Alkole Tanıtım Yasağının Pozitif Etkileri Olabilir mi?

Yaz aylarının başında gündemi oldukça meşgul eden alkol ile ilgili düzenlemelerde, pazarlama adına önemli kısıtlamalar getirildi. 11 Haziran 2013’te Resmi Gazete’de yayınlanan 6487 sayılı kanuna göre alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacak. Ancak alkollü içkilerin uluslararası düzeyde tanıtımına yönelik ihtisas fuarları düzenlenebilecek.

 Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkinin özendirici görüntülerine yer verilemeyecek.  Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar, her ne suretle olursa olsun, hiçbir etkinliğe ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanarak destek olamayacak.

Özellikle etkinlikler ile ilgili bölüm Türkiye’nin kültür sanat anlamında ön plana çıkan pek çok etkinliğinin tehdit altına girmesi anlamına geliyor. Özellikle Efes Pilsen’in başını çektiği bu stratejide ve marka Blues Festival, One Love Festival önemli organizasyonlara verdiği destekler ile, bu etkinliklerin düzenlenmesine öncülük ediyordu. Yurt dışında da müzik festivallerinin en önemli destekçileri büyük çoğunlukla alkol firmalarıdır, hedef kitleye ulaşılması açısından önemli fırsatlar yaratan festivaller aynı zamanda ülkelere hem turist hem de kültürel derinlik kazandırırlar.

[toggle title=”Avrupa’da Bu Yaz Gerçekleştirilen Bazı Festivaller”]Tuborg sponsorluğunda Roskilde Festivali (Danimarka),
Jupiler sponsorluğunda Rock Werchter (Belçika),
Tennents Lager sponsorluğunda T in The Park (İngiltere),
Carling sponsorluğunda Isle of Wight, Leeds ve Reading festivalleri (İngiltere),
Heineken sponsorluğunda Benicassim (İspanya), Primavera Sound (İspanya), Montreux Caz Festivali (İsviçre),
Beck’s sponsorluğunda Hurricane Festival (Almanya),
Dreher sponsorluğunda Sziget (Macaristan),
Koff sponsorluğunda Rock The Beach (Finlandiya),
Jupiler sponsorluğunda Park Pop (Hollanda)[/toggle]

Tabii ki sadece festivaller ile sınırlı değil bu önemli destekler. Efes Pilsen’in tiyatroya verdiği önemli bir destek mevcut. Ayrıca basketbol takımı ile zaten Türkiye’de spor anlamında da marka halindeler. Efes Pilsen gibi Türkiye’de pek çok alkol markası spor ve kültür etkinliklerini destekliyordu. Getirilen bu sınırlama mutlaka bu tarz etkinliklerin Türkiye’de düzenlenmesini etkileyecektir. Zaten kültüre ve sanata desteklerin sınırlı olduğu ülkemizde, bu düzenleme ile daha da sınırlı hale gelebilir.

Her Krizin Görünmeyen Bir Yüzü Daha Vardır

Bahsettiğimiz düzenleme, Türkiye piyasasındaki alkol markaları için önemli bir kriz. Mutlaka bu düzenlemeye karşı stratejiler geliştirilecek ve markalar tüketicileri ile yine iletişim kurmanın yollarını bulacaklardır. Ancak bu kriz beraberinde markalara bir fırsat getiriyor gibi de görünüyor. Özellikle ben de bu fikrin oluşmasını sağlayan en önemli olay ise “Yeni Rakı”nın dünyaca ünlü Sziget Festivali’ne sponsor olması oldu. Sahalarda ilk kez gördüğümüz bu hamle, aklıma “Türkiye’deki yasaklar, bu bütçelerin yurt dışında kullanılmasını mı sağlayacak ?” sorusunu getirdi.

Bunun net cevabını ilerleyen günlerde alacağız ancak markaların bu yönde bir strateji izlemesi oldukça önemli olabilir. Gerçi, Yeni Rakı markası hali hazırda Diageo‘nun sahip olduğu bir marka olsa da, yine de topraklarımızdan çıkmış bir marka olarak dünyaya açılma konusunda bu krizi fırsata çevirebilir. Ben özellikle Efes Pilsen’in burada önemli hamlelerinin olabileceğini düşünüyorum. Yakında dünya Türk birasının tadına bakabilir. Bekleyelim görelim…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Müslüman Futbolcu, Alkol Üreten Markanın Ödülünü Reddetti

2018 FIFA Dünya Kupası A Grubu’nda Mısır ile Uruguay’ın karşılaştığı mücadelede ‘maçın oyuncusu’ seçilen Mısırlı kaleci Mohamed El Shenawy bu ödülü reddetti.

Başarılı futbolcunun ödülü kabul etmeme sebebi ödülü veren Budweiser markasının alkol markası olması olarak gösterildi. Alkollü içecek ve bira üreten Budweiser firması 2018 Rusya Dünya Kupası’nın ana sponsorlarından ve FIFA’nın da resmi alkol tedarikçisi konumunda bulunuyor.

29 yaşındaki Mısırlı oyuncu El Shenawy, maç boyunca Barcelona’da top koşturan Luis Suarez ve Paris Saint Germain’in bu seneki en golcü oyuncusu Edinson Cavani‘nin ataklarını başarıyla durdurmuş ve performansıyla büyük beğeni topladı. Kırmızı bir kadeh şeklinde olan ödül oyuncuya maç sonunda koridorda verilmek istenmişti ancak oyuncu ödülü reddetti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link