Akıllı Telefonlardan Vazgeçmemize Neden Olacak Teknoloji: Smart Lens

Bilim kurgu filmlerini aratmayan bu yeni teknoloji sayesinde gözlerinizde ki lensler ile video çekebilir, sağlığınız hakkında bilgi sahibi olup kontrol altında tutabilir ve sosyal yaşantınızda hiç olmadığı kadar iyi olabilirsiniz. İşte akıllı lens teknolojisinin günlük yaşantımıza etkileri.

Öncelikle Smart lensler, akıllı telefonların yaptığı faaliyet ve özelliklerin çok daha fazlasını yapacağı için akıllı telefonların ortadan kalkacağı düşünülüyor. Örneğin; şu an akıllı telefonlarda oynadığımız oyunları smart lensler ile 3 boyutlu bir şekilde algılayıp oynayabileceğiz. Bundan dolayı akıllı lenslerin işlevsel olarak günümüz teknolojisinden baya ileride olduğu için akıllı telefonların kullanılacağı öngörülemiyor. Ayrıca bu akıllı lensler sayesinde görüş açısı dijitale bağlanıyor ve uzaktaki bir yeri internetin verdiği bilgiler ile görebiliyorsunuz.

Smart lenslerin bize neler katacağına bakacak olursak:

Video ve fotoğraf çekimi

Öncelikle bu özellik biraz korkmamıza neden olsa da aslında çok pratik ve kullanışlı olacağı düşünülüyor. Neredeyse gördüğünüz herşeyi mesafe sorunu olmadan çekip kaydedebileceksiniz ve zoom yapıp açıyı ayarlayabileceksiniz. Her ne kadar özel hayat gizliliğini istismar etsede dikkatli kullanıldığı sürece eğlenceli biz özellik olacağı düşünülüyor.

Sağlık için katkısı

Smart lensi taktığınız andan itibaren biyolojik verileriniz bir cihaza aktarılacak ve sürekli takip edilecek. Örnek vermek gerekirse; sizi kan şekeri seviyeniz, tansiyonunuz ve olası tehlikelere karşı uyaracak. Belki de bizim için en faydalı olacak olan bu yenilik, daha uzun yaşamamızı ve vücudumuz hakkında detaylı, güncel bilgiler almamızı sağlayacak.

En büyük artısı engelliler için

Engelliler için oldukça kullanışlı olan bu lensin en güzel özelliği yol tarifini bir kulaklık vasıtasıyla alabilecek olmak. Kişiler yol üzerinde bir çukur, bir tümsek varsa ya da önünde dikkat etmesi gereken başka bir engel varsa uyarılacak. Böyle bir yeniliğin olması engellilerin sosyal hayata adapte olabilmeleri için büyük bir artı.

Sosyal hayata etkileri

Sosyal hayatı etkileyecek olan gelişmeler biraz tehlikeli türden. Örneğin; karşınızda ki kişinin kalp atışlarından vücut hareketlerine kadar ne hissettiğini ve kişinin nefes alıp verme hızını ölçen bir yazılım olacak. Siz konuşmaya başladığınız andan itibaren bu hızın ne kadar aralıklarla arttığını da gösterecek. Dahası bunu puanlayacak ve kişiyi belirli kategorilere ayıracak.

Bunu anlatan mükemmel bir video bulunuyor.

Güneş enerjisi ile şarj olabilecek

Google’ın aldığı patentlere bakılırsa, şarj sorunu yaşamayacağız hatta şarjın bitmesi gibi bir endişemiz bile olmayacak. Çünkü akıllı lensler güneş enerjisiyle şarj olabilecek kadar enerji alabiliyor. Sadece gözümüzü açtığımızda lens ekranının sağ üst köşesinde şarj seviyesini gösteren çubuklar yer alacak.

Bununla beraber fiyat konusunda henüz bir öngörü yok. Fakat bilgisayar teknolojisi ile cihazların küçülüp insanlara entegre edilmesi oldukça dikkat çekici ve inovatif görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım Yüksek Lisans Öğrencisi - Pazarlamasyon.com İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link