Lookbooklar markaların birer görsel uzantısı gibidir. Markaların kişilere sunacağı tarz önerilerinin toplu hali olarak değerlendirebileceğimiz lookbooklar, iyi kullanıldıkları zaman markanın hikayesini hedef kitleye anlatma bakımından oldukça başarılı sayılabilirler. Lookbooklar için model seçiminden, mekan seçimine fotoğrafçı seçiminden stil seçimine kadar her ayrıntı büyük rol oynar ve markanın hikayesini geliştirir.

Lookbook Türkiye’de yaygın olarak bilinmese de bu konuda farklılıkları ile başarıya ulaşmış birçok marka var. Şimdi gelin hep beraber farklı lookbook fikirlerini görelim;

6. Been Trill ve Pretty Puke’s 360 Experience

Been Trill ve Pretty Puke markalarının Coca Cola ile yaptıkları marka işbiriliğinin ortaya çıkardığı bu başarılı lookbook örneği normal bir lookbook fotoğrafı çekmek yerine 360 derece video deneyimi sunarak günümüz kültürünü yakalamaya çalışıyor. Geleceği, Y kuşağını, blog yazan çocukları hedefliyor. 360 derece videoların sadece müzik değil, moda endüstrisinde de ne kadar başarılı bir şekilde kullanılabileceğini ispatlıyor.

5. Hood By Air- “Drone Portraits”

Hood by Air, yukarıda örnekte de gördüğünüz gibi teknoloji ve günümüz kültürünü kendi tarzında yansıtmak için droneları kullanıyor. Sonuç oldukça başarılı,çünkü bu inovatif lookbook, eğer “Drone Portraits” olarak isimlendirilmeseydi kişiler muhtemelen çekimlerin dronelar kullanılarak yapıldığını bilmeyeceklerdi.

Bu çalışma aynı zamanda drone kullanılarak başarılı moda çekimleri yapılabileceği konusunda da moda markalarına ilham verecekmiş gibi görünüyor.

4. Benny Gold- Repurpose of Google Street View

Google Street View’in farklı amaçlarla kullanılması şeklinde özetlenebilecek bu çalışma, ABD körfez bölgesinin sokak giyim konusunda başarılı markalarından birisi olan Benny Gold tarafından 2016 ilkbahar-yaz lookbook’una ‘sokak’ atıfı ile ilham veriyor.

club-cant-tell-snapchat-collection-3

3. CLUB CANT TELL- “COLLECTION 001 PART 1″ Snapchat Lookbook’u

Travis Scott’ın kreatif direktörlüğünü yaptığı CLUB CANT TELL markası lookbook’u hedef kitlesine ulaştırmak için uygun mecra olarak Snapchat’i öngörmüş. Lookbook’tan bazı tarzları uzun süre sizinle tutmanızın tek yolu ise ekran görüntüsü almanız. Lookbook gibi tekrar tekrar bakılması planlanan bir kaynak için Snapchat gibi beklenmedik bir mecra seçilmesi başarıyı ve uzun süre dillerden düşmemeyi de beraberinde getirmiş.

2. Veneda Budny- Selfie Stick

Profesyonel fotoğrafçı ya da makine kullanılmayan Vedana Budny lookbook’unun en dikkat çekici öğesi çalışma ismini veren Selfie Stick oluyor haliyle.  Sadece fotoğrafçı kullanılmaması değil, bu lookbook’u sıradışı yapan diğer şeyler arasında stüdyo kullanılmaması, fotoğraflar üzerinde düzenleme yapılmaması da var.

Ne dersiniz moda endüstrisinde yeni şeyler denemenin eğlenceli ve sıradışı olabileceğini anlatmaları bakımından bu lookbooklar oldukça ilginç ve ilham verici değil mi?

 

1. İlgili Neler Var?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın