Google I/O 2016 konferansında tanıtılan Android N için Google halihazırda isim aramaya başladı bile. Android sürümleri için genelde harf sırası ile ilerlemeyi tercih eden Google, açtığı mikrosite ile tüm internet kullanıcılarından Android N ile ilgili alternatif isimler toplamaya başladı.

N ile başlayan sözcükler dediğimiz zaman aklınıza neler gelirdi? Bu konuda Google’a birçok farklı isim önerisi geldi mesela Noodles, Nectarines, Nuts

Hatta bu konu ile ilgili Youtube Android kanalında şu videoya bile rastlayabiliyorsunuz:

Bunu duyan İnci Sözlük yazarları Android N’e buldukları alternatif isim ‘Namık’ ile isim önerilerinde ilk sıralarda kalmak için oldukça sistemli bir şekilde çalışıyor. Hatta VPN yardımı ile Namık isim önerisinin birçok ülkeden gelmesine bile düşünmüşler.

Android’in genellikle tatlı isimleri almasına konusunu da kullanıcılar ürettikleri  “Namık Tatlısı” içeriklerini yayarak aşmaya çalışıyorlar. Şimdiden Wikipedia ve Youtube tarifleri ile oldukça aktif çalışıyorlar.

Namık-Tatlisi

Android’in N için hazırladığı eğlenceli videoya ek olarak İnci Caps Facebook sayfasında Android Namık için bir video bile hazırlandı.

Android N,eğer en fazla önerilen isimler arasında seçim yapacak olursa sadece inci yazarları ile kalmayarak, Türkiye’den bireysel önerilerin desteği ile de ‘Namık’  ismini kabul ettirebilirler. Zira kurallara göre N ile ilgili isim önerisi göndermek sınırsız ancak her gönderilen isim daha öncekilerden farklı olmak zorunda.

Android-Namik-logo-696x474

Son güncellemelere göre sözlükte tüm Türk halkından ve Okan Bayülgen gibi ünlü isimlerden de Android NAMIK konusunda yardım istemeye kararı geldi.

Sizde kampanyaya destek olmak için 8 Haziran’a kadar isim önerilerinizi gönderebilirsiniz.

Android N için alternatif isim önermek için;

https://www.android.com/versions/name-n/

Android NAMIK trolü içeriği için;

http://www.incisozluk.com.tr/w/android-troll%C3%BC-destek-kampanyas%C4%B1/

Konu ile ilgili Facebook etkinliğine göz atmak için; https://www.facebook.com/events/1075379652527181/

 

 

 

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın