Apple Jobs’ın Kazandırdığı Felsefeyi Kaybetmeye mi Başlıyor – II 0

httpv://www.youtube.com/watch?v=rdIWKytq_q4

( iPhone 4S – iPhone 5’miş gibi tanıtılarak yapılan sokak röportajı )

Aylardır beklenilen, üzerinde sayfalarca yazılan çizilen, sızan görüntüler üzerine haftalarca konuşulan yeni iPhone en sonunda resmen duyuruldu. Şunu söylemek gerekir ki adı ne olursa olsun sırf yeni bir modeli duyurmak adına milyonlarca insanı ekran başına toplamak başlı başına bir başarı. Şimdiye kadar bunu yapabilen ender firmalardan biri Apple.

Yazıya geçmeden önce Apple’ın show işini ne denli iyi yaptığını gösteren bir video göstereceğim. Video’nun ilk kısmı Samsung’un birkaç hafta önce ilk defa IFA’da tanıttığı Samsung ATIV S’e, ikinci kısmı ise iPhone 4’un tanıtımına ait.

httpv://www.youtube.com/watch?v=GcsriMkiylg

Bir önceki yazıda Altın Çember Kuramından ve Apple’ın başarısının altında yatan bu teoremin detaylarından bahsetmiştik. Bu bölümde ise Apple’a yönelik, özellikle son iPhone 5 lansmanından sonra yükselen eleştirileri ve Steve Jobs’ın ölümünden sonra Apple’ın hangi yolda ilerliyor olabileceğini konuşacağız.

Lansmandan sonra tüketicilerin ne düşündüklerini anlamak için sosyal medyayı ve forumları inceleme altına aldım. Şunu rahatça söyleyebilirim ki yeni iPhone, özellikle Türk takipçilerin büyük bir çoğunluğu tarafından beklentilerin altında olarak nitelendirildi. Peki somut veriler sosyal medyadan yükselen sesle aynı şeyi mi söylüyor ?  Bu sorunun cevabını bulmak için Apple’ın en büyük piyasaya hacmine sahip olduğu yer olan Amerika’daki bazı somut verilere bakalım :

İlk olarak Apple hisselerinin iPhone 5 lansmanından sonra nasıl bir hareketlenme içerisinde olduğunu inceleyelim:

( Apple’ın 12 eylül iPhone 5 lansmanından sonra hisse senetlerindeki artışı gözlemleyebilirsiniz. )

Şimdi geçelim bir diğer parametreye: Tech Crunch’ın haberine göre iPhone 5’in ön sipariş süreci iPhone 4’e göre 20, iPhone 4S’e göre ise tam 22 kat daha hızlı gerçekleşti. iPhone 4’ün ön sipariş süreci 20 saat, iPhone 4S’in sipariş süreci 22 saatte sona ererken iPhone 5’in ön sipariş süreci ise yalnızca 1 saat sürdü. Şimdiden yeni siparişler için 2-3 hafta ilerisine randevu veren Apple, iPhone 5’le iyi bir çıkış yakalayacağını gösterdi.

Apple’ın daha radikal değişiklikler içeren yeni iPhone’u özellikle Amerika’da ki 2 yıllık telefon kontratlarını baz alarak çıkardığı bilinen bir pazarlama stratejisi. Buna göre iPhone 4 ve daha düşük iPhone modeline sahip kişilerin, yeni iPhone’u alma eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz. Birde buna en başta yayınladığımız videoyla ilgili olarak dün yayına verdiğimiz 4S ile 5 Arasındaki En Büyük Fark: Marka Algısı yazısında belirttiğimiz etkenler eklenince iPhone 5’in iyi satış rakamlarına ulaşacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

McCANN’in Yeni CEO’su Melda Barkın oldu! 0

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas, McCANN İstanbul’un yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak Melda Barkın’ın 11 Eylül 2017 itibarıyla göreve başladığını açıkladı.

Melda Barkın, McCann İstanbul’un yeni CEO’su oldu. Yeni görevi hakkında “McCANN gibi köklü ve saygın bir ajansın geleceğe taşınmasına liderlik etmek oldukça heyecan verici” diyen Melda Barkın, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından UC Berkeley’de Pazarlama Programı’nı tamamladı. Çalıştığı ajansların değişim ve yenilenme süreçlerinin yönetilmesi ve bunların hayata geçirilmesinde önemli deneyimlere sahip olan Barkın, kariyeri boyunca Y&R İstanbul’da genel müdürlük ve Leo Burnett’te CEO’luk görevlerinin yanı sıra, 2015-2016 döneminde Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak da görev yaptı.

Türkiye’deki hedeflerimizin ilk ve en büyük adımı”

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas da Melda Barkın’ın CEO olmasına ilişkin duygularını; “Melda’nın aramıza katılması hepimizi çok mutlu etti. Bu bizim Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerimize ulaşma yolunda attığımız ilk ve en önemli adım. McCANN’in Türkiye pazarında çok zengin bir geçmişi var. Melda’nın varlığı ile çok daha parlak bir geleceğin bizi beklediğine yürekten inanıyorum” sözleriyle ifade etti.

Avrupa’daki Display Reklam Gelirlerinin Yarısı Programatikten Geliyor 0

IAB Avrupa tarafından yayınlanan Programatik Pazar Büyüklüğü 2016 raporuna göre, Avrupa’daki display reklam gelirlerinin yarısı programatik satın almalarla gerçekleşiyor.

IAB Avrupa’nın IHS Markit’le beraber 13 Eylül’de dmexco’da açıkladığı sonuçlara göre Avrupa programatik display reklamcılık pazarı 2016’da 5,7 milyar €’dan 8,1 milyar €’a ulaşarak %42,7’lik büyüme gerçekleştirdi.

Avrupa programatik reklam yatırımları 2013-2016

Rapor, Avrupa display reklam yatırımlarının %50,1’inin programatik satın almayla gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Buna ek olarak, programatik video %155’lik büyük bir artış göstererek toplam video reklam yatırımlarının %45’inden fazlasını oluşturuyor. Mobil, 2016 yılında da %65 programatiksatınalma yatırımıyla en popüler programatikplatformu olmayı sürdürüyor.

Büyüklük ve olgunluk bakımından hâlâ küçük olan Orta ve Doğu Avrupa’nın 2016’da %53 büyüyerek Batı Avrupa’ya (büyüme oranı %42) yaklaşmaya başladığı görülüyor.

Mobilde 2,5 milyar €, videoda1,37 milyar €’ya ulaşan programatik gelirlerinin bölgelere göre dağımı şöyle:

  • Batı Avrupa – 7,5 milyar €
  • Orta ve Doğu Avrupa – 0,6 milyar €

IAB Avrupa ve IHS Markit tarafından gerçekleştirilen Avrupa Programatik Pazar Büyüklüğü araştırması konuyu, tüm paydaşların perspektifinden bütüncül bir yaklaşımla topladığı verilere göre ele alıyor. Avrupa pazarının büyüklüğünü belirleyen bu rakamlar, ulusal IAB’ler tarafından sektör uzmanlarınca raporlanan reklam yatırımlarına, işlem verilerine, istatistiksel ve ekonometrik modellere dayanıyor. Araştırma Avrupa dijital reklam pazarının durumuna ilişkin en kapsamlı çalışma olan IAB Avrupa AdExBenchmark Raporu’nu tamamlıyor.

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Programatik Çalışma Grubu Sorumlusu Atakan Demirci programatik satın almanın Türkiye’de de benzer bir süreçte geliştiğini, 2017’de ise büyümeye katkı sağlayacak iki alanı; ordino bazlı olan display& video bütçelerinin önemli bir kısmının PMP (Private Market Place) anlaşmalarıyla programatiğe evrilmesi ve mobil envanterin programatik ekosistemde daha elverişli hale gelmesi olarak gösterdi. Programatik konusunda bilginin yaygınlaşması gerektiğini vurgulayarak, sektör çalışanlarını IAB Türkiye’nin Kasım ayında yapacağı Programatik seminerine katılmaya davet etti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link