Amazon, Facebook, Youtube… CEO’lardan Verimli Çalışma Sırları

Time dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre ortalama bir CEO günde 10-11 saat hafta sonu ise ekstradan bir 6 saat daha çalışıyor. Daha fazla çalışmak daha fazla işi yoluna koymak olarak görülebilir, peki CEO’lar uzun saatler boyunca verimli çalışmak için neler yapıyor dersiniz?

Gelin onları başarıya götüren bu küçük sırlara biraz daha yakından bakalım:

İş Sürecinde 4 prensip: Jeff Bezos, Amazon

Belki de tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu bir şirket olan Amazon’un CEO’su ve Washington Post’un sahibi Jeff Bezos haliyle gün içinde birçok kritik karar vermek zorunda kalıyor. Bu nedenle iş süreçlerini hızlandırmak amacıyla 4 aşamalı bir sistem geliştirmiş.

  • İlk olarak karar alma süreçlerinde hiçbir zaman genelleme yapmıyor, her kararın geri çevrilebileceğine, bir açık kapı bırakılabileceğine inanıyor.
  • İkincil olarak bir karar verirken konunun en az %70’ini bilmeyi istiyor. “Eğer işin %90’ını öğrenmeye çalışırsak birçok vakada yavaş kalırız” diyor.
  • “Liderlik etmek iş değil sorumluluktur” bilinciyle hareket eden Bezos, Amazon’un da temel prensibi olan “fikre karşı çık ve uygula”  prensibinden hareketle, liderlerin ne kadar yorucu olsa da eğer karşı çıkması gerekiyorsa fikre karşı çıkabileceğini, sosyal bir uyum yakalamak için fikre onay vermemesi gerektiğini, ancak karar verildiğinde de tamamen fikre uyması gerektiğini öğütlüyor.
  • Son olarak; karışıklık çıkarması muhtemel konuları önceden bu ve konuları hemen gündeme almanın önemli olduğunu vurguluyor, çünkü bir konu hakkında takımların farklı amaç ve görüşleri olabilir ve fikir karmaşasında yorulmamak, daha beter bir karmaşaya sebebiyet vermemek için konuyu hemen çözmek gerekir anlayışı ile hareket ediyor.

Ritminizi Bulun: Jack Dorsey, Twitter

Twitter ve Foursquare CEO’su Jack Dorsey günde 16 saat çalışıyor. Pratik ve disiplinin bu süreçte can alıcı noktalar olduğunu belirten Dorsey, iş yoğunluğu ile başa çıkabilmek için her gün için bir iş teması oluşturuyor.

Pazartesi günleri her iki şirket içinde yönetim işlerine odaklanan Dorsey, Salı günlerini ürünlere, Çarşamba’yı pazarlama, iletişim ve büyümeye Perşembe’yi yazılımcılar ve partnerlerine Cuma gününü işe işe alım, strateji ve kültüre ayırıyor. Cumartesi gününü kendine ayıran Dorsay Pazar gününü ise yeni haftaya hazırlanmakla geçiriyor.

İşe Herkesten Önce Gel: Sallie Krawcheck, Ellevest

Bir dijital finans şirketi olan Ellevest’in CEO’su Sallie Krawcheck bir iş için en değerli ticari varlığın zaman olduğunu belirtiyor. Diğer partnerleri ile beraber geçirdiği vakit ile düşünüp, yazıp model oluşturmaya ayırdığı vakit arasında denge sağladığı zamanların ise en verimli olduğu zamanları olduğunu belirtiyor.

Sürekli gelen maillerin dikkatini dağıttığını belirten Krawcheck artık herkes uyduğu zamanlar çalışmayı tercih ediyor. Böylelikle aklının daha berrak kalabildiğini de ekliyor.

Zamanını Koru: Keller Williams Realty, Garry Keller

Tüm gününü önemli işler yapmak için ayırmak yerine işin ilk 4 saatini her yıl belirlediği o “en önemli şeyi” yapmaya ayırıyor.  Zamanın anahtar olduğunu belirten Keller ” başarı zamanla gelir, her seferinde parça parça..” diyor.

İş ve Özel Hayatı Ayırmak: Susan Wojcicki, Youtube

Wojcicki belki de bu konuda hepimizin yapması gerektiğini en iyi bildiği şeyi paylaşıyor. Onun önceliği ise haftanın birçok gecesi evde olup 5 çocuğuna yemek hazırlamak. Makul vakitlerde ofisten ayrılmak işini daha organize ve hızlı bir şekilde yapmasına sağlıyor ve evdeyken de iş nedeniyle dikkati dağılmıyor.

“Akşam 6 ile 9 arası e-maillerine bakmamayı kural haline getirmeye çalışıyoruz. Çünkü eğer telefondaysanız ondan ayrılmak zorlaşıyor.” Diyen Youtube’un CEO’su Wojcicki kendini tüm elektronik cihazlar ve işten soyutladığında sadece ailesiyle kaliteli vakit geçirmekle kalmıyor, aynı zamanda daha da fazla yaratıcı olduğunu belirtiyor.

Gelen Kutusunda 0 Mail: Elliot Weissbluth, High Tower

High Tower finansal hizmetleri şirketinin CEO’su Elliot Weissbluth oldukça fazla zaman harcamasına neden olan e-maillerden kurtulmak için tüm bültenlerden aboneliğini iptal ediyor, önemli olduğu konusunda şüpheye düştüğü mailleri önemliyse nasıl olsa biri sizin yerinize takip eder mantığı ile siliyor. CEO değilseniz yapmamanızı öneririm J

Kolay İşleri Önce Yapın: Mark Zuckerberg, Facebook

Zor işleri önce yapmak gününüzü rahatlatır felsefesinin tam aksinin düşünen Zuckerberg eğer önce kolay işleri yaparsanız daha büyük bir ilerleme kaydedersiniz fikrine sadık hareket ediyor.

Çünkü kolay işleri önce bitirmek kartopu etkisi yaratarak size ivme kazandıracak, daha zorlarını yapmak için kendinizi enerjik hissetmeye başlayacaksınız.

Telefonunuzu Sessize Alın: Ivan Mazour, Ometria

Pazarlama platformu Ometria’nın CEO’su Mazour için verimliliği yakalamanın ilk sırrı zamanını doğru bir şekilde kullanmayı bilmekten geçiyor.

“Aramalar, mesajlar, bildirimler ise kontrolü sizden alıyor” diyen Mazour kaçan aramalar, gelen mesajlara sizin onları yanıtlamak için ayırdığınız vakitte bakmak kontrolü elinizde tutar anlayışı ile hareket ediyor.

Peki sizin en büyük verimlilik sırrınız ne?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bitkiye İnsanlardan Daha İyi Bakan Bir Robot Geliştirildi

  • Çinli robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı robot geliştirdi. 
  • Robot bitkinin yeterince güneş almasını ve yeterince su almasına yardımcı oluyor. 
  • İlgili yazı: Kendimizi Robotlara Alkışlatır Olduk

Bitkilerin heliotrpik olduğunu yani, ışığın olduğu yere doğru büyüdüğünü fen ya da biyoloji derslerinizden hatırlıyor olabilirsiniz. Fakat bitkiler diğer canlılar gibi hayatta kalma konusunda diğer canlılar kadar çaba gösteremiyorlar. Karanlık bir alanda kalan bitki güneş ışığı gören yere doğru büyüse bile yeterince büyümeden, besin yetersizliği sebebiyle ölebilirler.

Bitkileri canı gibi koruyan insanlar neyse ki bitkiler için mücadele veriyor ve onları ayakta tutabiliyorlar. Çin robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı bir oyuncak robot geliştirdi. Tianqi’nin şirketi Vincross tarafından üretilen robot, sırtına yerleştirilen bitkinin güneş alması için hareket ediyor, yeterince güneş aldığına karar verince gölgeye çekiliyor ve bitkisi susuz kaldığında özel bir dansla su talep ediyor. 

Yapraklı bir yengeç gibi görünen bu robot-bitki melezinin fonksiyonlarını nasıl gerçekleştirdiği açıklanmadı ancak ışık, gölge ve nem algılayıcılarıyla bu işlemleri gerçekleştirmek çok zor değil.

Ölü Bir Ayçiçeği İlham Verdi

Tianqi bir sergide gölgelik bir alanda gördüğü ölü bir ayçiçeğinden esinlenerek bu projeye başladığını söylüyor. “Bitkiler genellikle oldukça pasif” diyen Tianqi “…onları kesebilirsiniz, yakabilirsiniz, topraktan sökebilirsiniz ve hiçbir şey yapmadan dururlar. Tüm canlılar arasında en az özgürlüğe sahip yaratıklar bunlar.” diyor. Ancak nasıl ki insanlar hareket kabiliyetini geliştirmek için bisikletler, trenler ve uçaklardan faydalanıyorsa, bitkiler de teknolojinin nimetlerinden faydalanabilir.

Tianqi “Robotik tabanı sayesinde bitkiler hareket ve etkileşimi deneyimleyebilir. Umarım bu proje teknoloji ve doğal yaşam arasındaki ilişki konusunda bazı kişilere ilham verir.” diyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link