Anadolu Grubu, Migros’un yüzde 40.25’ni alarak perakende sektörüne giriyor. Şirketten Borsa’ya yapılan açıklamada Migros hisselerinin 26 liradan alınacağı kaydedildi. Borsada kararın açıklanmasından önce 19 liradan işlem gören Migros hisseleri böylece yaklaşık yüzde 36 primli bir şekilde alınmış olacak. Şirkete biçilen değer ise 4.7 milyar lira oldu.

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan yaptığı açıklamada, Gruba perakende sektöründe önemli bir marka kazandırmak istediklerini bu çerçevede sektörde lider Migros’a ortak olmaya karar verdiklerini söyledi. Özilhan, “Gruba güçlü bir marka kazandırmak istiyorduk. Bu çerçevede ilk adımı attık” diyen Özilhan, hisselerin piyasa değerinden yüzde 24 primli alınmasını nedeni ise şöyle açıkladı: “Şirketin yönetimine giriyoruz. Böyle bir durumda fiyatın piyasa fiyatından yüksek olması doğaldır”.

Aynı zamanda alkollü içecek üretimi yapan Andolu Grubu’nun, alkollü satış yapan market zincirlerindeki azalışın Migros’a yatırım kararında etkisi olup olmadığı yönündeki soruya ise, “Bunun kararımızla bir ilgisi yok. Bizim Migros’ta alkollü içki satışlarımızın toplam satışlarımız içindeki payı yüzde 5’in altında. Bu kadar para, sırf bu satış devam etsin diye verilmez” cevabını verdi.

Özilhan, Migros hisselerinin borsada işlem görmeye devam edeceğini ve borsa kotundan çıkmayı düşünmediklerini sözlerine ekledi.

Halka açık payı yüzde 19.5 olan Migros’ta Anadolu Grubu’nun yüzde 40.25 hisse almasının ardından BC Partners eşit ortaklığa sahip olacak. BC Partners 2008 yılında Migros’u almıştı.

Migros hisseleri ortaklık açıklamasının ardından bugün yüzde 9’a yakın yükseliyor.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın