Amerika siyasi tarihinin tartışmasız en başarılı ve en etkileyici reklamı.” It’s morning in America again

Ronald Reagan. Amerika Birleşik Devletleri’nin 40. başkanı.İlk defa 1980 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olan Reagan , 1984 yılında tekrar seçime gider.Rakibi Demokrat parti’den aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri başkan vekili olan Walter Mondale‘dır .

httpv://www.youtube.com/watch?v=EU-IBF8nwSY&feature=player_embedded

Reagan rakinine karşı o güne kadar örneği bulunmayan bir reklam kampanyası başlatır.

Reklamda ” Bugün Amerika tarihinde hiç olmadığı kadar çok kişi işe gidiyor , faizler 1980’li yılların neredeyse yarısında , bugün yaklaşık 2000 aile yeni ev alacak ve bu rakam son dört yılın en yüksek değeri.Bu öğleden sonra 6.500 genç insan evlenecek ve enflasyon dört sene öncesinin yarısı değerinde ” şeklinde mesajlar verilerek seçmeni etkilemeye çalışılır.

Bu reklam kampanyası ile Reagan yarışta çok önemli bir avantaj sağlayarak 50 eyaletten 49’unu , 538 millet vekili sayısının 528’ini alarak Amerika siyasi tarihinin en büyük zaferine imza atar ve Richard Nixon’dan sonra üstüste ikinci kez başkan olan aday ünvanına kavuşur .

Reklam kampanyası o kadar başarılı olur ki 2007 genel seçimlerinde neredeyse birebir aynı olacak şekilde ve aynı ses tonu ile Hillary Clinton tarafından kullanılır :

httpv://youtu.be/kddX7LqgCvc

Bir Cevap Yazın