken iPhone 5’in ön sipariş süreci ise yalnızca 1 saat sürdü. Şimdiden yeni siparişler için 2-3 hafta ilerisine randevu veren Apple, iPhone 5’le iyi bir çıkış yakalayacağını gösterdi.

Apple’ın daha radikal değişiklikler içeren yeni iPhone’u özellikle Amerika’da ki 2 yıllık telefon kontratlarını baz alarak çıkardığı bilinen bir pazarlama stratejisi. Buna göre iPhone 4 ve daha düşük iPhone modeline sahip kişilerin, yeni iPhone’u alma eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz. Birde buna en başta yayınladığımız videoyla ilgili olarak dün yayına verdiğimiz 4S ile 5 Arasındaki En Büyük Fark: Marka Algısı yazısında belirttiğimiz etkenler eklenince iPhone 5’in iyi satış rakamlarına ulaşacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın