Yaratıcı Ambalaj Tasarımları Hakkında Bilmeniz Gerekenler 0

Tüketiciye sunduğunuz ürün kadar ambalajın da ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Çünkü raflarda gördüğümüz anda  tüketici olarak dikkatimizi ilk olarak ilginç ambalajlar çekiyor. Hedef kitleye hitap eden dikkat çekici bir ambalaja sahip olmak önemlidir, çünkü insanlar ambalajdan sonra, ürünün hangi markanın ürünü olduğuna da bakacaktır.

Etkili bir ambalaj tasarımı için göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli noktalara hep beraber bakalım.

Göze Hitap Eden Ürünler

Yaratıcılık, ürün ambalajının çok kaliteli ya da çekici olmasından ziyade her şeyde bulunabilir olmaktan da geçiyor. Yapacağınız tasarımlarda ürününüzün tek başına hatırlanabilir olmasını sağlayacak detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin hiç kimse Campbell Soup konservelerini unutmaz.

soup

Müşterinizin Aklındakini Tahmin Etmeye Çalışın

Örneğin Apple ürün ambalajı tasarımlarında yumuşak ve sade renkleri kullanıyor. Ambalajda sadelik Apple için uygun olsa da tüm markalarda aynı etkiyi yaratmıyor. Ambalajda başarıya aslında markaların psikografik ve demografik bakımından hedef kitlesini iyi analiz ettiği ve bu çıktılar ile onların göz zevkine hitap edecek sonuçlarla geldiği zaman ulaşılıyor.

Bir diğer örnekse Hugo Boss’tan geliyor. Erkeklerin dayanıklı ve pratik tasarımlardan hoşlandığı, dikkat isteyen ve uğraşı gerektiren paketlerden hoşlanmadığı bilgisiyle hareket eden Hugo Boss erkekler için ürettiği kozmetik ürünlerinde daha dayanıklı ve kolay tasarımlarla hedef kitlesinin karşısına çıkıyor.

Hugo-Element-Hugo-Boss_90ml_EdT

Bir ürününün perakende fiyatının sadece %9’unun ürün paketleme kısmına gittiğini biliyor muydunuz? Sadece daha yüksek standartlarda, gündemdeki yenilikleri takip ederek bir ambalaj tasarımı yaparak hem ürününüzün daha fazla satmasını sağlayabilirsiniz, hem de tasarım değişikliğiniz için göründüğü kadar fazla bir maliyete de katlanmamış olursunuz.

Ürün ambalajında kullandığınız tasarım aslında ürünün üreticisi olan şirket için de promosyon malzemesi olabilir. Ürün hattınızda kullanacağınız  örnek tasarımlar markanızın daha da bilinir olmasını sağlayabilir.

ambalaj-tasarim8

Her ne kadar ürün ve ürünün niteliği tüketici için öncelikli olsa da ürününüz ne olursa olsun, dikkatleri cezbedeceğiniz ilk yerin ürününüzün ambalajı olduğunu unutmayın. Bu nedenle ambalajda doğru ve dikkat çekici tasarıma yatırım yapmak her sektör için uygun bir adım olacaktır.

 

 

 

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link