Amazon’un en az birkaç senedir  Prime Air isimli “drone ile teslimat servisi”  üzerinde çalıştığını biliyoruz. Prime Air hizmetini hayata geçirmek için çalışmalarına devam eden e-ticaret devinin bu hizmeti için aldığı bir patent ortaya çıktı. CNN, geçtiğimiz günlerde Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi’nin Amazon’un drone’lar aracılığıyla paketleri teslim etmek için kullanacağı yeni yöntemin patent başvurusunu kabul ettiğini açıkladı.

Amazon’un onaylanan patent başvurusuna göre, teslimat drone’ları belli bir irtifadayken paketleri serbest bırakacak ve inişi sırasında pakedin yörüngesini takip edecek ve belirleyecek. Bununla birlikte şirketin teslimat drone’ları, rotasının dışına çıkan bir pakete paraşüt, basınçlı hava kutusu ya da iniş flabını açması için talimat veren bir mesaj iletebilecekler.

Amazon’un Drone ile Teslimat Hizmeti İçin Aldığı Yeni Patent

Bu patent, Amazon’un Prime Air ile ilgili sürmekte olan deneyleriyle ilgili ortaya çıkan en son gelişme. Şirketin Prime Air servisi için düşündüğü tek teslimat yöntemi bu değil tabii ki. Amazon, paketleri teslim etmek için drone’ların yere iniş yaptığı bir başka teslimat yöntemini de seçenekler arasında bulunduruyor.

Şu anda Amazon’un drone’ları tamamen otonom ve güvenliği garanti altına almak için algı ve önleme teknolojisiyle donatılmış durumdalar. Ancak drone’ların tamamen otonom olması, şirketin ABD’deki Prime Air servisini kullanıma sunmasının önünde büyük bir engel. Zira CNN’nin haberine göre, ABD’de tamamen otonom drone’ların kullanımı yasak. Başka bir deyişle, drone’ların bir insanın gözetiminde uçurulmasına izin veriliyor. Bununla birlikte Amazon, geçtiğimiz aralık ayında İngiltere’de bir kişinin birden fazla otomatikleştirilmiş drone’u izlediği ve kontrol ettiği özel bir test başlattı.

Amazon, 7 Aralık 2016 tarihinde İngiltere’de tamamen otonom bir drone ile Prime Air servisiyle ilk teslimatını gerçekleştirdi. Şirketin Prime Air ile yapılan ilk teslimat için özel olarak yayınladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın