Amazon, Facebook, Youtube… CEO’lardan Verimli Çalışma Sırları

Time dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre ortalama bir CEO günde 10-11 saat hafta sonu ise ekstradan bir 6 saat daha çalışıyor. Daha fazla çalışmak daha fazla işi yoluna koymak olarak görülebilir, peki CEO’lar uzun saatler boyunca verimli çalışmak için neler yapıyor dersiniz?

Gelin onları başarıya götüren bu küçük sırlara biraz daha yakından bakalım:

İş Sürecinde 4 prensip: Jeff Bezos, Amazon

Belki de tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu bir şirket olan Amazon’un CEO’su ve Washington Post’un sahibi Jeff Bezos haliyle gün içinde birçok kritik karar vermek zorunda kalıyor. Bu nedenle iş süreçlerini hızlandırmak amacıyla 4 aşamalı bir sistem geliştirmiş.

  • İlk olarak karar alma süreçlerinde hiçbir zaman genelleme yapmıyor, her kararın geri çevrilebileceğine, bir açık kapı bırakılabileceğine inanıyor.
  • İkincil olarak bir karar verirken konunun en az %70’ini bilmeyi istiyor. “Eğer işin %90’ını öğrenmeye çalışırsak birçok vakada yavaş kalırız” diyor.
  • “Liderlik etmek iş değil sorumluluktur” bilinciyle hareket eden Bezos, Amazon’un da temel prensibi olan “fikre karşı çık ve uygula”  prensibinden hareketle, liderlerin ne kadar yorucu olsa da eğer karşı çıkması gerekiyorsa fikre karşı çıkabileceğini, sosyal bir uyum yakalamak için fikre onay vermemesi gerektiğini, ancak karar verildiğinde de tamamen fikre uyması gerektiğini öğütlüyor.
  • Son olarak; karışıklık çıkarması muhtemel konuları önceden bu ve konuları hemen gündeme almanın önemli olduğunu vurguluyor, çünkü bir konu hakkında takımların farklı amaç ve görüşleri olabilir ve fikir karmaşasında yorulmamak, daha beter bir karmaşaya sebebiyet vermemek için konuyu hemen çözmek gerekir anlayışı ile hareket ediyor.

Ritminizi Bulun: Jack Dorsey, Twitter

Twitter ve Foursquare CEO’su Jack Dorsey günde 16 saat çalışıyor. Pratik ve disiplinin bu süreçte can alıcı noktalar olduğunu belirten Dorsey, iş yoğunluğu ile başa çıkabilmek için her gün için bir iş teması oluşturuyor.

Pazartesi günleri her iki şirket içinde yönetim işlerine odaklanan Dorsey, Salı günlerini ürünlere, Çarşamba’yı pazarlama, iletişim ve büyümeye Perşembe’yi yazılımcılar ve partnerlerine Cuma gününü işe işe alım, strateji ve kültüre ayırıyor. Cumartesi gününü kendine ayıran Dorsay Pazar gününü ise yeni haftaya hazırlanmakla geçiriyor.

İşe Herkesten Önce Gel: Sallie Krawcheck, Ellevest

Bir dijital finans şirketi olan Ellevest’in CEO’su Sallie Krawcheck bir iş için en değerli ticari varlığın zaman olduğunu belirtiyor. Diğer partnerleri ile beraber geçirdiği vakit ile düşünüp, yazıp model oluşturmaya ayırdığı vakit arasında denge sağladığı zamanların ise en verimli olduğu zamanları olduğunu belirtiyor.

Sürekli gelen maillerin dikkatini dağıttığını belirten Krawcheck artık herkes uyduğu zamanlar çalışmayı tercih ediyor. Böylelikle aklının daha berrak kalabildiğini de ekliyor.

Zamanını Koru: Keller Williams Realty, Garry Keller

Tüm gününü önemli işler yapmak için ayırmak yerine işin ilk 4 saatini her yıl belirlediği o “en önemli şeyi” yapmaya ayırıyor.  Zamanın anahtar olduğunu belirten Keller ” başarı zamanla gelir, her seferinde parça parça..” diyor.

İş ve Özel Hayatı Ayırmak: Susan Wojcicki, Youtube

Wojcicki belki de bu konuda hepimizin yapması gerektiğini en iyi bildiği şeyi paylaşıyor. Onun önceliği ise haftanın birçok gecesi evde olup 5 çocuğuna yemek hazırlamak. Makul vakitlerde ofisten ayrılmak işini daha organize ve hızlı bir şekilde yapmasına sağlıyor ve evdeyken de iş nedeniyle dikkati dağılmıyor.

“Akşam 6 ile 9 arası e-maillerine bakmamayı kural haline getirmeye çalışıyoruz. Çünkü eğer telefondaysanız ondan ayrılmak zorlaşıyor.” Diyen Youtube’un CEO’su Wojcicki kendini tüm elektronik cihazlar ve işten soyutladığında sadece ailesiyle kaliteli vakit geçirmekle kalmıyor, aynı zamanda daha da fazla yaratıcı olduğunu belirtiyor.

Gelen Kutusunda 0 Mail: Elliot Weissbluth, High Tower

High Tower finansal hizmetleri şirketinin CEO’su Elliot Weissbluth oldukça fazla zaman harcamasına neden olan e-maillerden kurtulmak için tüm bültenlerden aboneliğini iptal ediyor, önemli olduğu konusunda şüpheye düştüğü mailleri önemliyse nasıl olsa biri sizin yerinize takip eder mantığı ile siliyor. CEO değilseniz yapmamanızı öneririm J

Kolay İşleri Önce Yapın: Mark Zuckerberg, Facebook

Zor işleri önce yapmak gününüzü rahatlatır felsefesinin tam aksinin düşünen Zuckerberg eğer önce kolay işleri yaparsanız daha büyük bir ilerleme kaydedersiniz fikrine sadık hareket ediyor.

Çünkü kolay işleri önce bitirmek kartopu etkisi yaratarak size ivme kazandıracak, daha zorlarını yapmak için kendinizi enerjik hissetmeye başlayacaksınız.

Telefonunuzu Sessize Alın: Ivan Mazour, Ometria

Pazarlama platformu Ometria’nın CEO’su Mazour için verimliliği yakalamanın ilk sırrı zamanını doğru bir şekilde kullanmayı bilmekten geçiyor.

“Aramalar, mesajlar, bildirimler ise kontrolü sizden alıyor” diyen Mazour kaçan aramalar, gelen mesajlara sizin onları yanıtlamak için ayırdığınız vakitte bakmak kontrolü elinizde tutar anlayışı ile hareket ediyor.

Peki sizin en büyük verimlilik sırrınız ne?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

DİMES Yeni Projesi ile Kahvaltıyı Sahiplenmeye Devam Ediyor

Kahvaltı konseptini, farklı iletişim disiplinlerini bir araya getiren çalışmalarla sahiplenen DİMES, Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı sponsorluğu kapsamında, yenilikçi projelerini sürdürüyor. DİMES’in, Beşiktaş çevresinde Swarm ve Foursquare uygulamaları üzerinden gerçekleştirdiği yeni projesi, kahvaltıcı arayışında olanlara sokaktan farklı seçenekler sunuyor. DİMES’in teknoloji odaklı projesi, İstanbul’da kahvaltının popüler adresi olan ve büyük kalabalıkları kendine çeken sokağın mekanlarında yer bulmayı kolaylaşıyor.

Türkiye’nin ilk yerli sermayeli meyve suyu ve önde gelen içecek markası DİMES, günün vazgeçilmezi kahvaltıyı sahiplenmeye devam ediyor.

DİMES’in mobil iletişim teknolojisi ve sosyal medya uygulamalarının gücünü birleştiren yeni projesi, yılda 3 milyon tekil ziyaretçi çeken DİMES Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’nda mekanlarda yer bulmayı kolaylaştırıyor. Beşiktaş çevresinde kahvaltıcı arayan Swarm ve Foursquare kullanıcılarına anlık bilgilerle sokaktan farklı seçenekler sunuluyor.

DİMES’in projesi, Beşiktaş çevresinde Swarm ve Foursquare uygulamaları üzerinden kahvaltıcı arayışında olan kişilerin, sokaktaki kahvaltıcıların doluluk oranlarını ve oldukları noktaya mesafesini görmesini sağlıyor. Böylece DİMES, Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’ndaki tüm mekanların mobil kullanıcıların karşısına aynı anda çıkıyor ve günün her saatinde popülerlikten kaynaklı bir yoğunluk yaşanan sokakta daha kolay yer bulunuyor.

Foursquare’in Shapes teknolojisini kullanan proje, cihazların yaydığı wi-fi, hücresel veri, bluetooth, pusula, akselorometre, barometre gibi sinyallerin toplanması ve mekanların 3D şeklinin anlık olarak çıkarılmasıyla anlık veri üretiyor ve kullanıcıya sunuyor. DİMES Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’nın, İstanbul’da kahvaltının kalbi olduğunu söyleyen DİMES Dijital İletişim Yöneticisi Ezgi Özyıldırım, “Farklı tercihlerle zenginleşen kahvaltı keyfi, DİMES Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’nda somuta dönüşüp, sokak hayatına yansıyor, günün tamamına yayılan bir dinamizm oluşturuyor. DİMES Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı, her an popüler, her an hayat dolu. Bu canlılık, bazen kalabalıktan kaynaklanan bir yer bulamama durumuna yol açabiliyor. Projemiz, anlık verilerle sokaktaki farklı seçenekleri tüketiciye sunuyor. Tüketicinin, mobil teknolojinin gücüyle hayata başka bakmasını; farklı tercihler arasından dilediğince tercih yapıp, daha kolay yer bulabilmesini sağlıyoruz. Öte yandan projemiz, tüm mekanların iş hacmine ve sokağın tanıtımına da katkı sağlayacak” dedi.

“Hayata Başka Bak”

DİMES, “Hayata Başka Bak!” felsefesi kapsamında, meyvenin iyiliği ve renkliliği ile tüketicilerin hayatına değer katmayı iletişim stratejilerinin odağına yerleştiriyor; farklı iletişim disiplinlerini bir araya getiren yenilikçi projeleriyle, tüketicilerin farklı tercihlerle hayatlarına güzellik katmasına yardımcı oluyor.

DİMES Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı sponsorluğuyla kahvaltı konseptli iletişim çalışmalarını yeni bir boyuta taşıyan marka, sokağın kendine has ruhunu ve kentsel dokusunu korurken, hayat, kültür ve sanat odaklı etkinlikler ve etkileşimler için değerli bir platform oluşturmayı hedefliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ntvspor Kapandı, Yerini Kim Alır?

Belki de pazarlama ile doğrudan ilgili bir yazı okumayacaksınız. Fakat Türkiye’de spor yayıncılığı bakımından önemli bir sayfa 17 Martta kapandı. Ntvspor‘u bu kadar çekici ve güçlü bir marka haline getiren neydi? Tabi ki ortaya koyduğu programlar; yani “ürün”.

Ntvspor, Türk spor takipçilerinin tabanına yayılan bir kanaldı. Kanalı farklı kılan birçok özelliği vardı.

Birincisi, dinamik kanal yapısıydı. Sol kısımda yayını izlerken, sağ ve alt kısımda canlı skorları, puan durumlarını ve maç fikstürlerini görebiliyordunuz. Ekranda ilginizi çekebilecek birçok ayrıntı ile karşılaşıyordunuz. Bu uygulama uzun bir süre Ntvspor’da kullanıldı ve farklı kanallara da ilham verdi.

İkincisi, programların kalitesiydi. Çoğu izleyicinin uzun bir süre 7-10 programını izlediğine eminim. Sabah kuşağını domine eden bu program uzun süre yayında kaldı ve 3 saat boyunca spor takipçilerini gündem hakkında bilgilendirdi, onların sorularını cevaplandırmaya çalıştı. Spor Servisi, %100 Futbol, Kırmızı Çizgi gibi programlar kanalın akılda kalan program konseptleri olacak. Tüm bu programlar alanlarında uzman kişiler tarafından sunuldu veya onların katılımı ile gerçekleştirildi. Kanalın doğru yaptığı işlerden biri de yorumcu olarak “3 büyükler” dengesini sağlamasıydı. Beşiktaş’ı Güntekin Onay, Fenerbahçe’yi Rıdvan Dilmen ve Galatasaray’ı Mehmet Demirkol temsil ediyor gibiydi. Bu takımları destekleyenlerin söz konusu yorumculara daha çok kulak kesildiklerine eminim.

Üçüncüsü, kanalın “beklendiği gibi” futbol ağırlıklı olması ile birlikte basketbol, voleybol, hentbol gibi branşlarla diğer spor kategorilerine olabildiğince yer ayırmaya çalışmasıydı. Eğer pazar sabah 06.00’da kalkmışsanız kendinizi rallikros şampiyonası izlerken bulabilirdiniz. Ntvspor, bir süre sonra kan kaybetmeye başladı. Ekran önünde ve arkasında çalışan birçok kişi süreç içinde kanaldan ayrıldı, bazıları başka kanallara transfer oldular ve sonunda kanal satıldı. Bu başka bir yazı konusu.

Peki, Ntvspor’un yerini kim alır? Türkiye’de spor severlere sunulan 3 önemli platform var: Digiturk, D-smart ve Tivibu. Bunların hepsi farklı spor kanallarına sahipler.

Digiturk, LigTV’yi Beinsports grubuna bırakarak farklı bir yola girdi. Kanalı dikkatli takip edenler Ntvspor’dan birçok ismin buraya transfer olduğunu görmüştür. Beinsports, güçlü bir kanal yapısına sahip olsa da futbol ağırlıklı ve Türkiye Süper Ligi odaklı bir kanal olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle Ntvspor benzeri bir yaygınlık göstereceğini düşünmüyorum. Aylık 90 TL’ye ulaşan abonelik ücreti de bunu destekler nitelikte görülebilir.

Atv’nin spor kanalı A-spor ise farklı bir anlayışı içinde barındırıyor. Program yapısı ve kanalın vaat ettikleri Ntvspor’dan oldukça farklı. A-spor’da Türkiye Kupası maçları yayınlanıyor. Yayın ve yorumcu kalitesinin yorumunu bu noktada sizlere bırakıyorum.

Tivibu, UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi resmi yayıncısı olarak farklı kanallarla hizmet veriyor. Kanalın elinde önemli ürünler olduğu söylenebilir. Bu ürünleri iyi bir yorumcu grubu ile süslüyorlar. Tivibu’da da bir dönem Ntvspor’da çalışmış bir kamera önü ekibi var. Tivibu platformunda aynı zamanda Ssport TV var ve bu kanal İngiltere Premier League ve NBA maçlarını yayınlama hakkına sahip. Kişisel olarak Tivibu platformunu, bir paket olarak Ntvspor’un ikamesi olarak değerlendiriyorum. Yine de Ntvspor gibi yekpare bir kanal yapısı henüz mevcut değil.

TRT Spor kanalı ise ulaşılabilirlik anlamında diğer kanallardan daha iyi şartlara sahip. Yine de bu kanalda Ntvspor’un dinamizmini göremiyorsunuz.

Sonuç olarak, yeri doldurulur mu bilinmez ama birçok izleyici uzun bir süre otomatik olarak “85” kanalını tuşlayacak fakat Ntvspor’u ekranda göremeyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link