Ali Ağaoğlu Ne Yapmaya Çalışıyor? 0

Çok konuşuldu, çok yazıldı. Daha da konuşalacak, daha da yazılacak. Evet tam olarak Ali Ağaoğlu’ndan bahsediyorum. Büyük sansasyon yaratan  Ali Ağaoğlu’nun ‘1453’ projesinden sonra şimdi de bir diğer projesi ‘My towerland’ reklam filmleri karşımızda. Üstelik bu sefer hiç olmadığı kadar fazlalar, mini bir seri tadında. Ev, kafe, ofis ve kuaför konseptleriyle ‘Ağaoğlu My towerland’ reklamları gündemi tutmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Neden mi? Bu reklamların hepsinde, farklı yerlerde farklı kişilerin arasında geçen Ali Ağaoğluna yönelik kulaktan dolma haberlere yer verilmiş. Kendisini göremesek de görmüş kadar oluyoruz yine . Yine içimiz dışımız, sağımız solumuz Ali Ağaoğlu oluyor. Çünkü My Towerland diyalogları 1453 projesine getirilen eleştirilere birer birer cevap verir nitelikte. Yani biz sular durulsun, unutalım desek de kendisi bize unutturmuyor.

Gelelim dialoglara. Kuafördeki kadın bir diğerine aynen şöyle diyor: “Bu yıl Ağaoğlu albüm çıkartıyormuş, adı da ‘yaptım oldu’ymuş. Şarkılar geliyormuş Ağaoğlu’na:  ‘Bu değil. Bu da değil. Bu hiç değil.’ diye beğenmiyormuş.” Arka fonda ise gülümseyen bir erkek sesi: “Duyduğunuza değil, gördüğünüze inanın.”diyor. Tabii bunla biter mi, devamı var! Kafede: “ Abi, şey diyorlar. Milli takımın başına Ali Ağaoğlu geçecekmiş diyorlar ne diyorsun?.” diyor adamın biri. Ve yine o erkek sesi öncekinde olduğu gibi bunda ve diğerlerinde de aynı şeyi söylüyor: “ Duyduğunuza değil, gördüğünüze inanın.” Ofiste: “ Oğlum var yaa, Ali Ağaoğlu Arizona Çölü ihalesini almış. 320.000 ağaç dikecekmiş.” şeklinde olan dialog ev konseptinde ise,” Ali Ağaoğlu Mars’tan arsa almış. Ama projesini durdurmuşlar. Galaksiler birliğiyle anlaşamamış.” şeklinde gerçekleşiyor.

Tamam, kabul, biz markaların ünlülerle özdeşleşmesine alışkınız. Şok deyince aklımıza Seda Sayan, Mavi Jeans deyince Kıvanç Tatlıtuğ gelir. Aslında bu dünyada da yaygın bir durum. Ancak reklamda kullanılan ünlü, söz konusu markanın sahibi olunca işte o zaman işin rengi değişiyor. Sevdik mi tam seviyoruz, sildik mi tam siliyoruz. Bunu başaran yaşadı ki, ne yaşadı! Ya başaramayan?

Şimdi! Asıl soru şu ki, biz bu reklamlarla ev mi alıyoruz, Ali Ağaoğlu’nu mu alıyoruz , önce onu bilemedik. Upuzun bir caddeden ve yanındaki ormandan başka bir özelliğini hatırlamadığımız 1453 reklamında Ali Ağaoğlu’na dair ise her ayrıntıyı hatırlıyoruz.. Gerek hiçbir projeyi beğenmeyen mükemmeliyetçi haliyle, gerekse atıyla dörtnala koşturduğu karelerle gözümüzün önünden gitmiyor. Reklam daha sonra amacından çıkıp daha farklı bir boyut kazanıyor ve Fatih Ormanı katledildi mi katledilmedi mi diye yankı uyandırırken, Ali Ağaoğlu kendini aklamak için devreye giriyor. Ancak Aykırı Sorular programına çıkıp, bize 1453 reklamındaki kibirli Ali Ağaoğlu’nu bile aratır oluyor. “1 ağaç bile kestiysem Taksim’de etek giyer gezerim.” diyecek kadar da iddialı konuşmalar yapan Ağaoğlu’nun hemen akabinde söz konusu Fatih Ormanı’nın işletmesini Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın izni olmadan devraldığı ortaya çıkıyor. Tabii ki bu durum Ağaoğlu’nun güvenirlik ve inandırıcılığını ciddi şekilde baltalıyor. Ve dolayısıyla bakanlık ruhsatı iptal ediyor. Nerdeyse tüm köşe yazarları bu konuyu irdeler hale geliyor.

Bunun üzerine bir basın toplantısı düzenleyen Ağaoğlu, kibirli olduğunu kabul ederken, danışmanı ise 1453 reklamında Ali Ağaoğlu’nun  “Evinizin hemen yanında böyle bir orman olsun istemez misiniz?” ifadesini değiştirip: “Bizim Fatih Ormanı’yla sınırımız yoktur, yakındır, isteyen daha kolay gidebilir.Biz ev alan kimseye orman vaad etmiyoruz.” diyor. Çelişkilerle dolu olan Ağaoğlu, tutarsızlığını gözümüze gözümüze sokuyor. Bunların üzerinden daha bir ay bile geçmeden başka bir projesinin reklamıyla tüm bu kaosu tiye alarak bir de gönderme yapıyor. Birisini kandırıp sonra; ”Şaka yaptım kii!” deriz ya. Aynen bizle böyle dalga geçiyor.

Evet biz markasının tek başına halkla ilişkilerini yürüten Sakıp Sabancıyı ve onun insanın içini ısıtan o gülüşünü, samimiyetini çok seviyorduk.Evet reklam ortalama bir zekaya hitap etmeli. Ki vermesi gereken mesajı başarılı ve net bir şekilde verebilmesi için reklamların ortalama zekadan kastı 12-13 yaş seviyesi oluyor. Ancak biz, sadece ortalama zekaya hitap eden reklamları kabul ediyoruz Ağaoğlu. “Şaka yaptım kii” tarzı davranışlara kanmayacak zeka seviyesindeyiz. Halk olarak kaş yapıyım derken göz çıkarmaya devam ettiğin her şeye:” Bu değil, bu da değil, bu hiç değil!” diyoruz.

Bir Cevap Yazın

McCANN’in Yeni CEO’su Melda Barkın oldu! 0

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas, McCANN İstanbul’un yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak Melda Barkın’ın 11 Eylül 2017 itibarıyla göreve başladığını açıkladı.

Melda Barkın, McCann İstanbul’un yeni CEO’su oldu. Yeni görevi hakkında “McCANN gibi köklü ve saygın bir ajansın geleceğe taşınmasına liderlik etmek oldukça heyecan verici” diyen Melda Barkın, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından UC Berkeley’de Pazarlama Programı’nı tamamladı. Çalıştığı ajansların değişim ve yenilenme süreçlerinin yönetilmesi ve bunların hayata geçirilmesinde önemli deneyimlere sahip olan Barkın, kariyeri boyunca Y&R İstanbul’da genel müdürlük ve Leo Burnett’te CEO’luk görevlerinin yanı sıra, 2015-2016 döneminde Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak da görev yaptı.

Türkiye’deki hedeflerimizin ilk ve en büyük adımı”

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas da Melda Barkın’ın CEO olmasına ilişkin duygularını; “Melda’nın aramıza katılması hepimizi çok mutlu etti. Bu bizim Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerimize ulaşma yolunda attığımız ilk ve en önemli adım. McCANN’in Türkiye pazarında çok zengin bir geçmişi var. Melda’nın varlığı ile çok daha parlak bir geleceğin bizi beklediğine yürekten inanıyorum” sözleriyle ifade etti.

Avrupa’daki Display Reklam Gelirlerinin Yarısı Programatikten Geliyor 0

IAB Avrupa tarafından yayınlanan Programatik Pazar Büyüklüğü 2016 raporuna göre, Avrupa’daki display reklam gelirlerinin yarısı programatik satın almalarla gerçekleşiyor.

IAB Avrupa’nın IHS Markit’le beraber 13 Eylül’de dmexco’da açıkladığı sonuçlara göre Avrupa programatik display reklamcılık pazarı 2016’da 5,7 milyar €’dan 8,1 milyar €’a ulaşarak %42,7’lik büyüme gerçekleştirdi.

Avrupa programatik reklam yatırımları 2013-2016

Rapor, Avrupa display reklam yatırımlarının %50,1’inin programatik satın almayla gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Buna ek olarak, programatik video %155’lik büyük bir artış göstererek toplam video reklam yatırımlarının %45’inden fazlasını oluşturuyor. Mobil, 2016 yılında da %65 programatiksatınalma yatırımıyla en popüler programatikplatformu olmayı sürdürüyor.

Büyüklük ve olgunluk bakımından hâlâ küçük olan Orta ve Doğu Avrupa’nın 2016’da %53 büyüyerek Batı Avrupa’ya (büyüme oranı %42) yaklaşmaya başladığı görülüyor.

Mobilde 2,5 milyar €, videoda1,37 milyar €’ya ulaşan programatik gelirlerinin bölgelere göre dağımı şöyle:

  • Batı Avrupa – 7,5 milyar €
  • Orta ve Doğu Avrupa – 0,6 milyar €

IAB Avrupa ve IHS Markit tarafından gerçekleştirilen Avrupa Programatik Pazar Büyüklüğü araştırması konuyu, tüm paydaşların perspektifinden bütüncül bir yaklaşımla topladığı verilere göre ele alıyor. Avrupa pazarının büyüklüğünü belirleyen bu rakamlar, ulusal IAB’ler tarafından sektör uzmanlarınca raporlanan reklam yatırımlarına, işlem verilerine, istatistiksel ve ekonometrik modellere dayanıyor. Araştırma Avrupa dijital reklam pazarının durumuna ilişkin en kapsamlı çalışma olan IAB Avrupa AdExBenchmark Raporu’nu tamamlıyor.

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Programatik Çalışma Grubu Sorumlusu Atakan Demirci programatik satın almanın Türkiye’de de benzer bir süreçte geliştiğini, 2017’de ise büyümeye katkı sağlayacak iki alanı; ordino bazlı olan display& video bütçelerinin önemli bir kısmının PMP (Private Market Place) anlaşmalarıyla programatiğe evrilmesi ve mobil envanterin programatik ekosistemde daha elverişli hale gelmesi olarak gösterdi. Programatik konusunda bilginin yaygınlaşması gerektiğini vurgulayarak, sektör çalışanlarını IAB Türkiye’nin Kasım ayında yapacağı Programatik seminerine katılmaya davet etti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link