Bilindiği gibi Amazon dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri. Her geçen gün de Amazon’un yaptığı yeniliklerle ilgili bir haber okuyoruz. Özellikle lojistik konusunda yaptığı yatırımlarla büyük ilgi gören Amazon bu sefer çok daha farklı bir teknolojiyi uygulamanın peşinde. Buna “anticipatory shipping” diyerek patentini alan Amazon e-ticaret sektörüne yeni bir akım getireceğe benziyor.

Amazon.com’un veri madenciliği konusunda çok iyi olduğu bilinen bir gerçek. Siteyi bir kere ziyaret etmeniz onlar için yeterli bir veridir ve o veriye göre sizin ilginizi çeken çoğu ürünü site içerisinde gösterebilir. Bu şekilde e-ticaret dönüşüm oranlarını yüksek tutarak kazancına kazanç katan Amazon elindeki bu değerli bilgi ve algoritmayı bir adım öteye taşıyacak.  Amazon artık satın almayı düşündüğünüz ürünleri önceden tahmin edip, siz daha sipariş vermeden evinize yollamayı planlıyor. Aşağıda Amazon’un bu iş için aldığı patentten küçük bir alıntı görebilirsiniz. Bu bilgiye göre Amazon sizin önceden yaptığınız satın almalara, yaşadığınız bölgeye, demografik bilgilere, yaptığınız wish-listlere, sadece gezdiğiniz ürünlere hatta daha fazlasına bakacak ve bir sonraki siparişinizi tahmin edecek ve siz sipariş vermeden önce evinize yollayacak.  amazon data mining

Peki soru şu: bu durum insanların hoşuna gider mi, dönüşümü nasıl olur?

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın