Anlık Olarak GIF Oluşturabileceğiniz Polaroid Kamera!

Bilindiği üzere Polaroid fotoğraf makineleri bir zamanlar hemen hemen her evde bulunuyordu. Daha sonra yavaş yavaş yerini dijital kameralar aldı ve Polaroid’ler rafa kalktı. Şimdi ise Polaroid kameralar gelişen teknoloji ile birlikte küllerinden yeniden doğuyor ve aynı zamanda yetenekleri de artıyor. Bu Polaroid kameranın yeni özelliği ise size anında bir GIF oluşturması.

Bir DIY projesi olan bu kamera, Abhishek adlı oldukça zeki bir mühendis tarafından üretildi. 21. Yüzyıl teknolojisine sahip klasik Polaroid OneStep fotoğraf makinesini güncelleme fikrinden yola çıkarak, kısa bir anlık video çekebilen ve uygun bir GIF biçimine döndürebilen ‘Instagif NextStep’ haline geldi.

Artık herkesin bir akıllı telefona sahip olduğunu biliyoruz. Ancak burada sadece makinenin işlevselliği değil, aynı zamanda Polaroid kamera ile kendinize ait bir GIF oluşturma deneyimini de elde ediyorsunuz.
Kamera orjinali ile aynı görünüme sahip ve kullanımıda oldukça basit görünüyor.  Anlık GIF’i çekmeye başladığınız zaman kartuşu da klibinizle beraber ekrana yansıtıyor ve kaydediyor.

Abhishek, Polaroid kamerayı kullanmak ve bir GIF oluşturmak isteyenler için ayrıntılı adım adım bir rehber de yayınladı. Ayrıca kendi web sitesinde uygulanmayı bekleyen daha bir çok harika projeye de sahip.

Abhishek adlı mühendisin anında bir GIF oluşturabilen kamerası.

‘Instagif NextStep’ fotoğraf çekmek yerine GIF oluşturuyor.

Sonra gerçek bir Polaroid fotoğraf makinesi gibi kartuşu bir ekrana basıyor.

Polaroid fotoğraflarda olduğu gibi solgunluk etkisine de sahip.

İşte projeye ait video:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım Yüksek Lisans Öğrencisi – Pazarlamasyon.com İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Bugüne Dek Yapılmış En İlginç 5 İş Mülakatı

Genel olarak iş mülakatlarının hepsi birbirine benzer ve iş mülakatı, iş başvurusu yapan adaylar için sıkıcı ve stresli bir süreçtir. İş için başvurulan şirket ne kadar büyük ve pozisyon ne kadar yüksek olursa mülakat süreci o kadar sıkıntılı ve stresli bir hal alır. Ancak bazı şirketler, bu alışılmış kalıpların dışına çıkarak çok daha yenilikçi ve yaratıcı bir mülakat süreci meydana getirebiliyorlar. Böylelikle sıradan, sıkıcı ve stresli iş mülakatlarından sıyrılarak hem şirket hem de çalışan adayları açısından çok daha verimli bir işe alım süreci gerçekleştirilebiliyor. Şimdi bu yenilikçi ve sıra dışı iş mülakatlarından beş tanesine birlikte göz atalım.

Mercedes-Benz

Alman otomotiv markası Mercedes-Benz, geçtiğimiz kasım ayında Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen Web Zirvesi isimli etkinlik boyunca 100’den fazla web geliştiricisiyle görüşme yaptı ve bu görüşmelerin tamamı, Mercedes-Benz’in C63 AMG model aracında gerçekleştirildi. Mercedes-Benz Portekiz’in gerçekleştirdiği viral bir kampanya kapsamında yapılan bu iş görüşmeleri, iş başvurusu yapan adayların mülakat sırasında yaşadığı stresi bambaşka bir noktaya taşıyor. Profesyonel bir sürücünün zorlu bir parkurda tam gaz sürdüğü Mercedes marka aracın ön koltuğunda bulunan adaylar, zorlu şartlar altında Mercedes-Benz CEO’sunun sorulara cevap vermeye çalışıyorlar.

Heineken

Hollanda merkezli bira üreticisi Heineken, 2013 yılında bir etkinlik ve sponsorluk stajyeri işe almak için 1734 adayın yer aldığı sıra dışı işe alım kampanyası gerçekleştirdi. İş görüşmesi için şirkete gelen stajyer adayları, görüşme sırasında birtakım stres dolu olaylara maruz bırakıldı ve adayların tepki gizli kameralar aracılığıyla kaydedildi. Bu olaylardan biri iş görüşmesini gerçekleştiren şirket çalışanının kalp krizi geçirir gibi yere yığılmasıydı. Bir diğer kurgusal olayda ise adaylar, kendilerini bir binanın çatısından atlamayı planlayan bir adam için yapılan kurtarma çalışmasının ortasında buluyorlardı. Bu sıra dışı mülakat sırasında soğukkanlığını koruyarak yardımcı olmak için elinden geleni yapanlardan biri olan Guy Luchting isimli aday işe alındı.

Popeyes

Aslında bu iş görüşmesi, bu listedeki kurgusal olmayan ve tamamen gerçek bir olaya dayanan tek iş görüşmesi ve sıra dışı olduğu için listede yer verdik. 2016 yılında fast food restoran zinciri Popeyes’ın, ABD’nin New Orleans şehrinde bulunan bir şubesinde gerçekleştirilen iş görüşmesi sırasında Pablo Ciscart isimli bir şahıs restorana girerek kasada bulunan 300-400 dolar tutarında bir parayı zorla aldı. Mağazanın müdür yardımcısı Dominique Griffin, Ciscart’ı kaçmadan yakalamaya çalıştı, ancak başarılı olamadı ve bunun üzerine mağaza müdürü Danyanna Metoyer, restoranın kapısını kapadı. Bu sırada iş görüşmesi için mağazada bulunan 18 yaşındaki Devin Washington isimli genç, hırsızı arkadan yakaladı ve polis gelene kadar bırakmadı. Yaptığı bu cesur hareket onun işe alınmasına yardımcı oldu. Mağaza müdürü Danyanna Metoyer, yaptığı açıklamada soygundan önce Washington’ı işe almaya karar verdiğini, ancak kendisinin soygunu önlenmesinin işi bitirdiğini ifade etti.

Google

2009 yılından beri ABD merkezli kitlesel medya şirketi AOL’in CEO’su olan Tim Armstrong, Business Insider ile gerçekleştirdiği bir podcast sohbeti sırasında, zamanında Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin ile yaptığı sıra dışı iş görüşmesinden bahsetti. Armstrong’un bahsettiğine göre bu iş görüşmesi sırasında Page ve Brin, daha görüşmenin başında “Sana ne soracağımızdan emin değiliz. Soruları kendi kendine sor. Eğer biz olsaydın, kendine hangi soruları sorardın?” demişler. Armstrong daha sonradan bu durumun, ikilinin hazırlıksız bir şekilde görüşmeye gelmesinden kaynaklanmadığını öğrenmiş. Bu, Page ve Brin’in, bir adayın karakterini anlamaya yardımcı olması için sıklıkla kullandıkları bir taktikmiş.

Grant’s

Bir İskoç viskisi üreticisi olan Grant’s, 2018 yılı için bir marka elçisi arıyor ve doğru kişiyi işe almak için oldukça sıra dışı ve adayların seve seve katılacağı bir mülakat süreci belirlemiş. Şirket, marka elçisi adaylarını tüm masrafları karşılanmış 10 günlük bir dünya turuna gönderiyor. Şirketin marka elçisi olmak için başvuruda bulunan adayların sayısı, birtakım elemeler sonrasında üçe indirilecek ve sona kalan üç aday, Grant’s marka viski ile dolu bir valiz ile birlikte Kolombiya’dan Polonya’ya ve Hindistan’dan Güney Afrika’ya kadar uzanan çeşitli ülkelerden üç tanesine seyahat edecek. Bu süreç sonucunda da Grant’s viskilerini dünyaya tanıtmak için görevlendirilecek kişi belirlenecek.

Bonus: İsmail Abi’nin Işık Hızında İş Görüşmesi 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Google Analytics’te Kullanabileceğiniz Hesaplanmış Metrikler

Hesaplanmış metrik (calculated metrics) uzun bir süredir beta sürümünde olmasına rağmen birçok dijital pazarlama uzmanının işine yarayan bir özellik. Hesaplanmış metrikler Google Analytics üzerinde varsayılan (default) olarak tanımlı olmayan; fakat varsayılan Google Analytics metrikleri yardımıyla oluşturabileceğiniz metriklerdir.

Google Analytics’te hesaplanmış metrikleri, aşağıdaki adımlarla kolayca oluşturabilirsiniz:

1- Hesaplanmış metrikler Google Analytics yönetici panelinde “Görünüm” altında bulunur.

2- Hesaplanmış metrik adı altında yeni metriklerinize isim verdikten ve biçimlendirme türünü (görselde türleri bulabilirsiniz) seçerek, basit matematik işlemleri üzerinden hesaplayabilirsiniz.

Web siteleri ve özelilkle e-ticaret siteleri için kullanabileceğiniz bazı hesaplanmış metrikler:

1- Kullanıcı hedef dönüşüm oranı: Google Analytics’te hedef dönüşüm oranı, ziyaret sayısının hedef tamamlanma sayısına bölünmesi ile hesaplanır. Fakat e-ticaret sitesinde genellikle bir dönüşüm için bir kullanıcı birden çok kez siteyi ziyaret eder. Bu yüzden kullanıcıların gerçek değerini hesaplamak için, “kullanıcı hedef dönüşüm oranı” güzel bir KPI olabilir.

Kullanıcı hedef dönüşüm oranı aşağıdaki şekilde hesaplanabilir:

Ad: Hedefx/Kullanicilar

Format: Kayan (Float)

Formül: {{Hedef x (Hedef x Tamamlama Sayısı)}} / {{Kullanıcılar}}

2- Bir kullanıcının ortalama maliyeti: Google Adwords reklamları yapıyorsanız (Google Analyitcs ile bağlamanız gerekir) ve/veya diğer reklam maliyetlerinizi Google Analytics’e giriyorsanız, bu metriği hesaplanmış metrikler ile rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Bu sayede web sitenize gelen bir kullanının size ne kadar maliyeti olduğunu görüp, bu metriğe göre de dijital pazarlama bütçe optimizasyonu yapabilirsiniz.

Bir kullanıcının ortalama maliyeti aşağıdaki şekilde hesaplanabilir:

Ad: Maliyet/Kullanicilar

Format: Para Birimi (Currency)

Formül: {{Maliyet}} / {{Kullanıcılar}}

3- Bir kullanıcının ortalama geliri: Bu da “bir kullanıcının ortalama maliyeti”nde olduğu gibi, eğer site içerisinde e-ticaret kodu var ise olan gelir değerine göre bir kullanıcının e-ticaret sitesine getirdiği ortalama geliri hesaplamanıza yardımcı olur. Bu hesaplanmış metrik sayesinde de dijital pazarlama optimizasyonunu daha verimli yapabilirsiniz.

Bir kullanıcının ortalama geliri aşağıdaki şekilde hesaplanabilir:

Ad: Gelir/Kullanicilar

Format: Para Birimi (Currency)

Formül: {{Gelir}} / {{Kullanıcılar}}

4- İşlem başına ürün görüntülenme sayısı: E-ticaret sitelerinde bulunan e-ticaret kodu yardımıyla, işleme dönüşen ziyaretlerin işleme dönüşmeden önce ne kadar ürün görüntülediği de hesaplanmış metrikler sayesinde hesaplanabilir. Eğer site üzerinde pazarlama (onsite marketing) yapıyorsanız, bu metrik oldukça faydalı olabilir.

İşlem başına görüntülenme sayısı aşağıdaki şekilde hesaplanabilir:

Ad: UrunGoruntulenme/Islemler

Format: Kayan (Float)

Formül: {{Ürün Ayrıntısı – Görüntüleme Sayısı}} / {{İşlem Sayısı}}

Yukarıda belirttiğim metrikler, hesaplanmış metrikleri temel düzeyde anlamanız için ve özellikle e-ticaret siteleri için faydalı KPI olabilecek metrikler. Hedeflerinize göre hesaplanmış metrikler oluşturarak analizlerinizi daha da derinleştirebilirsiniz.

İyi analizler!

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link